העסקת משגיחי כשרות כעובדי קבלן פוגעת בעובד ובכשרות

כך טוען יו"ר ועד הפעולה הארצי של משגיחי הכשרות, יניב שפירא שמצטרף למכתב חריף ששלחה ההסתדרות למנכ"ל המשרד לשירותי דת ולמנכ"ל הרבנות הראשית לישראל שתוקף את כוונת המדינה להפוך את משגיחי הכשרות לעובדי קבלן

משגיח כשרות בבדיקה בחממות. צילום יעקב נחומי פלאש 90.

ההסתדרות פנתה היום (ה') במכתב התראה חריף למנכ"ל המשרד לשירותי דת, עו"ד עודד פלוס, ולמנכ"ל הרבנות הראשית לישראל, הרב משה דגן, והזהירה כי במידה והמדינה תמשיך בכוונתה להפעיל את מערך ההשגחה על הכשרות בארץ באמצעות התקשרות עם חברות כוח אדם, והעסקתם של משגיחי הכשרות כעובדי קבלן, תפעיל ההסתדרות את כל הכלים העומדים לרשותה, על מנת להגן על משגיחי הכשרות.

במכתב שעליו חתומים סגן יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, רפי מסט, ויו"ר החטיבה הדתית בארגון רפי מלאכי, מותחים השניים ביקורת קשה על כוונת המדינה לנקוט, במה שמכונה, כ"מהלך כוחני וחד-צדדי, המייצר דור חדש של עובדי קבלן". מסט ומלאכי מפצירים במשרד לשירותי דת וברבנות הראשית, לחזור מכוונתם להפעיל את מערך ההשגחה על הכשרות באמצעות עובדי קבלן, ולהגיע בהידברות לפתרון חלופי מוסכם.

בפניית ההסתדרות מובהר כי בדיונים שהתקיימו בחודשים האחרונים בין נציגי ההסתדרות לבין נציגי המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית, ההסתדרות הביעה את תמיכתה בצורך להסדיר את מערך הכשרות, אולם הדגישה, בכל הזדמנות, כי "הפרדת יחסי משגיח-מושגח, בהתאם לפניית בג"ץ בעניין, חייבת להיעשות ללא פגיעה בעובדים, ובוודאי שללא הפיכתם לעובדי קבלן".

"במהלך דיונים אלה", נכתב בפנייה, "ההסתדרות הסבירה בהרחבה על הפגיעה הצפויה במשגיחים עקב העברתם להעסקה באמצעות חברות קבלן ואף העלתה מספר חלופות להפעלת מערך ההשגחה על הכשרות ללא הצורך להפוך את משגיחי הכשרות לעובדי קבלן". ההסתדרות קוראת לבצע בחינה ממצה, רצינית ומקצועית של חלופות אלו ואחרות.

בסיומו של המכתב, נציגי ההסתדרות קראו למנכ"ל המשרד לשירותי דת ולמנכ"ל הרבנות הראשית לישראל, להימנע מהצהרות ומצעדים חד-צדדיים, אשר יביאו לדבריהם "הידרדרות שאין ממנה חזרה ושאף צד אינו חפץ בה".

יו"ר ועד הפעולה הארצי של משגיחי הכשרות, יניב שפירא, התייחס לפני זמן קצר לנושא והוסיף כי: "העסקת משגיחי כשרות כעובדי קבלן היא תופעה שכבר קיימת בכמה ערים, ואנו רואים בשטח כי מדובר לא רק בדפוס העסקה פוגעני אלא גם בפגיעה ברמת הכשרות. כבר הוכח כי מדובר במודל כושל – עניין שידוע ומוכר למשרד לשירותי דת והרבנות הראשית, ולכן המלצתם לתמוך במודל שכזה תמוהה, במיוחד לנוכח העובדה שהוצגו בפניהם חלופות טובות והוגנות יותר.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה