"הפרה את הסנקציות על איראן": בכירה בוואווי תוסגר לארה"ב?

מספר ימים למעצרה המתוקשר של סמנכ"לית הכספים ובתו של מייסד ענקית הטלקום הסינית וואווי, מתבהרת סיבת מעצרה בקנדה • במידה ותוסגר לארה"ב היא עשויה לרצות עונש של 30 שנות מאסר

סמארטפון של huawei | צילום: maxpixel

נסיבות מעצרה המתוקשר של מנג וואנז'ו, סמנכ"לית הכספים ובתו של מייסד ענקית הטלקום הסינית וואווי, התבהרו בדיון שהתקיים בבית המשפט בוונקובר. על פי הדיווח ברשת BBC, נעצרה וואנז'ו לבקשת ארה"ב, לאחר שעל פי כתב האישום השתמשה בחברה בת של וואווי כדי לעקוף את הסנקציות על איראן.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

מעצרה של וואנז'ו ימים אחדים לאחר מפגש הפסגה בין הנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג מעורר זעם רב במולדתה ומאיים לטרוף את המאמצים להביא לרגיעה במלחמת הסחר בין המעצמות. סין אף הודיעה לרשויות בקנדה כי היא דורשת את שחרורה המיידי של וואנז'ו וכי היא לא הפרה אף חוק.

על פי התביעה, השתמשה וואנז'ו בחברת סקייקום – חברה בת של וואווי, על מנת לעקוף את הסנקציות על איראן בין השנים 2009 ו-2014. זאת, בזמן שפעלה להציג את סקייקום כחברה נפרדת. מה שלפי התביעה הביא להונאת הבנקים שהיו מעורבים בעסקאות הרלוונטיות. שמם של הבנקים לא נמסר.

במידה ותוסגר וואנז'ו לרשויות בארצות הברית ותורשע בדין, היא צפויה לרצות עונש מאסר של עד 30 שנה. עם זאת, הליך ההסגרה עשוי להימשך חודשים ואף שנים. לדברי עורך דינה הקנדי של וואנז'ו, דבר החקירה נגדה נודע לה כבר בעבר ומאז היא נמנעה מלהגיע לארה"ב, וכך גם מנהלים אחרים בוואווי. עוד מסר עורך דינה, כי למשפחתה של וואנז'ו נכסים באזור והיא מבלה כשבועיים בשנה בוונקובר.

במהלך הדיון בבית המשפט בוונקובר, קנדה, ביקשה ההגנה לשחרר את וואנז'ו בערבות, אך בשל התנגדות התביעה מחשש שתברח מהמדינה נדחה הדיון למחר (ב'). "אתם יכולים לסמוך עליה. בריחה תשפיל ותבייש את אביה (רן ז'נגפי) שאותו היא אוהבת", דחה עורך דינה של וואנז'ו את טענות התביעה. לדיון בבית המשפט הגיעה וואנז'ו כשאיננה אזוקה.

בענקית התקשורת הבינו כי הסאגה תימשך זמן-מה ואמש היא הודיעה על מינויה של היו"ר שלה ליאנג הואה כמחליפה של מנג וואנז'ו בתפקיד סמנכ"לית הכספים.

כתיבת תגובה