הסכם מסחרי משמעותי נחתם עם התאחדות התעשיינים ההודית

ההודים רוצים את הטכנולוגיה הישראלית: משלחת עסקית ישראלית יצאה להודו ומתלווה לביקורו הרשמי של שר החוץ אלי כהן | נשיא התאחדות התעשיינים העומד בראש המשלחת: "שואפים להכפיל את היקף הסחר בין המדינות לכ- 17 מיליארד דולר" | הסכם בין ישראל לגוף העסקי המוביל והמשמעותי ביותר בהודו, במטרה להגדיל משמעותית את היקף הסחר בין המדינות | מהצד ההודי חתם על ההסכם אחד אנשי העסקים הבולטים בהודו, ראקש בהרטי מיטל, שהונו מוערך על ידי פורבס, בכ-4.1 מיליארד דולר

נשיא התאחדות התעשיינים ההודית, ראקש בהרטי מיטל, חותם על ההסכם עם נשיא המקבילה הישראלית, ד"ר רון תומר | צילום: התאחדות התעשיינים

הבוקר נחתה (ג') בהודו משלחת עסקית רשמית של חברות ישראליות בראשות נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, בשיתוף מכון היצוא, עם טכנולוגיות חדשניות בתחום המים, הביוטק, החקלאות והבריאות. נשיא ההתאחדות הצהיר עם הגעתו להודו כי המטרה הנה ״להכפיל את הסחר בין המדינות לכ- 17 מיליארד דולר״. הודו, אשר על פי נתוני האו״ם עקפה את סין והפכה להיות המדינה המאוכלסת ביותר בעולם עם יותר מ- 1.4 מיליארד תושבים – זקוקה לטכנולוגיות הישראליות על מנת למקסם את יכולת ייצור המזון שלה, ועל מנת לנהל נכון את משאבי המים המוגבלים שבשטחה. כמו כן הצטרפו חברות ישראליות המתמחות בתיירות, במטרה לקדם את היקף התיירות בין שתי המדינות, אשר נפגע בתקופת הקורונה.

במסגרת המשלחת, שמתלווה לשר החוץ, אלי כהן, החברות הישראליות ישתתפו בשורה של אירועים רשמיים בדלהי ומומביי, יפגשו שרים בכירים מהממשל ההודי, יקיימו מפגשי B2B (Business to Business) ועוד. כמו כן נשיא התאחדות התעשיינים צפוי לחתום על שורה של הסכמים, שנועדו להגדיל את הסחר בין המדינות.

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים, ד"ר רון תומר: "מאז קום המדינה, הודו הייתה תמיד ידידת אמת של מדינת ישראל. עם השנים הקשרים בין שתי המדינות רק התחזקו וכך גם קשרי הסחר. עם זאת יש לנו עוד הרבה לאן להתקדם- כיום הודו מהווה רק כ- 3% מסך היצוא של ישראל, ועם אוכלוסייה של כ- 1.4 מיליארד איש, נהיר הוא כי השמיים הם הגבול. פוטנציאל הסחר בין המדינות גבוה מאוד, ויש לו עוד הרבה לאן להתפתח, בייחוד לאור העובדה כי רבות מהטכנולוגיות הישראליות מעניקות מענה מאוד מדויק לצרכים של העם ההודי, בהן טכנולוגיות לשימוש נכון במים, התפלת מים, ניצול נכון של האדמה למיקסום התבואה ועוד. אני מאמין כי בעקבות המשלחת שלנו, הקשרים העסקיים בין המדינות רק יתחזקו, ובשנים הקרובות נראה עלייה משמעותית ביצוא וביבוא עם הודו".

בין החברות הישראליות שלוקחות חלק במשלחת ניתן למצוא את GREEN 2000, GREEN IT UP, MICROTECH, TECHNOLOGIES, MEKOROT ועוד.

כיום הסחר בין המדינות עומד על כ- 9.5 מיליארד דולר. בשנת 2022 היצוא מישראל להודו עמד על יותר מ- 5.2 מיליארד דולר, והיבוא מהודו לישראל עמד על כ- 3.3 מיליארד דולר.

ענפי היצוא המרכזיים של ישראל להודו הם ראשית בתחום ההייטק. בשנת 2022 ענף היצוא הגדול ביותר של ישראל להודו היה שירותי מחשוב, בהיקף של כ-1.2 מיליארד דולר (24% מסך היצוא). ענף היצוא השני הגדול ביותר היה כימיקלים ותעשיות ביטחוניות בהיקף של 1.7 מיליארד דולר (20% מסך היצוא). ענף היצוא השלישי הגדול ביותר היה אבנים יקרות ומתכות, בהיקף של כמיליארד דולר (18% מסך היצוא).

שאר ענפי היצוא של ישראל להודו בסדר יורד הם מכונות ומיכון חשמלי (17%), מוצרי תחבורה (9%), מכשור אופטי ורפואי (6%) ועוד.

היבוא הישראלי מהודו מתמקד בענפים אחרים. בשנת 2022 ענף היבוא הגדול ביותר של ישראל מהודו היה של אבנים ומתכות יקרות בהיקף של כ- 1.4 מיליארד דולר (44% מסך היבוא). הענף היבוא השני הגדול ביותר הנו מוצרי טקסטיל, עץ ונייר בהיקף של כחצי מיליארד דולר (14% מסך היבוא). ענף היבוא השלישי הגדול ביותר הנו כימיקלים ומוצרי תעשיות כימיות בהיקף של כ- 300 מיליון דולר (10% מסך היבוא).

שאר ענפי היבוא של ישראל להודו בסדר יורד הם מכונות (9%), גומי ופלסטיק (5%), מתכות בסיס (5%), מוצרי חקלאות ומזון (4%) ועוד.

הסכם משמעותי

ויש כבר תוצאה ראשונה למשלחת העסקית, בהסכם שנחתם בין ישראל לגוף העסקי המוביל והמשמעותי ביותר בהודו: התאחדות התעשיינים הישראלית, חתמה על הסכם MOU עם התאחדות התעשיינים ההודית (CII) שחולשת על היקף עצום מהמשק ההודי, במטרה להגדיל משמעותית את היקף הסחר בין המדינות, שעומד על 8.5 מיליארד

מהצד ההודי חתם על ההסכם אחד אנשי העסקים הבולטים בהודו, ראקש בהרטי מיטל, שהונו מוערך על ידי פורבס, בכ- 4.1 מיליארד דולר

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, חתם על הסכם הבנות (MOU) עם נשיא הכבוד של התאחדות התעשיינים ההודית (CII), ראקש בהרטי מיטל, לקידום שיתופי פעולה ויצירת הזדמנויות עסקיות חוצי גבולות בין המדינות, במטרה להגדיל משמעותית את היקף הסחר בין המדינות שעומד כיום על 8.5 מיליארד דולר. ההסכם נחתם במעמד השרים – שר החוץ של ישראל, אלי כהן ושר המים של הודו, שרי גג'נדרה סינגה שקוואט ובמעמד שגריר ישראל בהודו, נאור גילון.

נשיא הכבוד ראקש בהרטי מיטל, הנו גם אחד מאנשי העסקים הבולטים בהודו. הונו של מיטל מוערך על ידי פורבס בכ- 4.1 מיליארד דולר, והנו עומד בראש תאגיד הטלקום הגדול ביותר בהודו, עם יותר מ- 500 מנויים במזרח אסיה והודו. כמו כן מיטל ידוע בקרב מקורביו כמעריץ גדול של ישראל.

מדובר בהסכם משמעותי מאוד מבחינת היחסים המסחריים בין שתי המדינות, שכן CII הנה הגוף העסקי המוביל והמשמעותי ביותר בהודו, והיא חולשת על לא פחות מ- 9,000 חברות הודיות בכל רחבי המדינה ועוד 300 אלף חברי משנה דרך סניפים אזוריים, שמעסיקים יחדיו עשרות מיליוני הודים בכל רחבי הארץ. תחומי פעילותה העצומים כוללים כמעט כל תחום תעשייתי ומסחרי אפשרי, כגון תעשייה, שירותים, הנדסה, ייעוץ ועוד. כוח זה גם צפוי כעת רק לגדול, שכן לראשונה אוכלוסיית הודו תשתווה השנה לזו של סין ובעתיד אף צפויה לעקוף אותה, מה שיהפוך את הודו למעצמה הכלכלית המאוכלסת ביותר בעולם. בישראל התאחדות התעשיינים חולשת על כ- 2,000 חברות תעשייה והייטק מובילות במשק, אשר מעסיקות ביחד כ- 500 אלף עובדים.

יש לציין כי ההסכם בין הצדדים הבשיל והתאפשר כעת, בעקבות תהליך ממושך של התחממות ביחסים המסחריים בין הודו לישראל, במסגרתו היקף היצוא והיבוא בין ישראל להודו כמעט והכפיל את עצמו בחמש שנים האחרונות מכ- 4.7 מיליארד דולר, ל- 8.5 מיליארד דולר. בנוסף שתי המדינות נמצאות בתהליך משא ומתן על הסכם סחר חופשי, והודו הנה שותפת הסחר השנייה בגודלה עבור ישראל באסיה, אחרי סין. אולם באופן יחסי היקף הסחר בין המדינות עומד על כ- 8.5 מיליארד דולר בלבד, אחוז נמוך יחסית מכלל היקף היצוא והיבוא של ישראל שעומד על 316 מיליארד דולר בשנה.

מבחינה זו, ההסכם צפוי לסייע בחיזוק ההשקעות והקשרים העסקיים בין הודו לישראל, וליצור מערכת אשר תתמוך בקשרים עסקיים פוטנציאליים עתידיים והעלאת היקף הסחר באופן משמעותי בין שתי המדינות.

ההסכם גם מניח את היסודות ליוזמות הכוללות שיתוף פעולה הדדי ויצירת הזדמנויות השקעה וסחר על ידי החלפת מידע רלוונטי. ההסכם כולל פנייה ומשיכה של חברות להודו וישראל, אירוח אירועים משותפים ותמיכה בביקורים של נציגי הממשלה והתעשייה מהודו בישראל ושל ישראלים בהודו.

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים, ד"ר רון תומר הסביר הבוקר את המהלך ומשמעותו, ואמר כי זהו הסכם היסטורי. "הסכם זה מהווה עוד צעד גדול ומשמעותי בחיזוק הקשרים המסחריים בין שתי המדינות והמטרה שלנו הנה להכפיל את הסחר. יש לזכור כי הכלכלה במדינות המערביות מצטמצמת ולכן ההזדמנויות החדשות נמצאות במדינות כמו הודו. לכן מבחינה זו הסכם זה מהווה 'תוכנית חילוץ' ליצואנים הישראלים, שמחפשים להתפתח לשווקים חדשים. יש לזכור כי לצד היותה ידידת אמת של מדינת ישראל, הודו הנה גם מעצמה תעשייתית וחקלאית, שרק הולכת ומתפתחת, מה שהופך את פוטנציאל היחסים המסחריים והכלכליים בין שתי המדינות לכמעט בלתי מוגבל. להודו יש הרבה מה לתרום למדינת ישראל ולישראל יש הרבה מה לתרום להודו, וכבר היום ישנו סחר משמעותי בין שתי המדינות, שצריך ויהיה בעתיד אף משמעותי וגדול יותר. כבר עכשיו אנחנו רואים כי בשנים האחרונות חלה עלייה גדולה באימוץ טכנולוגיות ישראליות בתהליכי התעשייה והאוטומציה בהודו, כולל שימוש בתוכנות ישראליות לניהול ייצור ולשם הגנת סייבר מפותחת. אני מאמין כי תהליך זה רק ילך ויתעצם, לצד אימוץ תוצרים מענפי תעשייה אחרים בישראל לשם פיתוח המדינה".

כלכלת הודו היא השלישית בגודלה באסיה, אחרי סין ויפן, והשביעית בגודלה בעולם. כלכלתה מגוונת ומקיפה והנה כוללת תעשייה מפותחת, חקלאות כפרית, עבודות יד, שירותים ועוד. הודו תמיד הייתה ביחסים טובים עם ישראל, אך היחסים הבילטראליים התחזקו משמעותית בשנים האחרונות- שיתופי פעולה רבים השוקו בתחומי החקלאות, המדע, הבריאות, ה- IT, הטלקומוניקציה ועוד.

הודו הנה גם אחת הכלכלות היותר ידידותיות לעסקים בעולם ויעד השקעה פופולארי של הון זר, ואף נמצאת במקום טוב יחסית בדירוג הקלות לעשיית עסקים. הודו מדורגת במקום ה -63 מ- 190 מדינות בעולם בקלות עשיית עסקים, לעומת ישראל שנמצאת במקום ה- 35 (כאשר דירוג נמוך מבטא תוצאה טובה).

כתיבת תגובה