הערבים לחצו, החרדים נדחקו: כך תקום עיר ערבית כמעט חדשה

בהובלת משרד הבינוי והשיכון והרשות המקומית ג’דיידה מכר אושרה ההחלטה על הפקדת רובע מגורים חדש בקרקע פרטית ובקרקע מדינה | במסגרת התכנית, שמוביל משרד הבינוי והשיכון יחד עם הרשות המקומית, תקודם בניית שכונת גבעות טנטור בה ייבנו כ-8,000 יחידות דיור מתוכן כ- 3000 בקרקע פרטית ושטחי מסחר ותעסוקה בכ-380,000 מ”ר | השכונה תספק מענה מגורים ותעסוקה לזוגות צעירים ומשפחות מהישוב והסביבה | ומה נשאר לחרדים?

סוהיל מלחם, ראש המועצה המקומית ג'דיידה מכר | צילום: פלאש 90

ג’דיידה מכר מתרחבת, והדירה לזוג החרדי מתרחקת. לראשונה אחרי הארכת חוק הותמל, הציג משרד הבינוי והשיכון אתמול בדיון להפקדה בותמ”ל את התכנית לשכונת גבעות טנטור ביישוב ג’דיידה מכר. בהתאם ליעדי המשרד למתן מענה לתכנון ופיתוח פתרונות מגורים איכותיים עבור החברה הערבית בכלל ובצפון הארץ בפרט.

התכנית כוללת כ-8,000 יחידות דיור מתוכן כ- 3000 בקרקע פרטית של תושבי היישוב ושטחי תעסוקה ומסחר שייבנו בכ-380,000 מ”ר.

השכונה החדשה גבעות טנטור, תוקם מצפון לכביש מס’ 85, בהמשך רציף מדרום לשכונות הוותיקות בג’דיידה-מכר וממזרח לכביש מס’ 6 העתידי. בשטח זה מיועדים להיבנות מבני מגורים בגדלים שונים, שטחי מלאכה, תעשיה, תעסוקה ומסחר, וכן מוסדות ציבור ושטחים פתוחים.

לראשונה, התכנית כוללת גם מוקד תיירותי, שטחים לטובת שירותי חירום והצלה, מגרש חניה לרכב כבד ומשאיות המשמשות את תושבי ג’דיידה מכר ופתרונות רבים נוספים לשטחי ציבור, מגרשי ספורט וטיילת היקפית לספורט ונופש בשטחי היער לרווחת התושבים.

על פי התכנון, תחולק השכונה לרשת רחובות, אשר תיצור מרקם אורבני מעורב שימושים. מבני המגורים שייבנו בשכונה יהיו מגוונים וחלקם מבוסס על מודל הבלוק העירוני הפתוח, אשר במרכזו שטחים פתוחים ומבני ציבור. ובכדי לנצל כראוי את המבנה הטופוגרפי של השטח מתוכננת רשת רציפה ומשלימה של שבילים ירוקים ושטחים פתוחים ציבוריים שתהווה השלמה לרחובות, וכן מסלולים לרוכבי אופניים וטיילות להולכי רגל.

התכנית מספקת פתרונות תנועתיים לדרכי גישה ולתחבורה ציבורית, טיפול בתשתיות מקיפות לרבות מים, חשמל וביוב ומתייחסת אל כלל הפתרונות הדרושים לפיתוח הרובע כמו גם תוספת בתי ספר, גני ילדים מעונות יום, מגרשי ספורט, טיילת היקפית מיוחדת ומוקדי תיירות, שטחי מלאכה ותעשיה מקומית לטובת בעלי הקרקע היזמיים.

התכנית צפויה לקדם גם את היישוב הקיים בג’דיידה מכר, כאשר הקמת השכונות החדשות תבוצע במקביל לטיפול ממוקד בישוב הוותיק. זאת באמצעות תכנית לשדרוג תשתיות קיימות ולהוספת מוסדות ציבור שיתנו מענה הולם ל-24,000 תושבי היישוב הוותיק, בהם מרכז אזרחי עם שירותי הצלה וכבאות, מקום לבית מועצה חדש וחניונים לרכב כבד ומשאיות הדרוש לישוב ועוד.

בהובלת משרד הבינוי והשיכון התקיימו פגישות רבות עם תושבים, ובשיתוף הרשות המקומית שדאגה ליידע את ציבור התושבים ובעלי הקרקעות על עתיד הפיתוח כמו גם לקיים מפגשי הסברה וסיורים בשטח יחד עם מתכננת הותמל והצוות שבראשותה.

לאחר שהתכנית תקבל תוקף במהלך 2023 יחל שלב השיווקים.

ומה באשר לתכניות לציבור החרדי? לעת עתה, אין למשרד השיכון כל בשורה לאוכלוסיה הדחוקה ביותר מבחינת דיור בישראל. רק השבוע פורסמה סקירה ב’מאקו’ ולפיה – בשל צפיפות הדיור החרדית והביקוש הגואה – המחירים בערים החרדיות זינקו בעשרות אחוזים מעל הממוצע הארצי הגבוה בלאו הכי.

כזכור, משרד השיכון אמור היה לקדם תכניות בנייה הן בקרית גת-מערב והן בכסיף. אך לעת עתה, נראה כי אין כל זירוז לתכניות אלה. בפגישה שהתקיימה אודות כסיף, נוצר הרושם למשתתפים כי הבדואים בכסייפה וסביבותיה חשובים יותר למדינה מאזרחיה החרדיים, וכי התכניות עלולות לעבור כפרי בשל משיווק של דיור מוזל לחרדים, לדיור מוזל לפזורה הבדואית בנגב.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "הערבים לחצו, החרדים נדחקו: כך תקום עיר ערבית כמעט חדשה"

  1. החרדים לא מתכוונים להיות בשר התותחים של המדינה בכסיף

כתיבת תגובה