הנמכת הציפיות עזרה: מניית ‘אפל’ עולה בכשלושה אחוזים

נתוני ההכנסות של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית לרבעון האחרון נחשפים • עד כמה השפיעה מלחמת הסחר על המכירות של אפל ובאיזה תחום היא מציגה עליה מפתיעה? • איך זה שלמרות הירידה בהכנסות, המניה עולה, ומה התחזיות ל-2019?

אפל | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אחרי דריכות גדולה בבתי ההשקעות ובבנקים בארץ ובעולם, אמש פורסמו  דוחות ונתוני הרבעון האחרון של 2018 בחברת אפל.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

לנתונים יש ותהיה השפעה על השווקים הבינלאומיים וכמובן על מניות החברות עצמן, כאשר המשחק הפוליטי משחק לא פעם לרעה עבור החברות המסחריות. כך למשל, מניית אינטל ירדה לאחרונה בצורה חדה, לאחר שדיווחה על הכנסות נמוכות מהצפוי, בעיקר בשוק הסיני. הדבר קורה בין היתר כתוצאה עקיפה של מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין, ופוגעת באינטל שרק אתמול הודיעה על השקעה חסרת תקדים בישראל.

אתמול בלילה (שלישי בצהריים, שעון ארה”ב) דיווחה חברת ‘אפל’ על נתוני הרבעון האחרון של 2018 עם נתונים של רווח נקי בסך 20 מיליארד דולר. מדובר בירידה לעומת הרבעון המקביל ב-2017 וברווח רבעוני של מניה נמוך מהתחזיות שהיו לפני כחודש. אולם מאז הצלילה הגדולה של ‘אפל’ שהתרחשה לאחרונה, בין היתר בעקבות ההאטה במכירות בשוק הסיני, התעדכנו התחזיות. כאשר למעשה, ‘אפל’ מציגה נתונים מרשימים יותר מכפי שחשבו האנליסטים, כפי שמתרחש כמעט בכל סוף רבעון.

בתגובה לנתונים שהציגה אפל, שכאמור עלו במעט על התחזיות הפסימיות של האנליסטים. עלתה מניית אפל בכארבעה אחוזים, לאחר שבתחילת היום היא ירדה בכאחוז, כך שבסוף המסחר נרשמה עליה של כ-3.3% במניית החברה.

Inner article

האייפון כבר לא אטרקטיבי

ברבעון הנוכחי, הפסיקה אפל לראשונה לפרסם את כמות מכשירי האייפון שלה שנמכרו. הנתונים (המרשימים) שהיא מציגה, מתייחסים לסכומים שהכניסה ולא לכמות המכשירים שמכרה. הדבר קורה על רקע הנתונים שמשקפים האטה במכשיר הסלולרי של החברה, שפתח למעשה את ענף הסמארטפונים. נראה שפעם לא היו לו מתחרים בגזרת מכשירי הפרימיום, אולם כעת הוא סובל מתחרות קשה. המוצרים האחרים של אפל, מתבררים עכשיו כהצלחה השקטה של החברה.

כאמור, המכירות של מכשיר האייפון צנחו בכ-15% ברבעון האחרון ועמדו על כ-52 מיליארד דולר. (כזכור, מדובר בהכנסות ולא ברווח הנקי של החברה לרבעון האחרון שעומד רק על 20 מיליארד דולר י.ק.) אך לעומתם המכירות של האייפד צומחות ב-17% ברבעון האחרון ועומדות על 6.7 מיליארד דולר. מכירות המחשוב הלביש של ‘אפל’ על שלל מוצריו עולה ב-33% ברבעון האחרון ומכניס לאפל 7.3 מיליארד דולר, ומכירות מחשבי מקינטוש של אפל מגיעים ל-7.4 מיליארד דולר. עליה של 9%.

בנוסף לכך, גם בתחום השירותים שאפל מעניקה בתשלום: אפל מיוזיק, אפל פיי, אפסטור, אפל קייר, אייטונס ואייקלואד, היא רשמה צמיחה של כמעט 20%, כאשר ההכנסות ברבעון האחרון של 2018 עמדו על 10.9 מיליארד דולר. מדובר בנתון חשוב במיוחד שכן חלק גדול מאוד מלקוחות השירותים האלו, משלמים תשלום חודשי קבוע ל’אפל’ כמנויים על השירותים השונים שהיא מציעה.

בשוק הסיני, כצפוי, רשמה אפל ירידה משמעותית בהכנסות, לעומת 18 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2017, הרי שברבעון האחרון של 2018 ההכנסות הסתכמו בקצת יותר מ-13 מיליארד דולר. הרבעון שלפניו היה קצת יותר גרוע עם 11.4 מיליארד דולר בלבד לאפל.

זאת, על רקע מלחמת הסחר בין סין לארה”ב, אך גם על חוסר הפופולריות של מכשירי אפל, יחסית למחיר שנדרש עבורם. כאמור, מניית אפל עלתה בעקבות התחזית, אך עדיין היא נמצאת בשפל גדול לעומת השער בו הייתה בתחילת אוקטובר.

ומה יהיה הלאה? התחזיות של אפל עומדות על הכנסות משוערות של בין 55 ל-59 מיליארד דולר, מה שמראה שהחברה צופה ירידה של ארבעה אחוזים לפחות בתחילת 2019. גם יותר מאוחר צפוי לחברה קרב גדול אל מול המכשירים החדשים שיוצגו בקרוב בתערוכות הסלולר, בראשם כמובן הגלקסי 10 ומכשירי הפרימיום האחרים שיושקו בחודשים הקרובים. אפל עצמה משיקה את מוצריה רק בספטמבר, ולמעשה, הרבעון האחרון כולל את נתוני מכשירי האייפון החדשים שיצאו לאור בחודשים האחרונים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה