העיר החרדית החשמלית הראשונה

משרד האנרגיה יממן 36 עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים במודיעין עילית, במסגרת הקמת עמדות מסובסדות בכל רחבי הארץ • מדובר בסבסוד של 50% לעמדות עם הספק 22 קילוואט, בעלות שני שקעים • עוד במכרז: ירושלים – 100 עמדות, חולון – 60 עמדות ואשדוד עם 36 עמדות

יונדאי איוניק החשמלית, אילוסטרציה | צילומים: יצרן

משרד האנרגיה יממן 36 עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים במודיעין עילית, כך עולה מפרסום הרשימה הסופית במכרז של המשרד, שבמסגרתו יוקמו עמדות מסובסדות בכל רחבי הארץ, בעלות של 12 מיליון שקלים. הערים נבחרו במסגרת קולות קוראים של משרד האנרגיה.

מספר העמדות הגבוה ביותר במימון ממשלתי יהיו בירושלים, 100 בסך הכול. עוד 60 בחולון, ובמקום השלישי – לצד אשדוד – נמצאת מודיעין עילית עם 36 עמדות, כאמור.

Box

על פי מוסף 'ממון' של עיתון 'ידיעות אחרונות', הסבסוד יעמוד על כ-50 אחוזים מעלות ההקמה, לטובת עמדות עם הספק של 22 קילוואט, שבהן ההטענה המלאה אורכת כ-8 שעות. כל אחת מן העמדות תהיה עם שני שקעים, ותאפשר להטעין 2 מכוניות במקביל.

ההערכות הן, שבתוך 6 שנים כ-20 אחוזים מכלל כלי הרכב שייוצרו בישראל יהיו מונעים בחשמל. כלומר, לא היברידי אלא חשמלי ממש, עם שקע טעינה. נכון להיום, יש כמה חברות בודדות שמייבאות ארצה מכוניות מן הסוג הזה והבולטות – העממיות – הן בין היתר יונדאי איוניק ומיצובישי אאוטלנדר (באחת הגרסאות של כל אחת מהן).

בנוסף, משרד האנרגיה פרסם מכרז להתקנת 812 עמדות לשקעי טעינה לכלי רכב בכ-150 מרכזי קניות, דוגמת איקאה, קניוני עזריאלי ועוד.

חברת ג'ינרג'י, שנוסדה לפני 11 שנים ופרסה עד כה יותר מ-7,000 עמדות טעינה ברחבי הארץ, זכתה במספר השקעים הגדול ביותר מבין כל החברות שהתמודדו, ולמעשה תגדיל את רשת הטעינה הציבורית שלה ב-458 שקעי טעינה נוספים. החברה, שהיא המובילה והוותיקה בארץ לטעינת כלי רכב חשמליים, כבר זכתה בשנה שעברה במכרז לפריסת 15 עמדות טעינה מהירות (DC).

Inner

כתיבת תגובה