הפרדת כוחות או טרנספר: 'נווה שמיר' בדרך להצרחה?

לא רוצים חרדים בשכונה? נבצע "חילופי אוכלוסין" • בעיריית בית שמש בודקים את ההיתכנות המשפטית להחליף בין זוכים חרדים ב'מחיר למשתכן' בנווה שמיר, עם זוכים חילונים בשכונות המיועדות לחרדים • ודווקא החילונים שלא רוצים לגור עם החרדים, רוצים ליהנות ממחסור הדיור שלהם ועליית המחיר הצפויה

בנייה ברמת בית שמש | צילום אילוסטרציה: יעקב לדרמן, פלאש 90

לא חלף זמן רב מאז פורסמו מכרזים פתוחים לקהל הרחב ברמות השונות בבית שמש, עם החלטה על אופי של כל שכונה. ההחלטות נפלו עוד לפני כניסת ראש עיריית בית שמש עליזה בלוך לתפקיד, אך במסגרת הסכם קואליציוני איתה נקבע שוב, כי חרדים לא ייגשו למכרזים בשכונת נווה שמיר.

אולם עדיין, מדובר על מכרזים הפתוחים להרשמה לכלל הציבור וכמו שחילונים זכו בשכונת רמת שלמה בירושלים למרות שמדובר בשכונה חרדית לגמרי, משפחות חרדיות רבות ניגשו להגרלות בשכונה שסוכם שתהיה חילונית.

250/200 סייד בר + קובייה

עתה, ההערכה בעיריית בית שמש – הנוגדת את הערכת התושבים החרדים בעיר – היא כי רק כ-10% מהזוכים בשכונה – חרדים. בנוסף, ההערכה דומה בנוגע לשיעור החילונים שזכו בשכונה החרדית.

כדי לאזן את המצב וכדי לשמור על אופי השכונות נפגשה בחודש הקודם ראש העיר גב' עליזה בלוך עם מ"מ מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בנימין דרייפוס לבחון מהלך של 'הצרחה' – חילופי אוכלוסייה בין הזוכים. כאשר תושבים חרדים שזכו בדירה במסגרת מחיר למשתכן בנווה שמיר (רמת בית שמש ה') יוכלו לקבל במקומה דירה דומה ברמת בית שמש ד' ללא הגרלה.

וזה המקום להזכיר מעט היסטוריה על הצרחה וטרנספר: כשמאיר כהנא הציע בשנות ה-80 לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות גירוש תושביה הערביים של מדינת ישראל למדינות ערב, טרנספר בהגדרה הפשוטה, הוא הוצא אל מחוץ לחוק וכעבור מספר שנים אף נורה בידי מתנקש מאל קעידה.

ח"כ רחבעם זאבי שנרצח גם הוא, תמך ב'טרנספר בהסכמה' של היושבים בשטחים. הוא אמנם לא הוצא אל מחוץ לחוק אבל כמעט כולם – מימין ומשמאל – נדו לו בראשו למשמע הרעיון.

מיותר לציין שתכנית ההתנתקות של אריאל שרון מרצועת עזה ומצפון השומרון, שכונתה על ידי הימין גירוש, הייתה למעשה טרנספר בכפייה של מאות אלפי יהודים מאדמתם.

ממכבסת המילים של עיריית בית שמש, יצאה מבריקה ונוצצת המילה 'הצרחה' לטרנספר המתוכנן של חרדים וחילונים במסגרת השמירה האובססיבית על רמה ה' – 'נווה שמיר' – כחילונית.

הדברים פורסמו ב'כלכליסט' וההערכות הן כי כבר בהיבט המשפטי מהלך כזה לא יעבור. ממשרד השיכון נמסר בתגובה לדיווח: "הבקשה של ראשת העירייה דורשת בחינה מול משרד המשפטים וגורמי המקצוע במשרד. אנחנו פועלים בעניין".

דווקא היזמים החרדים שבונים בעיר וצוטטו ב'כלכליסט' הביעו תמיכה עקרונית ברעיון (כשכמובן, הצד השיווקי הוא המעניין אותם ולא צביון העיר ואופיה). לדבריהם, חילונים שזכו בדירות במסגרת הפרויקטים שהם בונים אינם מתכוונים כלל לגור במקום אלא להשכיר את הדירה לכל דכפין – בדיוק כפי שנוהגים החילונים שזכו בכל מקום חרדי (ע"ע רמת שלמה) או חרדים שזוכים בראש העין, למשל. עיקר הבעיה הם אמרו תהיה במיסוי של הדירות.

מאידך, אל מול הטענה כי מדובר בסך הכל ב-10% של זוכים חרדים, טוענים קבוצה של זוכים חרדים שהתגבשו תחת השם 'קבוצת הזוכים רמה ה' – נווה שמיר', כי מספר החרדים שזכו במכרזי מחיר למשתכן בשכונה זו גבוה יותר. ההערכות של חברי הקבוצה מסתמכות בעיקר על מספרי הסלולרי של זוכים בעלי קידומת של הטלפון הנייד הכשר.

מסתבר שהמחסור החמור בדירות במגזר החרדי, גורם לרוכשים פוטנציאליים לעשות הכל על מנת שתהיה להם קורת גג משלהם. כך למשל קורא הגאון רבי נתן קופשיץ, מרבני הקריה החרדית הוותיקה בבית שמש, לאנשיו, להמשיך ולרכוש דירות בשכונה – בניגוד להסכמים הקואליציוניים – ואף מציע לסייע להם בהכוונה ובהתארגנות. מנגד ניצבים מספר פעילים חילונים ודתיים קולניים המנסים לעשות הכל כדי למנוע את התחרדות השכונה.

גם מהצד השני הדברים אינם פשוטים. כתב 'ביזנעס' ששוחח עם זוכה חילוני במכרז בשכונה חרדית, סיפר לו על הרעיון המתגלגל במסדרונות הפוליטיים. הלה הזדעק בלאו מוחלט. "נראה לך שאוותר על מכרה הזהב שנקרה בדרכי?" הוא שואל, "הלוא קצב עליית המחירים בשכונות החרדיות, הוא פי שניים ויותר מאשר אצל החילונים בבית שמש. זה נכס מניב. גם אם אני לא ארצה לגור בעצמי בשכונה כזו ואשכיר את הדירה, אף אחד לא יטרנספר לי את הרווחים!".

כך או כך, למרות שיש שיקולים הגיוניים למהלך, עצם היזמה לא קלה לעיכול, וכאמור לא יהיה קל לבצעה, כמו שיהיה קשה לוותר עליה.

Inner 620/130

תגובה אחת ל: "הפרדת כוחות או טרנספר: 'נווה שמיר' בדרך להצרחה?"

  1. חרדים – כל מי שיכול שיקנה דירה בבית שמש העיר המרכזית לחרדיים.

כתיבת תגובה