הפד לא יכריז על הורדת ריבית

הפד לא יכריז על הורדות ריבית השבוע: נראה שבהודעת הריבית השבוע לא צפוי הפד לרמוז עדיין על התחלה של הורדות ריבית. לאור הנתונים האחרונים, הורדת ריבית צפויה להתחיל במהלך הרבעון השני של השנה

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון עם יו"ר הפדרל רזרב, ג'רום פאוול | צילום: דוברות בנק ישראל

ישראל שייכת לחלק קטן מהמדינות המפותחות בהן האינפלציה כבר חזרה לגבולות היעד. עם זאת, נראה שבנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי בחודש הבא על רקע העלייה במדדי סיכון מאז החלטת הריבית האחרונה. בהמשך, יחד עם תחילתן של הפחתות ריבית במדינות המפותחות, והמשך השמירה על האינפלציה שבגבולות היעד, בנק ישראל ימשיך את תהליך הפחתת הריבית.

ניכרת מגמת התאוששות במשק לאחר הנפילה החדה בפעילות בחודש אוקטובר. עם זאת ההתאוששות איננה אחידה ורוחבית בכל ענפי המשק.

עוצמת המשק האמריקאי ביחס למדינות ה – G7, באה לידי ביטוי בצמיחה חזקה מהצפוי ברבעון הרביעי של שנת 2023.

מדד הPCE – בארה"ב מלמד על ירידת סביבת האינפלציה, זאת תוך המשך המומנטום החזק של הכלכלה.

נראה שבהודעת הריבית השבוע לא צפוי הפד לרמוז עדיין על התחלה של הורדות ריבית. לאור הנתונים האחרונים, הורדת ריבית צפויה להתחיל במהלך הרבעון השני של השנה.

במקביל לתחילת תהליך הפחתות הריבית, הפד צפוי להשיק דיון גלוי, כנראה לקראת אמצע 2024, בנושא של היערכות לקראת הפסקת ההידוק הכמותי, ה-QT. הפד צפוי להפחית אחזקותיו בעיקר ב- MBS ופחות באג"ח ממשלתיות. השלב שבו הפד יתחיל לדון בצורה פומבית ונחרצת בנושא של שינויי בפרמטרים של הצמצום הכמותי, עשוי להיות חיובי מאוד מבחינת שוק איגרות החוב הממשלתי, בפרט באותם טווחי פדיון הצפויים להיות מושפעים מצמצום פעילות ה-QT של הפד.

הריבית באירופה נותרה, כצפוי, ללא שינוי. הפחתות ריבית עשויות להגיע לקראת סוף הרבעון השני של השנה.

הבנק המרכזי בבריטניה צפוי להותיר את הריבית השבוע ללא שינוי. לקראת סוף הרבעון השני של השנה צפויה הפחתת ריבית ראשונה בבריטניה.

הצעדים המקלים של הממשל בסין תמכו בטווח הקצר בשוק המניות. לאורך זמן ההשפעה של צעדים אלו, על השווקים, תבחן בתרומה לעליית האשראי הכולל.

מתוך הסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושוקי הריביות ואיגרות החוב, מאת ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון

כתיבת תגובה