הפיצוחים לשבת בעליית מחיר משמעותית

סממן נוסף להתאוששות השוק ממשבר הקורונה • מדד המחירים לצרכן רושם עלייה של 0.6% בחודש מרץ 2021, בהשוואה לחודש פברואר • מה אומר שר האוצר ולמה לטיול הקיצי הבא תצטרכו לחשב יותר כסף?

דוכן בשוק | צילום אילוסטרציה: נתי שוחט, פלאש 90

המשק הישראלי שחוגג היום 73 שנות עצמאות, משגר לאוויר סממן נוסף המצביע על התאוששות השוק ממשבר הקורונה וחזרה לימי השגרה הרגילה. מדד המחירים לצרכן רושם עלייה (כמעט זינוק. ד"ש) של 0.6% בחודש מרץ 2021, בהשוואה לחודש פברואר. זו העלייה החודשית החדה ביותר מאז מאי 2019, אז עלה המדד ב-0.7%. מדד המחירים לצרכן ללא ירקות ופירות ומדד המחירים לצרכן ללא דיור עלו אף הם ב-0.6%, ואילו מדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלה ב-0.4%.

בלמ"ס המפיקים את הנתונים מוסיפים כי מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.8%, מדד המחירים לצרכן ללא ירקות ופירות עלה ב-0.9%, מדד המחירים לצרכן ללא דיור ומדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלו ב-0.6% כל אחד.

המדד שידע בשנה האחרונה יותר ירידות מעליות, רושם בסיכום שנים עשר החודשים האחרונים (מרץ 2021 לעומת מרץ 2020) עליה של 0.2%, מדד המחירים לצרכן ללא ירקות ופירות ומדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלו אף הם ב-0.2% כל אחד, מדד המחירים לצרכן ללא דיור עלה ב-0.1%. כלומר, כל המדדים מצביעים החודש על מגמת עלייה, אחרי כמעט שנה של אינפלציה שלילית.

כאשר נבחנים הנתונים לאורך תקופה הם מצביעים על מגמה מסוימת. על פי נתוני המגמה לתקופה שבין דצמבר 2020 – מרץ 2021, קצב העלייה השנתי של מדד המחירים לצרכן הגיע ל-2.1%.

הפיצוחים התייקרו

על פי הלמ"ס, עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי הלבשה 5.8%, תרבות ובידור 2.2%, תחבורה 0.9%, ריהוט וציוד לבית 0.8% ודיור 0.6%. ואילו ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיף ירקות ופירות 1.5%.

בנוסף, למרות שמדד מחירי מזון עלה רק ב-0.2%, נרשמו עליות גבוהות יותר במגוון מוצרים: עופות (4.4%), סוכריות וממתקים שונים (2.7%), ביסקוויטים, עוגות וכדומה (2.5%) ודגים טריים (2.1%). מנגד הוזלו במיוחד: שמנים (3.6%), ממרח שוקולד, ריבת חלב וחמאת בוטנים (3.6%), סירופים ומייפל (3.0%), סלטים מוכנים (2.5%), ריבה, דבש וכדומה (2.4%), דגים קפואים (2.2%) ומשקאות קלים (1.9%).

מבין הפירות והירקות הטריים הוזלו במיוחד: ארטישוק (45.3%), תות שדה (27.1%), קולורבי (9.8%), לימונים (6.1%) ואבוקדו (3.4%) או התייקרו במיוחד: מלון (24.5% לעומת ינואר 2021), אפרסמון (12.5%), מלפפונים (7.9%), בננות (6.3%) וכרובית. בגזרת המוצרים לשבת התייקרו במיוחד הבוטנים (1.8%), הגרעינים לפיצוח (1.7) והאגוזים והפיסטוקים (1.1%).

אין אינפלציה

אם חשבתם לצאת לחופש כדאי שתדעו ששירותי הארחה, נופש וטיולים התייקרו ב-9.7%, גם עריכת מסיבות ואירועים התייקרו (3.7%), וכן דמי כניסה לגנים, פארקים ואטרקציות (1.6%). במקביל עלה מדד מחירי תחבורה ב-0.9% המורכב בין היתר משתי נקודות שהתייקרו במיוחד: שכירת רכב לנסיעה בארץ (4.8%) ודלק ושמנים לכלי רכב (4.7%). כך שלטיול הבא תכינו יותר כסף.

יונתן כץ, אנליסט המקרו של לידר שוקי הון, העריך (בדיווח שהובא ב-TheMarker), כי העלייה במדד תהיה חדה יחסית ותגיע לשיעור של 0.5%, וזאת בשל שילוב של מגמות עולות, כמו עלייה במחירי הדלקים ועונתיות, וכן בשל מגמות מקומיות – פתיחת המשק והיציאה מהמשבר הכלכלי – שאמורות לגרום לזינוק בביקושים, שהיו כבושים במשך חודשים ארוכים, בעיקר בסעיפים כמו הבראה ונופש.

ואילו שר האוצר ישראל כץ אמר בתגובה לנתונים, כי "אמנם המדד עלה במארס מעט מעל הציפיות המוקדמות, אך ניתוח מעמיק שלו מצביע על התמתנות מסוימת בסביבת האינפלציה. אינפלציית הליבה (ללא סעיפי אנרגיה ופירות וירקות) התמתנה ל- 0.2% ב-12 החודשים האחרונים מ-0.3% לפני חודש".

לדבריו, "הפתעה במדד נבעה מעלייה חדה במחירי ההלבשה, בשיעור של 4.6% (לעומת תחזית של 2.2%). זה סעיף מאד תנודתי, והעלייה החדה במארס צפויה לבוא על חשבון החודשים הקרובים. מעודד לראות כי מחירי הציוד החשמלי לבית ירדו ב-0.1% – סעיף שעלה בחדות בחודשיים האחרונים על רקע התייקרות מחירי הסחורות והמשלוחים. סעיף הבראה ונופש עלה ב-9.7%, בהתאם לתחזית שלנו, בעיקר על רקע תופעת הביקוש הכבוש. כצפוי, מחירי מסיבות ואירועים עלו ב-3.7%".

שר האוצר טוען כי לנתוני האינפלציה תהיה השפעה על רכישות המט"ח של בנק ישראל. "התאוששות מהירה בפעילות תומכת בהורדת רגל מהגז, גם ברכישת מט"ח וגם ברכישת אג"ח (לאחר סיום התוכנית הנוכחית), מה שתומך בהמשך הלחץ לייסוף בשקל וסביבת אינפלציה נמוכה יחסית לציפיות האינפלציה בשוק".

כתיבת תגובה