לא יאומן: תראו עם מה מתמודדים תושבי סביון העשירים

חשבתם שלעשירים אין בעיות בחיים, תחשבו שוב • לראש מועצת סביון יש הרבה דאגות בחיים: התושבים משלמים ארנונה נמוכה ואין כסף בקופה, ביישוב אין מערכת ביוב ויש ביקוש ער לקבר בבית העלמין המקומי

בית בסביון. לבית אין כל קשר לכתבה. אילוסטרציה: גדעון מרקוביץ | פלאש 90

אם רוצים לתת דוגמה לפערים בלתי נתפסים בין שני יישובים שמורחקים בסך הכל מהלך נסיעה של 15 דקות, אז בני ברק וסביון הם הדוגמה הקלאסית. בעוד שבבני ברק גרים על 7,000 דונם כ-192 אלף תושבים, בסביון מתגוררים חמשה אלף תושבים על שטח של 3,500 דונם.

בעוד שבבני ברק נפתחים מידי שנה עשרות גני ילדים חדשים, בסביון שוררת השנה התרגשות של ממש, שכן בשנה הקרובה צפוי להיפתח גן ילדים חדש! כן, ביישוב המזדקן של המיליונרים עם המרצדסים וה-bmv מפוארים, גן ילדים חדש מהווה בשורה של ממש.

jerusalem-box

ראש המועצה המקומית סביון, מוטי לנדאו, התראיין לשולמית צור ב’גלובס’ והתייחס לנושאים שונים. לבן אדם רגיל הנושאים נשמעים תלושים לגמרי, אבל ככה זה ביישוב שלתושביו יש מיליונים בבנק ואין להם באמת מה לעשות עם הכסף…

הבעיה המרכזית שעומדת על סדר היום בסביון היא פיצול מגרשים קיימים לבניה, לא חלילה בניה רוויה אלא של צמודי קרקע אבל עדיין מדובר בדירות יחסית קטנות ולא כולם מרוצים מכך.

“כשנגיע למקסימום 6,000 תושבים, אחרי מימוש היחידות האחרונות, ורק אם לא תהיה ברירה, נשקול פיצול מגרשים קיימים, אבל רק בתנאי שיהיה פיתוח מסודר עם כבישי גישה לבתים הפנימיים”, אומר ראש המועצה. ולא תאמינו לזה: “רק עכשיו אנחנו עושים חיבור לביוב בזכות ההיטלים ששילמו בשכונה החדשה”, מגלה ראש העיר, “עד היום בסביון היו בורות ספיגה”.

מעורר רחמים, רבותי. יש’כם שקל?

ומלבד צמודי קרקע יש עוד מצרך מבוקש… “בית העלמין פה מאוד מבוקש”, אומר לנדאו “יש לנו תקנון חמור שקובע מי יכול להיקבר כאן. רק תושבי היישוב יכולים להיקבר בו, והרבה פעמים יש מלחמות עם תושבים שרוצים לקבור בני משפחה שאינם מסביון. אבל אנחנו מקפידים להיצמד לתקנון, כי אם נסטה ממנו, המקום בבית העלמין ייגמר ברגע”.

מי שתולה, אנחנו מורידים לו את השלט

ולשאלה איך מתקיימים ללא ארנונה ממסחר וממשרדים, עונה לנדאו: “ברשות מקומית צריך להיות איזון של הכנסות מארנונה למגורים ומארנונה לא למגורים, חמישים אחוז מכל סוג. אצלנו זה 95% מגורים ו-5% לא מגורים, וזה לא תקין. הארנונה פה היא הכי זולה בארץ. 40 שקל למ”ר לשנה. ברמת אפעל וקרית קריניצי משלמים 90 שקל למ”ר לשנה. על אותו  שטח שגרים בו  250 איש ברמת גן, אצלנו גרים ארבעה אנשים ובעצם אותם ארבעה אנשים מממנים את מה ש–250 איש ברמת גן מממנים. ובכל זאת, אנחנו מכסים גירעונות של שנים והיום אנחנו מאוזנים כבר שלוש שנים. אין הוצאות בזבזניות. סופרים כל שקל אילו הוא השקל האחרון”.

לדבריו, “יש לנו עתודת קרקע של חמישים דונם בכניסה ליישוב, בבעלות ‘אפריקה ישראל’, שם מתוכנן אזור תעסוקה שיהיה חזיתי לכביש הראשי ומי שיעבוד בו לא ייכנס ליישוב. פנימה יותר יהיה מבנה ציבור שעשוי לשמש בעתיד לתיכון, ופנימה יותר לכיוון היישוב יהיה מגורים.

“הרבה תושבים רוצים משרדים  פה. הדרך לתל אביב פקוקה בבוקר והכל תקוע בגלל עבודות הרכבת הקלה. הרבה רופאים בכירים שגרים פה, פלסטיקאים ורופאי שיניים, רוצים קליניקות פרטיות, בין היתר בגלל שאנחנו לא מאפשרים לפתוח  קליניקות בבתים. לכן, הביקוש באזור למשרדים רק הולך וגובר כל הזמן. אנחנו אגב גם לא מאפשרים ביישוב להתקין שלטים למכירה על  הבתים, כי זה פרטיזני. מי שתולה, אנחנו מורידים לו את השלט”.

ובכל זאת, ביישוב כזה יש הרבה גניבות: “אנחנו מתקינים היום מאה מצלמות בישוב. הוספנו בביטחון וקיצצנו באדמיניסטרציה. סביון הייתה מקום אטרקטיבי לפורצים, ובשלושת חודשים האחרונים ירד מספר הפריצות ב–60% יש לנו משמר שכונה שמתנדבים בו 150 תושבים שעושים משמרות בלילה וקבוצת וואטסאפ שכל פעם שמישהו רואה מישהו חשוד מסתובב ברחובות, הקבוצה רועשת וגועשת”.

side
inner

כתיבת תגובה