הפתעה: נתוני התעסוקה בארצות הברית עקפו את התחזיות

ביום שישי האחרון פרסם משרד התעסוקה האמריקאי את נתוני התעסוקה העדכניים לאפריל. מספר המשרות החדשות שנוספו למשק האמריקאי עמד על 211 אלף. בקרב המשקיעים גוברות הציפיות להעלאת ריבית קרובה

ה'פדרל ריזרב' בוושינגטון. צילום: Orhan Cam | שאטרסטוק

שוק העבודה מגיב באיחור לכל תופעה, בין אם היא כלכלית ובין אם היא פוליטית או מדינית, כך שקשה לייחס לטראמפ שיבקר כאן בקרוב את נתוני התעסוקה המפתיעים שפורסמו ביום שישי האחרון בארצות הברית.

דו”ח התעסוקה העדכני עלה ובגדול על תחזיות הכלכלנים שהעריכו כי המשק האמריקאי ייצר באפריל 190 אלף משרות חדשות. בפועל, כך לפי נתוני משרד התעסוקה האמריקאי, מספר המשרות שנוספו לשוק העבודה בארצות הברית הסתכם ב-211 אלף.

jerusalem-box

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו ל’ביזנעס’ בפייסבוק

הנתונים הללו, כל הנתון לפיו ירד שיעור האבטלה לשפל היסטורי של 4.4% בלבד, שיעור האבטלה הנמוך ביותר מאז 2007, רגע לפני פרוץ המשבר הכלכלי העולמי, העלו בקרב המשקיעים את הציפיות להורדת ריבית קרובה. בבנק המרכזי של ארצות הברית, ה’פדרל ריזרב’, העריכו שהאבטלה תרד אל מתחת ל-4.5% רק ברבעון האחרון של השנה, והנה, כבר בתחילת הרבעון השני אנו עדים לשפל באבטלה ולגידול מפתיע בכמות המשרות החדשות.

מאידך, חשוב לציין כי השכר עדיין לא ממריא. השכר לשעה עלה ב-2.5% בלבד. השכר הממוצע עלה בשלוש עשיריות האחוז (0.3%) והאינפלציה בארצות הברית תחכה מן הסתם לרבעונים הבאים ולשיפור ברמת השכר. חשוב לזכור כי טראמפ העמיד את עניין התעסוקה בראש רשימת הבטחותיו לציבור טרם הבחירות וכי חובת ההוכחה מוטלת עליו.

side
inner

כתיבת תגובה