העצמאים על הכוונת: והפעם, אמבולנסים פרטיים ומצבות

שורת רכבים פרטיים חסמה את הגישה לרכב המזראטי שמס הכנסה ביקש לעקל | רק גרר שהחל לגרור את חלק מהרכבים, הביא לשחרור המזראטי – הישר לידי רשות המסים | רשות המסים במבצע מע”מ ארצי: קרוב ל-150 מיליון שקל נגבו מחייבים ו-126 רכבים עוקלו | עיקר המיקוד: באמבולנסים הפרטיים וביצרני המצבות | דגש מיוחד ניתן על ענפים שלא נפגעו בתקופת הקורונה

מזראטי לבנטה וולקנו | (אילוסטרציה) צילום: יצרן
זה היה רק חלק ממבצע שכלל פעילות גבייה כנגד חייבים מכלל הענפים, לצד פעילות ביקורת ממוקדת לאיתור מעלימי מס בענפי ייצור המצבות והאמבולנסים הפרטיים. בעקבות פעילות הביקורת יוצאו שומות ל-188 עוסקים וכנגד חלקם יוגשו כתבי אישום הצפויים להוביל לגבייה נוספת. במסגרת המבצע פעלו מאות עובדים של משרדי מע”מ בכל רחבי הארץ בשיתוף פעולה עם חוקרי מע”מ ואנשי הוצאה לפועל ברשות, מתוגברים בחוקרי מס הכנסה ושוטרים. בעוד שפעילות הגבייה התרכזה בכ-2,000 עוסקים מענפים שונים שצברו חובות למע”מ, פעילות הביקורת התמקדה בשני ענפים עיקריים: יצרני מצבות ומפעילי אמבולנסים פרטיים.

Inner article

פעולות אכיפה וגבייה התרכזו בחייבים שלא ספגו פגיעה כלכלית בתקופת הקורונה. פעולות אלו כללו עיקול רכבים שבבעלות החייבים, כמו גם רכבים שחייבים שילמו את הביטוח עבורם, למרות שהם היו רשומים בבעלות אחרת. בחלק מהמקרים, העיקולים הובילו להסדרה מיידית של החוב. כך, למשל, עוסק מהמרכז שצבר חובות למע”מ גוש דן מאז שנת 2019 הסדיר עוד במהלך המבצע את חובו, לאחר שעוקל רכב יוקרה בבעלותו.

בחלק מהמקרים נתקלו עובדי ההוצאה לפועל בניסיונות שונים להימנע מהעיקול. כך, למשל, בעל חברה מהצפון, שצבר חוב למע”מ נוף הגליל, ניסה למנוע עיקול של רכב מזראטי בבעלותו על ידי הסרת לוחית הרישוי והעמדת שישה רכבים שחסמו את הגישה אליו. אולם לאחר שגרר שהוכן מבעוד מועד זומן והחל לגרור את הרכבים החוסמים, הופיעו במהרה בני משפחתו של בעל החברה והזיזו את הרכבים החוסמים.

פעולות האכיפה כללו גם עיקולי צד ג’, במסגרתם קיבלו לקוחות של חייבים הוראה לעכב תשלומים לאותם חייבים, עד להסדרת החוב מול רשות המסים. במהלך פעילות באשדוד, התגלה כי בעל חברה שנחשד בניכוי חשבוניות פיקטיביות הציג ללקוחותיו אישורים מזויפים, לפיהם העיקולים על התשלומים המגיעים לו מהם הוסרו. אולם בעקבות מעקב של רשות המסים אחר ביצוע הוראות העיקול, אותרו הזיופים עוד בטרם הועברו התשלומים לאותו בעל חברה והוגשה נגדו תלונה במשטרה על זיוף.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה