האם הסכם בין שכנים מחייב את הקונים שבאו אחריהם

עמותה ששיווקה דירות למגזר החרדי והחתימה את הדיירים בהסכם בו התחייבו השכנים שלא יתנגדו אחד לבניה האחד של השני, בהמשך מכרו הקונים את הדירות הלאה. האם ההסכם מחייב גם את הקונים הבאים?

הסכם ברכישת דירה אילוסטרציה: shutterstock

עמותה ששיווקה פרוייקט למגורים לציבור החרדי לפני כשני עשורים, מסרה לכל רוכש שירטוט של דירתו בתוספת אופציה עתידית להרחבה של אותה דירה. העמותה החתימה את רוכשי הדירות בפרויקט על חוזה בו היה סעיף שמתנה את קניית הדירה בכך שלא יוכלו הדיירים להתנגד לבנייה העתידית של שכניהם כמי שמופיע בתכנון המצורף.

העמותה פשטה רגל וחלפה מן העולם וגם הדירות שנרכשו החליפו ידיים. אדם שרכש דירה לפני כ5 שנים בפרויקט מיד שניה רצה לממש את האופציה שקיבל קודמו והגיש תוכניות להגדלת הדירה לפי השרטוט של האופציה העתידית שנתקבלה בחתימת החוזה מול העמותה.

apps-box

שכנו שראה את התוכנית התנגד לתוספת הבניה בטענה כי הדבר מזיק לו, דבר שהתברר כנכון, אולם מגיש התוכנית טען כנגדו כי ישנו חוזה קודם מול הרוכשים שאין להתנגד לתוספת הבנייה בכל מקרה.

השכן שהתנגד טען שמעולם לא חתם על מסמך כזה משום שגם הוא רכש את הדירה מיד שניה ובחוזה מכר רגיל ללא הגבלות ואם כן מדוע שיחייב אותו מה שחתם עליו קודמו, במיוחד לאור זאת שגם הצד שכנגד שמעוניין בבניה לא חתם על מסמך כזה וגם הוא רכש את דירתו בחוזה מכר סטנדרטי ללא תנאים, ולא מהעמותה עצמה.

 

רבני בית ההוראה שנזקקו לשאלה הורו כי באופן כללי הנוסח שהיה כתוב בחוזה הראשון מחייב גם את הקונים המשניים. וכי כל אדם שקונה מקח מחברו מקבל מאתו את כל הזכויות והחובות שהיו למוכר שמכר לו. וממילא אם הייתה זכות למוכר לבנות בלא שיתנגדו שכיניו הוא מעביר את הזכות הלאה. כמו כן השכן שקנה את הנכס קנה מאדם שהייתה לו חובה לא להתנגד והוא מחויב לחובה הזו.

אמנם, החוק מחייב לרשום פרט זה בתקנון הבית המשותף, אבל גם אם לא רשמו ההסכם מחייב בדין תורה. (חזון איש חו”מ ליקוטים סי’ טז אות ה)

אולם יש סוברים שעל המבקש להרחיב את דירתו מוטלת החובה להוכיח שההסכם זה שבו מופיע הסעיף שאוסר להתנגד לבניה אכן נערך בתאריך הרשום עליו. זאת מכיון שעל מסמך שאין בו עדים חתומים ניתן לחשוש שמא נערך היום לצורך קנוניא.

שאלה זו נענתה ע”י רבני אתר דין, כתובת האתר: http://din.org.il/
בית הוראה: 02-5023637

ono-side

כתיבת תגובה