הערכות: הליברה של ‘פייסבוק’ לא תונפק בקרוב

בעקבות נסיגת גופים מובילים בכלכלה העולמית, פייסבוק צפוייה שלא להשיק את מטבע ה’ליברה’ שלה • החשש של הגופים ונותני האשראי הגדולים בעולם: המטבע לא יאושר על ידי הממשלות ולא יוכר על ידן כמטבע בעל הילך חוקי • ובינתיים, המטבע ספג האשמות ואפילו תביעה

ה'ליברה' | צילום: Ascannio, Shutterstock

צרות לפייסבוק בפרויקט הליברה: ה’וול סטריט ז’ורנל’ דיווח כי חלק מהארגונים המובילים שכבר הודיעו על תמיכתם בקריפטו ובמנגנון התשלום הדיגיטלי שפייסבוק עומדת להשיק ב-2020, כמו מאסטרקארד, ויזה, פאיי-פל ועוד גופים מובילים – שוקלים לסגת מתמיכה בפרויקט ליברה. הסיבה לכך שגופים אלה נרתעים ומתמהמהים מחידוש חתימתם על האמנה של פייסבוק, נובעת לפי הדיווח – עקב דאגות הנוגעות לקיום יחסים טובים עם הרגולטורים.

כזכור, פייסבוק הכריזה בחורף החולף, כי בכוונתה להשיק כבר בשנת 2020 את מטבע ה’ליברה’ – מטבע דיגיטלי חדש. לפי הפרסומים אז, המטבע אמור היה לזכות לתמיכת ארבע מטבעות רשמיים והחוזקה שלו הייתה נעוצה בכך שהוא עתיד היה להיות זמין למיליארדי משתמשים ברשת החברתית ברחבי העולם.

250/200 סייד בר + קובייה

אלא שעתה ב’וול סטריט ז’ורנל’ ציטטו מקורות שטענו כי בדיקה רגולוטרית לא נערכה וכי אף גורמים התומכים במהלך לא ישושו לתוצאות. את הליברה מנפיקה עמותת ‘ליברה’ מז’נבה, שוויץ.

נציין כי ידוע זה מכבר שההתנגדות לפייסבוק ככלל, ומטבע הקריפטו שלה, ליברה, בפרט – חוצה גבולות. לפי פרסומים שונים, הבנק האירופי המרכזי חושש המטבע יערער את יכולתו לקבוע את המדיניות המוניטרית ביבשת. ‘רויטרס’ פרסמה בחודש שעבר ציטוט מפי חבר בדירקטוריון הבנק, איב מארש

“בהתבסס על רמת הקבלה של הליברה וההתייחסות ליורו בסל העתודות שלו, הוא עלול להפחית את השליטה של הבנק האירופי המרכזי על היורו. לפגוע במנגנון ההעברה של המדיניות המוניטארית על ידי כך שיפגע בעמדת הנזילות של הבנקים בגוש היורו, ויערער על מעמדו הבינלאומי של היורו”, צוטט מארש.

“השקת המטבע מתוכננת למחצית הראשונה של 2020 על ידי אותם האנשים שהיו צריכים להסביר את עצמם בפני המחוקקים בארה”ב והאיחוד האירופי בנוגע לאיומים על הדמוקרטיות שלנו”, אמר.

“אני מקווה מקרב הלב שתושבי אירופה לא יתפתו להשאיר מאחור את הביטחון והיציבות של פתרונות וערוצי תשלום מבוססים לטובת ההבטחות המטעות אך הבוגדניות של שירת הסירנות של פייסבוק”, חתם מארש את דבריו.

 

Inner article

במקביל, הצרות מגיעות גם מכיוונה של חברת הביטוח הדיגיטלית ‘ליברה’ (שפעילה גם בישראל) כשזו הגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה על סך של חמישה מיליון שקלים נגד פייסבוק ואחרים, זאת בטענה להפרת סימן המסחר ‘ליברה’, ובדרישה מפייסבוק שלא לעשות בישראל כל שימוש בסימן המסחרי ‘ליברה’, משום שהדבר מטעה את הציבור כביכול.

מול הטענות הללו ואחרות כתב אז בא כוחה של פייסבוק, כי זו דוחה את הטענות נגדה, וכי עמותת ליברה שהינו ארגון ללא מטרת רווח בשוויץ הוא הבעלים של הסימן ליברה ויש להפנות אם כן את הפנייה אליו ולא לפייסבוק.

לפי הפרסומים השונים, חברת הביטוח ליברה הגישה תביעה גם נגד עמותת ליברה השוויצרית, אך לא ידוע על כתב הגנה שהוגש כנגדה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה