הסוף למצ'ינגים? ב'פינסק קרלין' הוכיחו שלא

הקמפיינים למימון המונים 'מצ'ינג' הוספדו כבר מזמן, אבל כנראה הם כאן כדי להישאר • בחסידות 'פינסק קרלין' ערכו בשבוע שעבר קמפיין מוצלח במיוחד, שעקף את היעד במרחק ניכר • הקמפיין, ההצלחה וה'יעדים'

הצ'ק השמן שקיבלה קהילת 'פינסק קרלין' | צילום: באדיבות המצלם

הקמפיינים למימון המונים, הידועים בכינויים מצ'ינג, זכו להצלחות מסחררות, והפכו זה מכבר לשיחת היום ברחוב החרדי. בשלב מסוים, הפך המושג ליעד הבא בתחום ההספדים, וברחוב ניתן היה לשמוע משפטים כגון: 'המצ'ינג האחרון', 'מוצה העניין', 'תם עידן המצ'ינגים' ו'עוד מעט זה נגמר'.

אבל מלבד העובדה שככל הנראה כל זמן שישנם מוסדות שזקוקים לכסף יהיה מי שימשיך בפעילות הזו – הרי שגם ניתן לראות גופים ומוסדות שמגלים חיוניות יתר ויצירתיות פורצת, ושוברים את כל התחזיות.

Box

בין אותם שהבקיעו את גג היעד, ואף הוסיפו עליו כהוגן, ניתן למנות את חסידות 'פינסק קרלין', שיצאה בקמפיין מימון המונים בשבוע שעבר, והצליחה לשבור את כל התחזיות האופטימיות ביותר.

מלבד נתוני ההכנסות המרשימים, הרי שלדברי גורמים שהיו מעורבים בקמפיין ישנן מספר נקודות שעמדו בדרכו של הקמפיין, והצלחתו של הקמפיין אל מול כל האתגרים ראויה להילמד אצל כל העוסקים בתחום.

הגורמים מספרים ל'ביזנעס', כי המדובר הוא בחסידות שכמעט ולא ניתן בה דריסת רגל לטכנולוגיות דיגיטליות, והקמפיין התנהל ברובו באמצעות שיחות טלפון, ולא בשיטה המוכרת של העברת והפצת לינקים באמצעות אימייל, ווטסאפ, ושאר מרעין בישין.

מלבד זאת, הקמפיין הושק במהירות שיא, כאשר יריית הפתיחה והגיבוש הראשוני החלו בטיש שערך כ"ק האדמו"ר שליט"א לרגל יום ההילולא לאביו זצוק"ל לאחר הפסח, פעילות הקמפיין בפועל החלה בתחילת חודש אייר, וההתרמה עצמה נערכה בי"ד אייר – פסח שני ולמחרתו.

בנוסף יש לציין, כי לקמפיין התגייסו כ-500 מתרימים, שזהו מספר לא גדול במיוחד אל מול קהילות אחרות, ועם כל זאת השיגו הישג מוצלח במיוחד. כשבמקביל, הם מדגישים כי התקציב שעמד לרשותם היה מוגבל יחסית, אך נוהל באופן נכון ואפקטיבי ביותר.

בס"ה, נתוני ההישגים מרשימים במיוחד: כ-500 תורמים השיגו 4.7 מיליון ₪ (היעד המקורי עמד על 4 מיליון בלבד), מלמעלה מ-16,000 תורמים. כשכל זה כאמור, בתוך 48 שעות בלבד!

להצלחה אבות רבים – אבל רק גוף אחד

'ביזנעס' ניסה להבין כיצד התבצעה ההצלחה המרשימה, וחזר עם תשובות שראויות להוות נקודות ציון בתחום 'עולם המצ'ינגים'.

ראשית, מספרים המשתתפים בקמפיין, יש להדגיש את השתתפותו הפעילה של כ"ק האדמו"ר שליט"א בפעילות.

האדמו"ר היה שותף מלא לכל התהליך. כפי שציינו, את ההוראה הראשונה הוא מסר לחסידיו ושומעי לקחו בדברות קדשו בטיש  שערך לרגל ההילולא לאביו זצוק"ל, שבו עורר האדמו"ר על חשיבות המגבית.

לאחר מכן היה האדמו"ר פעיל בכל תהליך הקמפיין, כשאף ירד אל העם והשתתף בעצמו בערב הדרכה לאברכי החסידות, והגדיל לעשות כשפנה בעצמו אל נדיבי עם שיבואו לעזרת ד' בגיבורים.

החסידים תיארו, כי השתתפותו של האדמו"ר שליט"א בכל כוחותיו במגבית, והברכות המרוממות שהאציל על כל התורמים והמתרימים, הפיחו בקרבם רוח חיות מיוחדת לפעול ולהפעיל למען הצלחת המגבית.

המוטיב השני, זה הרוח בקהילה עצמה. הקהילה וכלל החסידים התגייסו במלא מרצם וכוחותיהם למגבית, כשכאמור, האדמו"ר עומד על גביהם ומפיח בהם רוח חיות מיוחדת.

Inner

הם מוסיפים נקודה מפתיעה, ואומרים שדווקא העובדה שהייתה מגמה כמה שיותר להפחית בבזבוז כספים במהלך הקמפיין, ולדאוג שהכספים יגיעו כמה שיותר ליעד המקורי – להגדיל תורה ולהאדירה, היא שהייתה בהצלחת הקמפיין. למרות שאמנם הושקע תקציבית הרבה פחות באופן יחסי בקמפיין – אבל העובדה שהחסידים ראו כי כספם אכן הולך לבית ד' ולא לגימיקים פרסומיים כאלו ואחרים – היא שעודדה אותם לתרום ולהתרים כראוי.

לסיום, מדגישים כל העוסקים במלאכה, שחלק חשוב ביותר בהצלחה, יש לזקוף למיזם החדשני של חברות 'יעדים' ו'לייב רייזר', שהפך מושגים בכל הקשור לקמפיינים למימון המונים.

המיזם הוא הראשון בתחום במרכז את כל מעטפת הקמפיין אל משרד אחד, כולל הפלטפורמה החדשנית שבנו בעצמם, פרסום וקרייאטיב, אסטרטגיה, וידאו, לוגיסטיקה והדרכה. התועלת הרבה בכך היא, מלבד הפטור מכאבי הראש הנובעים מעבודה מול אינספור גורמים, היא חסכון תקציבי אדיר, משום שהחברה עובדת במחיר 'פיקס פרייז', או אם תרצו 'הכל כלול', מבלי שיושיטו את ידם לכיס המתרימים וייטלו אחוזים מנפח ההכנסות, ובלי הוצאות לא צפויות לשלל גורמים, ודרך תקציבית שאינה נגמרת.

במיזם גם בנו את הקמפיין באסטרטגיה חדשנית, כולל חלוקה של התורמים למעגלים לפי 'חום', ופריסת משאבי הקמפיין באופן דיפרנציאלי ואינדיבידואלי לכל קבוצת תורמים.

בשיחה ל'ביזנעס' מסרו מנהלי 'יעדים' ו'לייב רייזר': "עידן ההתרמות ההמוניות נמצא רק בתחילתו, ואין ספק שבס"ד השירות המקיף והמקצועי שאנו מציעים יזניק את התחום כולו קדימה לתועלת עולם התורה והחסד במגזר החרדי".

Inner

2 תגובות ל: "הסוף למצ'ינגים? ב'פינסק קרלין' הוכיחו שלא"

  1. למעשרות תתקשרו אלי:)

  2. כל מצ'ינג יגרור אחריו נוספים, כי אם אני התרמתי היום 10 אנשים, הפכתי ל"בעל חוב" לכל אותם 10 במצ'ינג שלהם והם יהיו בעלי חובות הלאה ואין לדבר סוף

כתיבת תגובה