הסוף לסאגה? שר הבריאות הציג מתווה למשבר המתמחים

לאחר שמאות מתמחים הספיקו להגיש מכתבי התפטרות, הציג שר הבריאות את ‘מפת הדרכים’ של המתווה שגובש על ידי המשרד וקברניטי הבריאות מישראל ומהעולם | “עצירה של מתווה קיצור התורנויות מבלי שיושלם במלואו אינה אופציה” | ארגון ‘מרשם’ בתגובה: “אנחנו מבקשים לראות את המתווה הכתוב ולוודא שהוא מעוגן גם תקציבית וגם ברמת המחוייבות מעבר לרמה ההצהרתית”

אילוסטרציה | בית החולים הדסה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מאות מתמחים ממספר בתי חולים הגישו אתמול מכתבי התפטרות במספר בתי חולים, וזאת לאור המגעים והדרישות שלהם שנתקלו במבוי סתום מול משרד הבריאות. מספר שעות לאחר שמהלך ההתפטרות החל לצבור תאוצה, מיהר שר הבריאות ניצן הורביץ להציג מתווה חדש, מתווה שעל פי הדיווחים השונים מוצא חן בעיני המתמחים.

במהלך הודעה מיוחדת הציג שר הבריאות את ‘מפת הדרכים’ של המתווה שגובש על ידי המשרד וקברניטי הבריאות מישראל ומהעולם “עצירה של מתווה קיצור התורנויות מבלי שיושלם במלואו אינה אופציה. מפת הדרכים שאנחנו מציגים היום תבטיח את מימוש המהלך ההיסטורי” הבהיר הורביץ בדבריו.

250/200 סייד בר + קובייה

“רבים מכם חוששים שמתווה קיצור התורנויות שגיבשנו לא יושלם. זו אינה אפשרות מבחינתי. על מנת לספק לכם ודאות אני מציג בפניכם ובפני מערכת הבריאות כולה מפת דרכים ברורה המעגנת באופן ממשי את מחויבותנו להשלמת המהלך. בכוונתי להקדים את השלמת מתווה קיצור התורנויות בכל הארץ עד לסוף 2025” הצהיר הורביץ לסיכום.

בארגון ‘מרשם’ מובילי מאבק המתמחים, אמרו בתגובה למתווה שהוצג במשרד הבריאות: “אחרי ימים ארוכים של שיחות לתוך הלילה, הצעות ובחינה של מתווים אפשריים, עם הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות ובלשכת השר, נראה כי הדברים מתכנסים לכיוון הנכון ואנחנו שמחים על הודעתו של השר ועל רוח הדברים שיוצאת ממנה”.

עם זאת הם סייגו: “יחד עם זאת, אנחנו מבקשים לראות את המתווה הכתוב ולוודא שהוא מעוגן גם תקציבית וגם ברמת המחוייבות מעבר לרמה ההצהרתית. ככל שהמתווה שהוצג אכן מעוגן באופן הזה, הרי שאנו סבורים שהוא מהווה פריצת דרך משמעותית שמביאה לידי ביטוי את עמדתנו. המאבק כולו, הא.נשים האמיצים שלקחו בו חלק והצעד שנקטנו היום, עם הגשת מכתבי ההתפטרות, מחייבים אותנו כארגון לוודא שאכן מדובר במתווה מחייב ולא רק תוכנית הצהרתית. אנו תקווה שהדברים יתבהרו בשעות ו/או בימים הקרובים”.

Inner article

להלן פרטי המתווה ותאריכי הביצוע שהציג שר הבריאות, וכפי שהובאו ב’מעריב’: 25.10.21 – הפעלת צוות יישום למתווה קיצור התורנויות בראשות המשנה למנכ”ל משרד הבריאות ובהשתתפות נציג משרד האוצר, נציג מנהלי בתי החולים, נציג ההסתדרות הרפואית ונציגי מתמחים. 31.3.22 – יישום מתווה קיצור התורנויות בעשרה בתי חולים בפריפריה. 30.11.22 – הרחבת המתווה למחלקות פנימית ורפואה דחופה בשני בתי חולים במרכז הארץ. 31.3.23 הרחבת המתווה למחלקות פנימית ורפואה דחופה בכל בתי החולים בישראל. 30.11.23 יישום השלב השלישי במתווה, שיגובש על ידי צוות היישום ויאושר על ידי שר הבריאות עד ליום 31.3.22.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה