'הודנא' חגיגית בחברות התקשורת

רצון שתי חברות התקשורת הוותיקות להתייעל כדי לעמוד בתחרות, ייאלץ להמתין עד לאחר החגים • הבנות הושגו לאחר מו"מ העובדים עם החברות בתמיכת ההסתדרות, תוך איום ממשי בשביתות שלא תאפשרנה עבודה סדירה במהלך החגים

בית ההסתדרות בירושלים | צילום: שירה חסידה

שוק התקשורת מכריז על הפסקת אש לטובת חופשת חגים.

לאחר עיצומים ושביתות שעצרו את הפעילות בחברת פלאפון הוציאו הסתדרות וחברת פלאפון הודעה משותפת ובה נאמר כי הושגה פריצת דרך במו"מ סביב המשבר בחברה והצדדים הגיעו להבנות שיהוו בסיס להסכם.

בישיבה לקחו חלק סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת פלאפון צביקה אברמוביץ' ונציגי הנהלת החברה, יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, ועד העובדים בראשות יחיאל שמן, יו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק יקי חלוצי ופרופ' ירון זליכה.

מההודעה משתמע כי כן יהיו פיטורים, אולם הכל ייעשה לאחר החגים, בהידברות ובמשא ומתן. "לצד גיבוש מתווה מוסכם של פרישה והתייעלות, הוחלט לבטל את השימועים לכלל העובדים שזומנו להליך ערב החג, ולחזור מההחלטה על סגירת היחידה הארגונית שאליה משתייכים".

חלק מההבנות שהושגו, בניסיון למנוע פגיעה בשירות שניתן לציבור: הוסכם על מסגרת להמשך המשא ומתן בין הצדדים עד לחתימת ההסכם; מנגנון ליישוב חילוקי דעות, תוך התחייבות הדדית של הצדדים להימנע מצעדים חד-צדדיים; הופסקו הצעדים הארגוניים והעובדים שבו לעבודה סדירה.

בכך קיבלה חברת פלאפון שקט לכמה שבועות ותצטרך לעשות חושבים בדרך לצעדים הבאים להתייעלות.

הפסקת אש זמנית הושגה גם בחברת סלקום וגם זאת רק לתקופת החגים הבאים עלינו לטובה. בהודעה שהוציאה חברת סלקום נאמר כי יוקפאו כל הצעדים בתוכנית הרה-ארגון בחברת סלקום בנושאים הקשורים לעובדים.

הצדדים ייכנסו למו"מ בניסיון למצוא פתרונות מוסכמים מיד בתום החגים. עד אז ישובו עובדי סלקום לעבודה סדירה באופן מיידי.

נזכיר כי המהלך האחרון של מנכ"ל סלקום ניר שטרן היה שליחת סרטון לעובדים בו נאמר בין היתר כי "לסלקום מבנה ארגוני עתיר כח אדם בהשוואה למתחרים דבר הפוגע ביכולת התחרותית שלנו.  "אף אחד לא אוהב לפטר עובדים. בוודאי שאני לא אוהב זאת. אך לעיתים אין ברירה והרגע הזה הגיע".

 

מסתבר שהרגע הזה עדיין לא הגיע ושוק התקשורת ימתין על אש נמוכה על לאחר החגים.

לפני חודש פרסמנו כתבה מקיפה על שוק התקשורת הסוער בה נאמר כי חברות הסלולר מאיימות בקריסה. ייתכן שאכן המהלכים האחרונים, מסמלים את צורך החברות להתייעל וחלק מהעובדים ימצאו עצמם בעבודות חדשות שכן מועילות ומשתלמות למעסיקיהם, אך לפי עצימות הלהבות ואופן התגייסות ההסתדרות, נראה שעדיין לא נאמרה השורה התחתונה והענף עוד יספק לנו חומר רב.

כתיבת תגובה