הפשיטה על הרשתות: המדפים מתרוקנים, המזווים מתמלאים

המרכולים מתרוקנים, ובעלי הרשתות מוסיפים לים הקניות של ערב פורים את בהלת הקורונה שגרמה לרבים להצטייד בתבלינים (כשרים לפסח…), שימורים ואינספור מוצרים יבשים מחשש לסגר • מנגד, ללא הצלחה, משרד הכלכלה והתעשייה משדר מסר מרגיע: אין מחסור במוצרי מזון, הייצור נמשך והאספקה לארץ סדירה

מדפי בקבוקי שתיה ברשתות | צילום אילוסטרציה: mandritoiu, שאטרסטוק

זר כי היה פוקד אתמול את שערי הרשתות שפתחו במיוחד לרגל הפורים, היה תוהה אם הוכרז השנה חג פורים לארבעה ימים. התורים הארוכים והעגלות המלאות-מלאות (שלש עגלות למשפחה בממוצע…) שהשתרכו לצד הקופות, לא החלו ממוצ”ש. בכל סוף השבוע נרשמה עלייה תלולה מאוד ברכישות, מרכזי הזמנות האונליין ועובדיהם פעלו שעות נוספות, והמדפים, באופן כללי נראו אחרי פשיטה של המון מורעב או נחיל ארבה חצוף במיוחד.

סרטונים שרצו ברשת הראו את הכמויות שזרמו אל הבתים. בשקיות הקרטון החומות של שופרסל אונליין או הסגולות של רמי לוי, נחו בבתי ישראל ארגזים מלאים כל טוב. “לקחתי גם תבלינים ושוקולדים כשרים לפסח. בכלל, הצטיידתי על כל צרה שלא תבוא”, אמרה ל’ביזנעס’ אחת מהלקוחות שנצפו אמש בתור הארוך. היא מצביעה על שימורי טונה בכמות שלא מביישת מרכול קטן. “לקחתי סחורה לחודשיים קדימה”, היא מסבירה.

בקופה עצמה, שמענו יותר מפעם אחת ‘סירוב’, ואנשים שמחפשים אחר עוד כרטיס בכיסם כדי לחלק את ההוצאה הגדולה של הקנייה למספר כרטיסים (מלבד מספר התשלומים… מסגרות האשראי קרסו ו’נמסו’ אחרי רכש התחפושות, המתנות והוצאות על כלים ועיצובים למשלוחי מנות ש’חייבים’) לא היו מחזות נדירים.

אולם  שר הכלכלה אלי כהן מיהר להרגיע. “מדינת ישראל מגיעה למשבר שנוצר כתוצאה מנגיף הקורונה שהיא חסונה כלכלית, ומשרד הכלכלה בראשותי ערוך לתת מענה ככל שיידרש לתעשיות השונות במשק בכלל ולחיוניות בפרט. לעניין ההצטיידות במזון, חשוב להבהיר שאין הנחיות ממשלתיות שדורשות זאת ואין לכך הצדקה שכן רמת המלאים בישראל, העובדה שאין הגבלות על תעבורת מוצרים ימית ואווירית ויכולת ייצור המזון בישראל מספיקה למספר חודשים קדימה וכל זאת מעבר למלאי החירום המוחזק דרך קבע בישראל”.

הבוקר דיווח משרד הכלכלה כי על אף הביקושים הגבוהים למוצרי מזון, שנרשמו במרכולים וברשתות השיווק בימים האחרונים, לא קיים כל מחסור במוצרי מזון, הן המיוצרים בישראל והן המיובאים מחו”ל.

“גורמי המשרד, הפועלים בתחומי התעשייה, נמצאים בקשר ישיר עם כל הגורמים הרלוונטים ומקבלים דיווחים שוטפים על מצב המשק. עם תחילת האירועים, פתח המשרד מוקד לפניות התעשייה, אפשר פועל באופן רציף.

“מינהל תעשיות נמצא בקשר יומי עם תעשיית המזון בישראל. על פי הבדיקות, רמת המלאים הקיימת אצל יצרני המזון בישראל גבוהה ומתנהלת כסידרה, הן ברמת הייצור המקומי והן המזון המיובא. בשל הביקושים הגבוהים, הגבירו היצרנים והרשתות את הפעילות, אך כאמור, לא נמצא מחסור במוצרים.

“באשר ליבוא חומרי גלם ומוצרים, המעברים הימיים והאוויריים פועלים כסדרם. הדיווח העדכני מסין הינו כי נמלי הים המרכזיים, פרט לנמל שנחאי ונינגבו, פועלים כמעט באופן סדיר ומאפשרים פריקה וטעינה של מטענים ואף קיימת עליה בפעילות. בנמלי חיפה ואשדוד מוחלות תקנות בריאות אשר מאפשרות קבלת המשלוחים מאופן מסודר ושוטף”.

“משרד הכלכלה נמצא בקשר שוטף עם גורמי התעשייה השונים כדי לבחון מדי יום האם קיים מחסור בחומרי גלם, בעיות יצוא או יבוא ובוחן האם יש צורך ביצירת קווי אספקה חלופיים, בהתאם לצרכי התעשייה”.

“הסוכנות לעסקים קטנים והבינויים פתחה עם תחילת האירועים, מוקד פניות טלפוני ואינטרנטי להתייעצויות ושיתוף במידע עבור בעלי ובעלות העסקים”, נאמר בהודעת המשרד”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה