הפחתת מע”מ תכה את העלויות המתונות של הסגר

הערב יתפרסם מדד המחירים לצרכן – לסגר הנוכחי תהיה השפעה חלשה יותר על מדד המחירים, כל עוד הממשלה לא מתערבת • מחר החלטת הפד – המחירים בארה”ב ממשיכים להפתיע כלפי מעלה, אך הפד ידגיש שהוא לא נבהל מהאינפלציה ושהריבית לא צפויה לעלות עוד זמן רב • באירופה: אופטימיות של הטכנוקרטים ופסימיות של הפוליטיקאים – לדעתנו גם האירו וגם הפאונד צריכים להחלש

הבנק האירופי המרכזי. צילום: fstockfoto, שאטרסטוק

היום, יום שלישי, יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ואנו צופים עלייה של 0.1 אחוז, בעיקר בשל עלייה במחירי הנופש והארחה במקביל לקיפאון במדד הדיור (בעיקר שכירות). במבט קדימה אנו מאמינים שהשפעה של הסגר הנוסף על האינפלציה יהיה מתון בהרבה בהשוואה לסגר הראשון, כאשר עיקר הסיבה לירידה במחירים אז נבע מירידה חריגה (עולמית) במחירי האנרגיה, לצד ירידה במחירי ההלבשה והנופש. כיום מחירי הנפט יחסית יציבים והיעדר אפשרות של מדידת סעיף הנופש, והנסיעות לחו”ל פועלת הפוך, כי לרוב המחירים של הסעיפים הללו דווקא יורדים ברבעון האחרון של השנה. לכן, התחזית שלנו ל-12 המדדים הקרובים נותרה על 0.5 אחוז.

הסכנה העיקרית שאנו רואים לתחזית היא פעולה יזומה של הממשלה להפחתת המע”מ, כפי שפורסם לאחרונה בתקשורת. להפחתה כזו (שאנו נותנים לה הסתברות נמוכה – אבל לא אפס) יהיו השלכות שליליות מאוד על האינפלציה בטווח הקצר מאוד והשפעה הפוכה על הטווח הארוך.

החלטת הריבית

המחירים בארה”ב ממשיכים להפתיע כלפי מעלה, חודש שלישי ברציפות, כך אינפלציית הליבה באוגוסט עלתה ל-1.7 אחוזים, בעיקר בשל עלייה מהירה במחירי ההלבשה, הרכבים, ויבוא הסחורות (בשל הפיחות בדולר). עלייה מהירה זו באינפלציה הייתה צריכה להגביר את הסיכויים לעליית ריבית. אך הבנק המרכזי הקדים כאשר הכריז לפני כשבועיים על השינוי באסטרטגיה ובכך “דאג” שגם העלייה הזו במחירים לא תעלה את התנודתיות בשווקים.

אנו צופים שבהחלטת הריבית השבוע (רביעי), האחרונה לפני הבחירות לנשיאות, הבנק יאותת על ידי פרסום תחזיות מעודכנות לכך שהריבית תישאר ללא שינוי עד ל-2023. אנו מאמינים שהנגיד ימשיך להדגיש את הצורך בהגברת התמיכה הכלכלית גם מצד הקונגרס, במיוחד את הגדלת תשלומי האבטלה שהסתיימו בסוף יולי והסובסידיות וההלוואות לענף החקלאות שמסתיימות השבוע. ענף החקלאות הוא בין הבולטים שסובלים גם מהמגיפה וגם מהעימות הפוליטי בין ארה”ב לסין.  

בסוף השבוע הקונגרס יוצא לפגרה לפני הבחירות והנציגים מ-2 המפלגות המשיכו להתכתש ולא הגיעו להסכמה בנוגע לאישור תוכנית הרחבה נוספת, אך כן הסכימו על מימון ההוצאות השוטפות של הממשלה עד לסוף השנה (ficsal cliff זוכרים?). הקרבה לבחירות לנשיאות ולקונגרס וההשלכות של הפעולות על סיכויי הבחירה של המועמדים כנראה תרמו לעיכוב ההרחבה הנוספת.

Inner article

ריבית אירופית

הבנק המרכזי בגוש האירו הותיר כצפוי את הריבית (מינוס 0.5%) ומדיניות הרכישות (1.35 טריליון אירו) ללא שינוי, והתחייב להרחיבה במידה וההתאוששות הכלכלית והאינפלציה לא יתקדמו בהתאם לתחזיות המעודכנות שלהם (התחזיות לצמיחה עודכנה כלפי מעלה “רק” למינוס 8.0 אחוזים). נגידת הבנק, כריסטין לגארד, הדגישה בנאומה את ההתאוששות החזקה של מדינות הגוש מהשפל של הרבעון השני, והוסיפה שהאינפלציה הנמוכה נובעת גם מהפחתת המע”מ בחלק מהמדינות בדגש על גרמניה. בנוסף הנגידה המעיטה בחששות מהמשך ההתחזקות של האירו. דבריה הקטינו את הסבירות שהבנק המרכזי ירחיב את מדיניותו בקרוב ותרמו להמשך התחזקות האירו. להערכתנו לאור העלייה בתחלואה באירופה, שמובילה ליישום מחודש של חלק מההגבלות, לצד ההתמתנות בקצב ההתאוששות החוזקה של האירו מוגזמת.

בתחילת השנה נושא היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופאי תפס את מרבית הכותרות. הדבר דעך כמובן לנוכח המשבר (והאישפוז של בוריס ג’ונסון). בשבוע האחרון שוב עלו הלהבות כאשר שרים בפרלמנט הבריטי החלו בחקיקה שלמעשה מבטלת חלקים מההסכם בין הצדדים שנתחם רק בתחילת השנה בנוגע לתקנות הסחר בגבול עם אירלנד. הפעולה מצמצמת עוד יותר את האמון בין הצדדים לקראת סיום תקופת ההסתגלות בסוף השנה של יציאת בריטניה מהאיחוד. ייתכן והמהלך הוא חלק מטקטיקת המשא ומתן של בריטניה, אך בניגוד למצב מלפני שנה, כיום ההתאוששות הכלכלית בבריטניה איטית יותר בהשוואה לכלל אירופה, דבר שממשיך להפעיל לחצים שליליים על הפאונד כאשר המדינה מגיעה למשא ומתן פגיעה יותר בהשוואה לשנה שעברה.

 

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה