הסוף לעמלות העושקות: בקרוב ייפרדו הבנקים מעמלות המידע

הרפורמות שנחקקו בשנים האחרונות ללא ספק שינו את הזירה הבנקאית, אך עדיין, נאלצים היום הלקוחות להיפרד מעמלות של עשרות שקלים עבור הדפסת דפי מידע • החוק שאושר אמש בא לתקן את המעוות

חה"כ יעקב אשר | צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אמש (א') הצעת חוק שנועדה לחייב את הבנקים לתת ללקוחותיהם מידע על פעולות שנעשו בחשבונם, עד רצף של שבע שנים (אחורה) רטרואקטיבית, וזאת ללא צורך לשלם עמלה כפי שנדרש עד היום.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

במצב הקיים מאפשרים הבנקים מידע על פעולות בחשבון רק מספר חודשים אחורה וגובה העמלה משתנה לפי זמינות המסמכים. אם המסמכים זמינים בסניף – כלומר, נמצאים במחשבים הרגילים של הסניף – הוצאתם תהיה זולה יותר. הגישה למידע שאינו זמין בסניף נעשית באמצעות כניסה לארכיון הממוחשב של הבנק. בדרך כלל, מידע ייהפך ללא זמין שנה עד שנתיים ממועד הפקתו. בנוסף, התשלום היקר שגובים הבנקים לא מבטיח את קבלת המסמכים ישירות בדואר וכדי לקבל אותם יכול להיות שהלקוח יידרש להגיע פיזית לסניף.

בדברי ההסבר להצעת החוק שיזם ח"כ יעקב אשר, אותו הגיש יחד עם חברי הכנסת גפני, מקלב ואחרים, נכתב כי "הכללים של התאגידים הבנקאיים, לעניין מסירת מידע, נקבעו לפני שנים רבות בעידן שבו העלויות הטכנולוגיות של הפקת מידע היו גבוהות. בעידן הטכנולוגי הקיים היום, אין סיבה כי תאגיד בנקאי לא ישמור ויציג ללקוח את כל המידע הרלוונטי לו הוא זקוק".

לאחר אישור ועדת השרים, הצעת החוק צפויה להגיע למליאת הכנסת לקריאה טרומית, ואם תאושר היא עשויה להקל על עשרות אלפי לקוחות בעת הגשת דוחות כספיים לרשויות השונות או בעת קיום הליכים משפטיים. זאת, באמצעות לחיצת כפתור פשוטה במסופוני הבנקים ובחשבון המשתמש של הלקוח באתר הבנק – שיחויב לאפשר ללקוח להדפיס את המידע ללא עמלות נוספות.

כתיבת תגובה