הסכנה הסמויה של בעלי העסקים

עו"ד רני שוורץ. צילום - תומר יעקובסון

כבעלי עסק, הזמנתם עבודה או מוצרים מספק, שילמתם, והוא מוציא לכם חשבונית מסודרת. נראה לכם שבזה יצאתם ידי חובה, ואתם מסודרים? תחשבו שוב. תכירו את המושג "חשבוניות פיקטיביות", אם אינכם עושים בדיקה מסודרת לחשבונית שקיבלתם, יתכן מצב בו תהיו חשופים לתביעה משמעותית.

סיפור שקרה בשנה האחרונה – קבלן בניין שכר שירותי בנייה מקבלני משנה שונים. העבודה בוצעה והקבלן שילם לקבלני המשנה, וקיבל חשבונית. למרות זאת, ההוצאות אלו לא הוכרו על ידי רשויות המס, והוא למעשה נאלץ לשלם פעמיים את מס הערך המוסף ואף שילם קנסות בסכומים של עשרות אלפי שקלים. מתברר למפרע, כי לא בדק כראוי את החשבוניות, ואלו הוצאו בכלל בידי אדם שאינו מורשה להוציא אותן.

box

חשבונית פיקטיבית זו הונאת מס, אשר בעלי עסקים שאינם מודעים לה יכולים להיכשל בה בקלות. כדי למנוע זאת, אפשר להתקשר עם ספק רק לאחר שביצוע מספר בדיקות שיבטיחו שתוכלו להכיר בחשבונית שהוא מוציא לכם ולא תמצאו עצמכם במאבקים מול מע"מ שיעלו לכם הרבה כסף והרבה זמן.

אז מה צריך לעשות כדי שזה לא יקרה? קודם כל יש לוודא כי אתם סוגרים את תנאי ההתקשרות מול העוסק המורשה עצמו או מורשה מטעמו ורצוי בכתב. לאחר מכן, יש לוודא כי את החשבונית מוציא לכם העוסק עמו התקשרתם ולאחר שבדקתם את הקשר של העוסק לחשבונית, למשל אם מדובר בחברה יש לבדוק במרשמי רשם החברות שמוציא החשבונית הוא נושא משרה בחברה. יש לוודא שהחשבונית מפורטת בהתאם לכללים, וכי מוציא החשבונית מבצע את העבודה בעצמו.

יוסף עוסק מורשה שזכה במכרז גדול לבנית יחידות דיור התקשר עם מוחמד, קבלן משנה שמתמחה בעבודות גמר, ריצוף וטיח  שביצע לו עבודות באתר. יוסף דאג לקבל את מלוא המסמכים הנדרשים (ת.ז, ייפוי כוח, אישור מורשה חתימה, הסכם, אישור ניכוי וניהול מס במקור). בדיעבד התברר כי מדובר במתחזה שזייף חשבוניות ומכר אותם למוחמד יחד עם מסמכים מזויפים שנמסרו ליוסף. כשפנו רשויות המס ליוסף, הציג הוא בפניהם את המסמכים שהתקבלו בידיו, ואלו השתכנעו כי הוא פעל בתום לב ועשה את כל המאמצים ומילא אחר כל הדרישות הקבועות לכך בפסיקה. ולפיכך הפרשה הסתיימה ללא ענישה אזרחית או פלילית.

בכל פעם שאתם מקבלים חשבונית, זה לא סוף הסיפור. את החשבונית צריך לבדוק, והבדיקות הללו יכולות לחסוך כסף רב ועוגמת נפש.

הכותב : עו"ד רני שורץ מומחה בתחומי המיסוי, מכס ומע"מ, ושותף במשרד ירון אלדר פלר שורץ ושות'

side
inner

כתיבת תגובה