הספקים הקטנים ירוויחו: כך ייראה 'פטור הסדרנות' החדש

לפי נוסח הפטור החדש שפורסם היום על ידי רשות התחרות, ספקים גדולים יוכלו לסדר מצרכים רק אצל קמעונאי שמוכר כמות משמעותית של ספקים קטנים | המשמעות: קמעונאים גדולים שמוכרים מעט מצרכים של ספקים שאינם ספקים גדולים, לא יוכלו להנות מפטור הסדרנות, ובכך תתאפשר כניסה קלה יותר של ספקים קטנים אליהם לקראת כניסת הפטור לתוקף בינואר בשנה הבאה

המחירים יושפעו? | צילום אילוסטרציה: יונתן סינדל, פלאש 90

השינוי בפטור החדש יבטיח את התקיימות תכלית איסור הסדרנות בחוק המזון  – קיומה של תחרות במדפי הקמעונאים על ליבו של הצרכן. כעת קמעונאים גדולים שמוכרים מעט מצרכים של ספקים שאינם ספקים גדולים, לא יוכלו להנות מפטור הסדרנות, ובכך תתאפשר כניסה קלה יותר של ספקים קטנים אליהם. לעומת זאת, אצל קמעונאים שמוכרים היקף משמעותי של מצרכי ספקים שאינם גדולים – תכלית החוק מתקיימת גם ללא איסור הסדרנות. ולכן יתאפשר לספקים גדולים לסדר את מוצריהם על גבי המדפים של אותם קמעונאים.

הכללים החדשים יחולו החל מיום 1 בינואר 2025. בכך יינתן תמריץ לקמעונאים גדולים להגדיל את סך המכירות של ספקים שאינם גדולים ברבעון השלישי של שנת 2024, בכדי לעמוד בתנאי הפטור לקראת שנת 2025. וכן יתאפשר לקמעונאים גדולים שלא יעמדו בתנאי הפטור החל משנת 2025 להיערך לסידור המוצרים באופן עצמאי.

כתיבת תגובה