הפד מבין שהמדיניות שלו קרובה למיצוי

הפדרל ריזרב - הבנק המרכזי של ארצות הברית | צילום: Orhan Cam, שאטרסטוק

הן החזאים והן החוזים מתמחרים הורדת הילוך נוספת מצד הפד אשר צפוי להעלות את הריבית ב-25 נקודות בסיס בלבד, מה שיביא את הריבית לרמה של 4.75%. עם זאת, לאור סביבת הנתונים החלשה בארצות הברית, ישנם יותר ויותר ספקות האם בפד יוכלו להמשיך בתהליך בחודש מרץ כאשר החוזים נותנים הסתברות של 80% בלבד לעליית ריבית. 

במילים אחרות, הפד מבין שהמדיניות שלו קרובה למיצוי וצפוי לסיים עם העלאות הריבית. נכון, עדיין מוקדם מדי כדי שהפד גם יחל לשקול הפחתות ריבית, זה צפוי לקרות רק לקראת סוף השנה, אבל בהחלט מדובר על חדשות טובות מבחינת השווקים.

250/200 סייד בר + קובייה

ומה הנתונים הכלכליים אומרים? בשבוע שעבר פורסם האומדן הראשוני לצמיחה ברבעון האחרון של השנה אשר היה טוב מהצפוי עם עליה של 2.9% אך הפרטים היו הרבה יותר חלשים שכן המספר הגבוה היה תולדה של בניית מלאים וירידה חדה יותר ביבוא. למעשה, אם מסתכלים על נתון המכירות הסופיות לשוק המקומי אשר נותן אינדיקציה הרבה יותר טובה על מצב הביקושים, אלו עלו ב-0.2% בלבד ברבעון האחרון של השנה. מעבר לכך, במבט שנתי, קצב הצמיחה ירד בחדות מ-1.9% ל-1.0% בלבד ועל פי המדדים המובילים, התוצר צפוי להתכווץ ברבעון הראשון של השנה וקצב הצמיחה השנתי צפוי לרדת לרמה אפסית. 

מצד שני, במקביל לנתון הצמיחה, פורסם בסוף השבוע גם נתון האינפלציה לפי המדד המועדף של הפד כאשר קצב האינפלציה השנתי ממשיך לרדת במהירות. האינפלציה הכללית האטה מ-5.5% ל-5.0% והליבה האטה מקצב של 4.7% ל-4.3%. המדד הקריטי ביותר עבור הפד, שירותי ליבה ללא דיור ירד בחדות מקצב של 3.9% ל-3.4% בלבד וזאת לאחר שבשיא נתון זה כבר עמד על 5.8%.

בהחלטת הריבית ביום רביעי בפד יהיו חייבים להכיר בהתקדמות המשמעותית שנעשתה בגזרת האינפלציה, אך הם עדיין ירצו להישמע ניציים יחסית ולאותת על המשך העלאות הריבית. על כן, במהלך הימים הקרובים עדיין קיים סיכון לראייתנו למהלך נוסף של התשואות למעלה אך מהר מאוד אלו יחזרו לשנות כיוון מטה כאשר אנו מסמנים את החלטת הריבית כנקודת מפתח ויותר חשוב מכך, אחרי החלטת הריבית של הפד יגיע הארוע שלהערכתנו אמור לשנות בחזרה את הסנטימנט בשוק האג"ח וצפוי להערכתנו לתמוך בהמשך מהלך ירידת התשואות והוא כמובן דו"ח התעסוקה של חודש ינואר. 

 

870/135 ליינר ארטקל

כמו בכל תחילת שנה, גם בדו"ח זה ה-BLS יפרסם עדכון לאחור של הנתונים עבור כל 2022. לפחות על פי הניתוח של הפד שיצא ב-13 בדצמבר, הבנצ'מרקים החדשים של ה-BLS צפויים להוביל לעדכון מאסיבי כלפי מטה בתוספת המשרות שראינו במהלך 2022 – כלומר קיים סיכון משמעותי כי דוח התעסוקה הבא יצייר לנו תמונה פחות חזקה של שוק העבודה ממה שהמשקיעים חשבו עד כה. 

בשורה התחתונה, קיימת התקדמות משמעותית בגזרת האינפלציה והנתונים הכלכליים בארצות הברית מאותתים על מיתון כלכלי קרוב מאוד מה שצפוי להוביל את הפד לעצור את העלאות הריבית לאחר ההחלטה הקרובה. תמהיל זה של אינפלציה יורדת ומיתון כלכלי צפוי להמשיך ולתת רוח גבית חזקה לאפיקים הסולידיים.

הכותב הינו האסטרטג הראשי של פסגות בית השקעות

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה