הנתונים תומכים בעליית מחירי הדירות

להערכתנו, נתוני התחלות הבניה לצד הרמה הנמוכה של הריביות לטווח ארוך ממשיכים לתמוך בעליית מחירי הדירות • אנו צופים צמיחה של כ-3 אחוזים ברבעון השלישי • ואילו בארה"ב: נוכח היציבות בנתונים הכלכליים מכיוון התעסוקה, הצריכה הפרטית והאינפלציה השווקים מניחים כעת רק כ- 2 הפחתות ריבית עד לסוף שנה הבאה. להערכתנו, תוואי סביר בהחלט לאור הנתונים החלשים יותר בשאר העולם.

התחלות בניה | צילום: shutterstock

התחלות הבנייה ברבעון השני של השנה ירדו בשיעור חד של 8 אחוזים (על פי נתונים מנוכים עונתיות), לאחר ירידה דומה ברבעון הראשון. הירידה לא מספרת את התמונה המלאה מכיוון שנתוני 4 הרבעונים הקודמים עודכנו בשיעור ניכר כלפי מעלה (8.4 אחוזים או כ-4000 יחידות), כך שהירידה בהתחלות הבנייה שדווחה בשנה שעברה כיום מתונה יותר. במקביל, נתוני גמר הבנייה ירדו בשיעור חד של 26 אחוזים (על פי נתונים מנוכים עונתיות), נמוך מהערכתנו. למרות הירידה ברבעון אנו צופים שהשנה מספר הדירות שיגיעו לידיי גמר הבנייה יהיה הגבוה ביותר מאז סוף שנות התשעים, בשל התחלות הבנייה הגבוהות בשנתיים שקדמו.

להערכתנו, אנו מצויים ברבעונים האחרונים (בממוצע) סביב הרמה המינימלית הנדרשת של התחלות בנייה לצרכי המשק ואולי אף מעט פחות מכך – נתון אשר לצד הרמה הנמוכה של הריביות לטווח ארוך ממשיך ותומך בעליית מחירי הדירות. יחד עם זאת, אנו לא צופים חזרה לשיעורי עלייה חדים במחירי הדירות לאור ההיקף הגבוה של גמר הבנייה.

250/200 סייד בר + קובייה

נושא נוסף: האינדיקאטורים הריאליים הראשונים לרבעון השלישי חיוביים ומצביעים על האצה בהשוואה לרבעון הקודם. כך על פי המדד המשולב של בנק ישראל שעלה ב-0.2 אחוז באוגוסט, בדומה לחודשיים הקודמים, ומהיר יותר בהשוואה לרבעון הקודם. במידה והמומנטום החיובי יישמר גם בספטמבר, הצמיחה ברבעון השלישי צפוייה לעמוד על כ-3 אחוזים (בשיעור שנתי).

בעולם

הבנק המרכזי הוריד את הריבית בעוד 0.25 נקודת אחוז לטווח 1.75 עד 2.0 אחוזים, בהתאם לצפי והפחית גם את הריבית על הרזרבות העודפות בבנק המרכזי ב-0.3 אחוז ל-1.8 אחוזים. למרות שזו הייתה הפחתת הריבית השנייה ברציפות הודעת הריבית והתחזיות הנלוות הראו בבירור שהדעות חלוקות בבנק כיצד להמשיך, כאשר 2 חברים הצביעו (שוב) נגד ההחלטה וחבר אחד הצביע בעד הפחתה של חצי נקודת אחוז. תחזיות הבנק לריבית הקצרה מראה שכשליש מהחברים תומכים בהפחתת ריבית נוספת עוד השנה (אך ללא הפחתה בשנה הבאה), אך השאר לא משוכנעים שהדבר בכלל נחוץ. התחזיות המעודכנות של הבנק לצמיחה, אבטלה ואינפלציה נותרו כמעט ללא שינוי ואינן מצביעות על חולשה בכלכלה.

נוכח היציבות בנתונים הכלכליים מכיוון התעסוקה, הצריכה הפרטית והאינפלציה, השווקים מניחים כעת רק כ- 2 הפחתות ריבית עד לסוף השנה הבאה. להערכתנו, תוואי סביר בהחלט לאור הנתונים החלשים יותר בשאר העולם.

הירידה החדה בריבית למשכנתאות (בשל הירידה בתשואות אג"ח) לצד החוזקה של שוק העבודה ממשיכים לתת רוח גבית לשוק הנדל"ן בארה"ב.

870/135 ליינר ארטקל

 

הירידה החדה השנה בריבית למשכנתאות (בשל הירידה בתשואות אג"ח) לצד החוזקה של שוק העבודה ממשיכים לתת רוח גבית לשוק הנדל"ן בארה"ב. התחלות ואישורי הבנייה באוגוסט עלו בשיעורים גבוהים של 12 ו-8 אחוזים בהתאמה, מעל לצפי והרמה הגבוהה ביותר מזה קרוב לעשור. גם מדד אמון הקבלנים (NAHB) עלה יותר מהצפי ל-68 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר השנה. יש לזכור שעליית התשואות בשבועיים האחרונים מקטינה את הסיכוי שהעלייה בסנטימנט תימשך גם בחודשים הקרובים.

העלייה במתיחות במפרץ הפרסי מגבירה את הסיכוי לעליה נוספת במחיר הנפט דבר שתומך בעליית הציפיות לאינפלציה בעולם.

הפגיעה בהפקת הנפט של ערב-הסעודית (יצרנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב אך יצואנית הנפט הגדולה בעולם) גרמה לחששות מזעזוע היצע ולעלייה מהירה במחירי הנפט. בימים לאחר מכן נרשמה ירידה חלקית במחיר בשל דיווחים על חזרה מהירה יותר מהצפוי של ההפקה לפעילות מלאה. ע"פ הדיווחים הירידה בהפקה היומית (כ-5.7 מיליון חביות) יותר גדולה בהשוואה לזו שנרשמה לאחר פלישת סדאם חוסיין לכווית ב-1991, פעולה שהציתה את מלחמת המפרץ הראשונה.

למרות העלייה יש לזכור שמחיר הנפט הנוכחי עדיין נמוך בהשוואה לרמתו בספטמבר בשנה שעברה (ואף יותר מכך במונחים דולריים), אך העלייה במתיחות במפרץ הפרסי מגבירה את הסיכוי לזעזועים נוספים דבר שתומך בעליית הציפיות לאינפלציה בעולם.

 

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה