הסכם גג ברמת גן (אפעל): כחלון מחלק נדוניה לחברים

אמש נערך טקס חתימת הסכם גג המעניק לרמת גן תקציבי ענק להתחדשות עירונית ולבניית שכונות חדשות • מדובר בשטח שהיה בעבר שייך למועצה אזורית אפעל וסופח לרשויות השכנות בשל התנהלות גירעונית • כחלון: אין שום אינטרסים מלבד האינטרס של המדינה

כרמל שאמה וחברים | צילום ארכיון: יח"צ

ערב פרישתו המדוברת, נותן שר האוצר משה כחלון, נדוניה מפוארת לחברו הטוב ראש העיר הליכודניק של רמת גן, כרמל שאמה הכהן. אתמול נחתם הסכם גג, בין הממשלה (מעבר) לבין עיריית רמת גן, במעמד השניים, יחד עם שרת השיכון והבינוי יפעת שאשא-ביטון ומנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון.

הסכם הגג הוא עד לשנת 2030, במסגרתו יועברו לעיר קרוב למיליארד וחצי שקלים, עבור התחדשות עירונית ושכונות חדשות, שיוסיפו לעיר כ-9,000 יחידות דיור חדשות. ההסכם כולל גם את שיפוץ הפארק הלאומי ברמת גן והספארי; פיתוח שבילי אופניים במרכז העיר, חידוש אזור מרכז העיר; חיבור בין מערב העיר למזרחה, על ידי בניית גשר נוסף מעל כביש 4, באזור שכונת נווה יהושע וכן שני גשרים נוספים להולכי רגל.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

בנוסף, יסללו כבישים חדשים באורך של 5.5 ק”מ, פיתוח מבני ציבור וחידוש שטחים ירוקים ברחבי העיר. ב’ביזפורטל’ הוסיפו כי ההסכם יכלול גם פרויקט של ‘דירה להשכיר’, שלפי ראש העיר, מגלם היטל השבחה של כמעט 150 מיליון שקלים ואגרות והיטלים בהיקף של כ-40 מיליון שקל.

למי שמכיר את רמת גן העשירה הצמודה לבני ברק ולתל אביב, נוסיף שהסכם הגג דן באזור שממזרח לכביש גהה. מדובר בשטחה הקודם של ‘מועצה אזורית אפעל’, שפורקה לפני כ-12 שנה. המועצה התנהלה עם גירעונות קשים, ולאחר ועדת חקירה, הוחלט על פירוקה וחלוקת השטחים שבה לשכנותיה.

במסגרת הפירוק, הועברו היישובים רמת אפעל וכפר אז”ר – הנמצאים לצד בית החולים שיבא – לתחום שיפוטה של עיריית רמת גן. כעת מבקשת העירייה לחדש את האזור כולו, המכונה בקעת אונו ולהביא לפריחתו. ב’ביזפורטל’ דווח, כי בכוונת העירייה להקים באזור קריית ביומד, שתמשוך אליה חברות בינלאומיות, שלפי שאמה, כבר היום לוטשות עיניהן, נוכח המיקום האסטרטגי. בנוסף צוין, כי ההסכם כולל כמעט מיליון מ”ר של תעסוקה. “נלחמנו מול רמ”י, שהעיר תשמור על האיתנות הפיננסית שלה. אנחנו אמנם לא בשיאנו בימים אלה, אבל זה חלק מהמטרה ונרוויח דרך התעסוקה”.

הסכם הגג עונה גם על מדיניותו החדשה של ראש העיר, להקשות על מבקשי תמא 38 ברחבי העיר. לטענתו, התחדשות עירונית באזורים הצפופים של העיר, מביאים עומס על התשתיות. הסכם הגג יפנה תקציב למיגון מבנים, לצד הקצאת קרקע משלימה ואפשרות להיתכנות כלכלית. זאת במטרה להתמיד במדיניותו מחד, ולאשר התחדשות עירונית בשכונות בהן יש מגבלות תשתית, מאידך. “במתחמי תמ”א ופינוי בינוי, בהם לא תאושר בנייה לגובה או צפיפות גבוהה, המנהל מתחייב לתת ליזם, קרקע במזרח העיר, בהנחה של 80%, שתפצה אותו ותאפשר לדיירים ולו היתכנות כלכלית”, אמר שאמה בטקס החתימה.

נראה שהקשר החזק בין שר האוצר לבין ראש העירייה, הביא את כחלון להעניק לחברו מתנה שתחזק את מעמדו בעיר, לאחר הנזיפה החמורה שחטף שאמה מבית המשפט. תזכורת: לפני כשלושה חודשים, ביטל בית המשפט את מסמך המדיניות הדרקוני של העירייה, בנוגע לתמ”א 38. חשוב לציין כי גם היועמ”ש, אביחי מנדלבליט, כתב לבית המשפט את עמדתו, כי החלטות העיריה בנדון אינן סבירות ואינן מידתיות.

870/135 ליינר ארטקל

בפסק הדין כתב השופט איתן אורנשטיין: “בהינתן כל האמור, הגעתי לידי מסקנה כי בקביעת המדיניות החדשה, הוועדה המקומית חרגה מסמכותה, תוך התעלמות מכך שבבסיס תמ”א 38 מצויה התכלית רמת המעלה והחשיבות של הגנה על חיי אדם, אשר רוחה ראוי שתשרה על כל החלטה מכוחה”.

הסכם הגג החדש נחתם, לאחר שכרמל שאמה הכהן ביטל את טיוטת ההסכם שנחתמה עם קודמו בתפקיד, ישראל זינגר. אולם הדברים לא עברו כלל בשקט על ידי סיעות האופוזיציה בעיר. ב’ביזפורטל’ נחשף אתמול מכתב שהעבירה עו”ד אביבית מאור נמרודי למבקר המדינה. נמרודי משמשת כיום כיו”ר האופזיציה ויו”ר ועדת הביקורת בעיריית רמת-גן וכיהנה בעברה כסגנית ראש העיר.

“הובא לידיעתי כי ראש העיר מנסה לעשות מחטף ולקבע הסכם גג ברמת גן, מבלי להעביר טיוטת הסכם לחברי המועצה, כנדרש על פי חוק וללא כל דיון מעמיק במועצת העיר, לרבות אישור ההסכם. כידוע מועצת העיר היא הריבון והיא המחליטה אם לקבל את ההסכם או לא ולקבוע טקס מבלי שהנושא עבר ואושר במועצה איננו מקובל.

“אני מבקשת להבהיר כי עירייה היא לא דיקטטורה. הסכם גג, זה השלכה של שנים על העיר ועל איכות החיים שלנו ושל ילדינו. מה גם שמדובר בממשלת מעבר וכלל לא בטוח כי יש בסמכותה לקבל החלטה בעלת משמעות תקציבית כה גדולה”.

במעמד החתימה אתמול בבית קריניצי, הדף שאמה את הביקורת נגדו: “האופוזיציה הצליחה לעשות ספין. הם חוששים למקומם – ההסכם שם פרוז’קטור על מה שעשו בחמש ועשרת השנים האחרונות. הוא מבליט את הבדלי העשייה באופן ברור. מבחינתי מדובר בהסכם חלומי לעיר, הוא יעשה טוב גם הרבה דורות קדימה”, אמר שאמה. “ההסכם משרת את המטרה שלנו, להתאחד עם רשויות אחרות סביבנו – אין סיבה לא ללכת להיות עיר אחת גדולה ועצמתית”.

גם שר האוצר משה כחלון, התייחס בטקס לדיבורים על חברותו עם שאמה ועל תמיכת ‘כולנו’ בו בעת ריצתו לראשות העיר. “למדינת ישראל אין שום רווח נוסף שיצמח מההסכם. מי שמנסה לצייר את זה ככה אינו מבין על מה הוא מדבר. ההסכם הוא אינטרס חד משמעי אם עושים אותו נכון – ועשינו אותו נכון. בלי קשר לחברות ארוכת השנים עם שאמה, מדובר בהסכם היסטורי. לא יהיה מצב שברמת גן – ואני אומר את זה באחריות מלאה – יהיו דירות ולא יהיו כבישים, תשתיות ומוסדות חינוך שיחכו להן. פה זה יעבוד הפוך. קודם תשתיות ואחר כך אכלוס”.

ביזנעס מזכיר, כי מדובר על טקס חתימה שמצטלם אמנם היטב, אולם עדיין, זאת ממשלת מעבר ועם הגירעון הממשלתי ואפשרויות הרכבי הממשלות הבאות, כלל לא ברור שהצהרות כוונות אלו יעוגנו בתקציבי המדינה שיאושרו בעתיד.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "הסכם גג ברמת גן (אפעל): כחלון מחלק נדוניה לחברים"

  1. אפעל: בניה ופיתוח זה יפה, אבל מה עם נתיבי התנועה הצפופים לבי”ח תל השומר? הגדלת העומס?

כתיבת תגובה