הפוליטיקאים מפחדים מהעצמאים: המגזר המחוזר בבחירות

לאחר שכבר לפני חודש פרסם שר האוצר ישראל כ”ץ בפייסבוק את תכניתו, הוא נאלץ להתקפל לפשרה עם בני גנץ, ולאשר תכנית מעט רזה יותר – אך כזו שתשאיר את מגזר העצמאים מודה לנתניהו ולשר האוצר שלו • כן, גם בני גנץ ירוויח נקודות בקרב העצמאים • הכל פוליטיקה – הפעם לפחות, גם העצמאים ירוויחו ממערכת הבחירות

מסעדות סגורות בקניון רמות בגל השלישי לקורונה | צילום אילוסטרציה: ביזנעס

הממשלה אישרה אמש את תכנית “מבלימה לצמיחה” של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ”ץ, לאחר שכחול לבן והיו”ר של מה שנותר ממנה, בני גנץ, הסכימו למהלך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסביר כי מדובר במתן מענקים נוספים לעצמאים ולבעלי עסקים, בהיקף של למעלה מ-2 מיליארד שקלים. “זה עוד אלפי שקלים לכל בעל עסק שנפגע בתקופת הקורונה, ובנוסף אנחנו גם מאריכים את תקופת ההחזר של הארנונה. הכסף יקל מיידית על העסקים ותוך זמן קצר נפתח את כל המשק ונצא סופית מהמשבר”.

ואילו שר האוצר ישראל כ”ץ הבהיר כי “דרוש סיוע נוסף כדי לאפשר לעסקים לעבור את התהליך שבין החיסונים לבין סיום הסגרים שאולי עוד נידרש להם. אנחנו נמצאים באותה ישורת שבאה לסייע כדי להוציא את המשק הישראלי לפתיחה מלאה”.

עיקרי התכנית שאושרה כוללת רף זכאות מקל לקבלת מענקי הסיוע לעסקים על הוצאות קבועות – כפי שנקבע לחודשים נוב’-דצמ’ 2020, והמענק יוארך גם לתקופת הזכאות ינואר-פברואר 2021. כמו כן נקבע כי בסמכות שר האוצר להאריך הרחבה זו לשאר תקופות הזכאות. במקביל, יינתן מענק סיוע נוסף לעסקים לפי החישוב הבא:

א. עסק שמחזור עסקאותיו בשנת 2019 היה מעל 18 אלף ש”ח ואינו עולה על 300 אלף ש”ח ושחלה ירידת מחזור בשיעור של לפחות 25% בין פעילות העסק בתקופה שמחודש מרץ עד דצמבר 2020 לפעילותו בתקופה המקבילה בשנת 2019. 

גובה המענק יקבע בהתאם לעומק הפגיעה:

– פגיעה של 25%-40% במחזור העסקים- מענק בגובה 3000 ש”ח.

– פגיעה בגובה 40%-60% במחזור העסקים- מענק בגובה 5000 ש”ח.

– פגיעה מעל 60%- מענק בגובה 9000 ש”ח.

לעוסק פטור תיבחן ירידת המחזורים בשנת 2020 מול שנת 2019, לצורך קביעת הזכאות לסכומי המענק.

ב. גם עסק שמחזור עסקאותיו בשנת 2019 היה בין 300 אלף ₪ ל-400 מלש”ח, שהיה זכאי לשלושה או יותר מבין מענקי הסיוע להשתתפות בהוצאות שניתנו באמצעות רשות המסים, זכאי למענק. גובה המענק יעמוד על- 50% מממוצע מענק ההוצאות הקבועות שניתן לעסק עד כה בגין תקופות זכאות בשנת 2020, עד לגובה של 50 אלף ש”ח.

870/135 ליינר ארטקל

במקביל, שר הפנים יתקן תקנות שבמסגרתן יינתן החזר הוצאות ארנונה גם לעסקים שנפגעו במעל 400 מלש”ח והזכאות תיקבע בהתאם לרף הזכאות שייקבע לעסקים במחזורים של בין 200 ל-400 מלש”ח ביחס לחודשים המקבילים בשנת 2019.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה