הערכות: סגר מלא יוביל להפסד של 1.8 מיליארד ביום

איגוד לשכות המסחר: סגר כללי בתקופת חגי תשרי  – הפסד פדיון של כ- 30 מיליארד ₪ בענפי המסחר והשירותים • הפסד פדיון יומי נאמד על כ 1.8 מיליארד ₪ • נשיא האיגוד: "יש לעשות ככל הניתן למנוע סגר כללי. על הממשלה להיערך כבר עכשיו לתת פיצוי הולם וממוקד למגזרי המשק שיפגעו ישירות אם יוחלט על סגר" • במקביל, שר האוצר נפגש עם ראשי המגזר העסקי כדי לדון במשמעויות הטלת סגר

אכיפת הסגר, ירושלים | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

מניתוח שערך אגף הכלכלה באיגוד לשכות המסחר עולה כי הנזק נטו לעסקים בענפי המסחר והשירותים, במקרה שיוכרז סגר כללי בחודש החגים, יעמוד על 1.8 מיליארד ₪ ליום, שהם הפסד פדיון  של כ- 30 מיליארד ₪ (לא כולל תעופה). כלכלני האיגוד העריכו כי הצריכה בתקופת חגי תשרי עולה בשל ימי החופשה הפנויים לצריכה, וכן העובדה כי אין כעת תיירות יוצאת מישראל והציבור פונה לצריכה מקומית.

מהניתוח עולה כי מגזר המסחר והשירותים, המהווה 69% מהתוצר העסקי, ומעסיק כ- 73% מהמועסקים במגזר העסקי, שהם כ 2 מיליון עובדות ועובדים, מרביתו צפוי להיפגע כתוצאה מהמשבר, לאור היקפו ואופי פעילותו.

250/200 סייד בר + קובייה

על פי הניתוח הכלכלי, הענפים העסקיים העיקריים שיפגעו מהסגר יהיו ענפי התיירות, שירותי אוכל ואירוח, שירותים כלליים וכמובן מסחר סיטונאי וקמעונאי.

על פי ההערכה, ענפי האוכל והאירוח יספגו פגיעה של כ- 60%, מסחר סיטונאי וקמעונאי (Non Food) – פגיעה של 90%, וענפי השירותים – פגיעה של 90%.

לדברי עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר: "יש לעשות ככל הניתן למנוע סגר כללי. אבל אם לא יהיה מנוס, על הממשלה להיערך כבר עכשיו לתת פיצוי הולם וממוקד למגזרי המשק שיפגעו ישירות אם יוחלט על סגר. נוכח התנהלות הציבור, יתכן ונצטרך לנקוט בסגר באופן כזה או אחר ובעיקר נוכח קריסה אפשרית של בתי החולים והעדר אפשרות להגן על בריאות תושבי המדינה".

שר האוצר מתכונן לדיון

לקראת קבינט הקורונה, נועדו שר האוצר ישראל כ"ץ ומנכ"לית משרדו קרן טרנר עם ראשי המגזר העסקי לדון במשמעויות ההרסניות למשק של הטלת סגר נוסף.

Inner article

בפגישה נכחו אייל חנקין, מנכ"ל קבוצת עזריאלי, אופיר שריד, מנכ"ל חברת מליסרון, דדי ריזל, מנכ"ל איגוד הקמעונאים, אביר קארה, ראש ארגון "אני שולמן", רון תומר, יו"ר התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונאים, אייל הלוי, כנסים ותרבות, שי ברמן, יו"ר איגוד המסעדנים, אייל זכרון, נציג המסעדנים וירון גינדי, ראש לשכת יועצי המס.

במהלך הפגישה הבהיר שר האוצר, ישראל כ"ץ, כי הוא מתנגד לסגר כללי ועל כן הציג תוכנית אלטרנטיבית לריסון במסגרתה תחולק הארץ לאזורים כתומים ואדומים. תכנית זו מאפשרת לשמור על רציפות המסחר, מקומות העבודה ומערכת החינוך תוך צמצום משמעותי של התקהלויות ובכך הורדת הסיכוי להדבקה.

על פי הערכה, החלה של סגר כללי תהווה מכה אנושה לכלכלה, שעל פי הערכות האוצר תעלה למשק בין 15 ל-20 מיליארד שקלים נוספים בחודש, מעבר לעלות המגבלות הנוכחיות.

בנוסף הציג שר האוצר את עיקרי התוכנית הכלכלית למגזר העסקי שנועדה לסייע בתקופת הקורונה לרבות הפחת המואץ, רשת הביטחון לעצמאים ומנגנון החל"ת.

ראשי המגזר העסקי הבהירו כי הם מתנגדים למהלך של סגר כללי וכי יש ללמוד לחיות לצד הקורונה ולהימנע משימוש בצעדים דרסטיים מסוג זה. 

רון תומר, יו"ר התאחדות התעשיינים הבהיר כי הוא תומך בתוכנית משרד האוצר לצעדי ריסון, וככל שידרשו צעדי ריסון הם יביעו תמיכה במודל זה.

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון הבהיר שסגר יהווה מכת מוות שלא ניתן יהיה להתמודד איתה.

אמיר חייק, מנכ"ל התאחדות המלונות ושי ברמן מנכ"ל התאחדות המסעדות, סיפרו כי חוסר הוודאות של הסקטור העסקי בכל הקשור להחלת המגבלות, ועצם השמועות על סגר כללי פוגעות באופן משמעותי במשק וכי ישנה חובה לייצר ודאות עסקית.

כמו כן, הביעו ראשי המגזר העסקי חשש כי עסקים שיסגרו פעם נוספת כתוצאה מסגר נוסף לא יצליחו להתאושש. בנוסף העלו את הדרישה להגביר אכיפה במקום להטיל מגבלות הרסניות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה