העוקץ: התחזו לאפליקציית החזר כספים מביטוח לאומי

תרמית חדשה: “המוסד לביטוח לאומי מחלק 15,000 ₪” • הודעת וואטסאפ שהופצה בקרב אלפי משתמשי האפליקציה החברתית, הפנתה לאתר מתחזה שהציע החזרים כספיים לגולשים תמורת הפצת ההודעה

וואטסאפ | צילום: pixabay

הודעת וואטסאפ שמופצת בימים אלה ברבים ומתחזה לביטוח לאומי טוענת כי “אלה שעבדו בין השנים 1990 ו-2019, זכאים לקבל 15,000 ₪ מהמוסד לביטוח לאומי. בדוק אם שמך מופיע ברשימת האנשים הזכאים להטבה זו”.

בנוסף לטקסט שבהודעה, מצורף גם קישור המוביל לדף נחיתה.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

הדף אליו מגיעים, מציג שאלות לנמען, למשל “האם אתה מעל גיל ?18”, “האם אתה עובד כעת?” ו”האם עבדת בין השנים 1990-2019″.

יש לציין כי השפה והטקסטים המוצגים, נראים לא אמינים, כולל כותרת הכוללת את המילה “קיסעמה” וכפתורים שהמילים בהן לא לגמרי ברורות.

 

הדף אליו מופנים כדי לקבל את ההטבה | צילומסך ESET

לאחר שהשיבו על השאלות, נפתח חלון אשר מבקש לשתף את ההודעה עם כמה שיותר אנשים על מנת לקבל את ההטבה מביטוח לאומי באופן אוטומטי.

למרות העברית העילגת כתוב ‘שתפו’ | צילומסך ESET

 

כדי להגביר את האמינות של העמוד, מצורפת גם מעין חלונית מפייסבוק, שמראה תגובות מרוצות לכאורה של אנשים שאספו את הכספים שמגיעים להם “לבסוף המדינה החלה לחשוב על האזרחים שלה”. גם שם, ניתן לראות כי השימוש הוא בשפה עילגת ולא רהוטה.

עמוד התגובות של מי ש’קיבלו’ את הכספים לכאורה | צילומסך ESET

Inner article

אמיר כרמי, מנהל הטכנולוגיות בחברת אבטחת המידע ESET ישראל הבהיר, כי “בשונה מהונאות שבדרך כלל אנו רואים ברחבי הרשת, אין כאן ניסיון לדלות פרטים של מותקפים. מי שנכנס לדף עם הסקר דרך הדפדפן כרום לאנדרואיד, יקבל בקשה מהאתר להציג התראות. מי שיאשר את ההודעה יקבל פרסומות קופצות גם במהלך הגלישה בדפדפן וגם בזמן שימוש באפליקציות אחרות.

כדי להיפטר מפרסומות קופצות מסוג זה, יש להיכנס לדפדפן כרום, להגדרות (שלוש נקודות בצד הימני או השמאלי העליון של הדפדפן), להיכנס לתפריט ההתראות notifications ולהסיר את הסימון מהאתר הזדוני”.

ההודעה הזדונית | צילומסך ESET

כדי להתמודד ולהיות מוגנים מול כל פעילות חשודה ברשת, ממליצים מומחי החברה:

·         לטפח חשיבה ביקורתית מול פעילויות מסוג זה, ההונאות משתכללות כל הזמן וכדאי תמיד לעצור ולשאול את עצמנו מה עומד מאחורי הפעולה

·         לעדכן את מערכת ההפעלה, הדפדפנים, ואת התוכנות בהם עושים שימוש באופן סדיר

·         להתקין תוכנת הגנה על המחשב האישי שתדע לזהות התקפות בזמן אמת

כתיבת תגובה