הפועלים החדשים בענף הבנייה: האם הם בטוחים?

פועלים חדשים, סכנות ישנות: כ-2,000 עובדים זרים חדשים הגיעו אל ענף הבנייה | אך הם חשופים לקריסה של עגורנים, התמוטטות מבנים ארעיים, יצירת בורות באתר וסכנת התחשמלות | ברקע החלטת הממשלה להגדיל את מספר העובדים הזרים לכ-330,000 אלף – כניסת העובדים החדשים מחייבת את המעסיקים לבצע הערכת סיכונים ולהעניק להם הדרכות בטיחות 

הדרכות המוסד לבטיחות ולגיהות באתרי הבניה | צילום: באדיבות המוס"ל

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה כי בשבוע שעבר נחתו כ-2,000 עובדים זרים לענף הבנייה, רובם המכריע מהודו, וכ-50 מסרי לנקה. זאת, במסגרת מאמצים עקביים להבאת עובדים זרים לענף הבנייה בישראל, שמתמודד עם מחסור חמור בידיים עובדות מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל.

כזכור, הממשלה אישרה החודש הצעת החלטה מתוקנת שגיבש משרד ראש הממשלה, המבקשת להגדיל את מספר העובדים הזרים בישראל בעוד 290 אלף איש, כך שמספרם יעמוד על 330 אלף עובדים. לראשונה תצמיד הממשלה יעד זה לגודל האוכלוסייה, כך שכ-3.3% מהאוכלוסייה בישראל יהוו עובדים זרים.

על פי החוק, דין זכויות נפגעי תאונות העבודה הזרים הינו כדין זכויות נפגעי תאונות העבודה הישראלים. באחריות המעסיק או הארגון להיות מעורב בבחינת שיעורי הפגיעות ובקביעת יעדים, שמטרתם למנוע נזקים פיזיים ארוכי טווח לעובדים הזרים שנמצאים תחת חסותו. הפעילות להפחתת הסיכונים כוללת תהליך של זיהוי, הערכת הסיכונים וניהולם, ותהליכי משוב ובקרה לתהליכי העבודה.

כדי לפתור את פערי השפה ולהגביר את פעילות הדרכת הבטיחות באתרי בנייה, המוסד לבטיחות ולגהות, במימון של קרן מנוף מהביטוח הלאומי, פיתחו ובנו ניידות הדרכה המגיעות לאתרי הבנייה ולמקומות העבודה.

בניידת המוס"ל מותקנת מערכת למידה בטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת לבצע הדרכות לעובדים במגוון נושאי בטיחות בעבודה ובריאות תעסוקתית ב-8 שפות במקום העבודה, העובד עוצר את עבודתו למשך 30-45 דקות בלבד, מבצע את ההדרכה הדיגיטלית ובסיום חוזר להמשיך בעבודתו.

מנכ"ל המוס"ל, ד"ר מיקי וינקלר: "העובדים הזרים בישראל משמשים חלק אינטגרלי מענף הבנייה ואנו מברכים על החלטת הממשלה להאיץ את הליך הבאתם, שתועיל לשיפור קצב הבנייה ותסייע לכלל האזרחים בישראל. זה הרגע שבו כל המנהלים באתרי הבנייה צריכים להיערך ולשלוח את העובדים החדשים להדרכות בטיחות שמטרתם למזער ולמנוע כל פגיעה שלהם בזמן העבודה. אני מזמין את המעסיקים להסתייע בניידות ההדרכה של המוס"ל המונגשות לעובדים הזרים בשפתם".

כתיבת תגובה