הצעה לשתף את הביטוח הלאומי בתשלום ימי מחלה

הצעת חוק שהגיש ח"כ דני סיידה מבקשת לחייב את הביטוח הלאומי להשתתף עם המעסיקים בתשלום של ימי המחלה של העובדים. התאחדות המלאכה והתעשייה מברכת על ההצעה ודורשת שוועדת העבודה של הכנסת, תקבע מודל כלכלי, שישמור על האיזון בנטל הכלכלי של מימוש זכות היסוד של העובד

חופשת מחלה shutterstock

ח"כ דני סיידה (ש"ס) הגיש השבוע הצעת חוק שמטרתה לשתף את הביטוח הלאומי בנטל הכבד של תשלום ימי מחלה שעד כה הושת על המעסיקים. הצעת החוק באם תאושר היא בראש ובראשונה בשורה לעסקים קטנים ובינוניים שמצוקתם כה רבה כאשר מטילים עליהם תשלומים אלה בעוד העובד שוהה בחופשה.

בהצעת החוק הוצע לקבוע כי במקרים בהם העובד חולה במחלה ממושכת, החל מהיום הראשון ועד ליום ה – 11 ישלם המעסיק את ימי המחלה לעובד והחל מהיום ה -11 של ניצול ימי המחלה המגיעים לעובד כדין, יקבל את התשלום מביטוח הלאומי ולא ממעסיקו.

box

את הצעת החוק, הגיש ח"כ דני סיידה (ש"ס) ומטרתה להושיט יד לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים ולשתף את הביטוח הלאומי במימון חלק מעלויות אלה שכיום נושאים בהם המעסיקים בלבד. תמונת המצב כיום היא שרופא יכול לספק אישורי מחלה עד ארבעה ימים ללא צורך בהגעה של העובד במרפאה ואף ללא ציון סיבת המחלה.

הוראות אלה של משרד הבריאות פוגעות במעסיקים מכמה טעמים: טעם אחד, במקצועיות של הרופאים שבכך הפכו לחותמת גומי בלבד ואישור המחלה נתפס כנייר חסר חשיבות. טעם שני, בזילות ההיעדרות מהעבודה – "יום מחלה" לא יכול להיקרא כך כל עוד העובד לא נבדק על ידי הרופא. טעם שלישי, המעסיק נדרש לשלם על ימי העדרו של העובד ונטל זה כבד מנשוא כאשר מדובר בעסקים קטנים ובינוניים שעסוקים בהישרדות יומיומית ומתקיימים בקושי. הצעת החוק באם תאושר תיתן מענה ליותר מ- 200 אלף בעלי עסקים קטנים ובינוניים בישראל ומטרתה העיקרית היא שיתופו של הביטוח הלאומי בנטל הכבד מנשוא שמושת היום על המעסיקים.

ח"כ דני סיידה (ש"ס) שהגיש את החוק הסביר כי "מטרתי בקידום הצעת החוק היא לעזור לעסקים הקטנים ללא פגיעה בעובדים השכירים. זכאות לדמי מחלה הינה זכות סוציאלית חשובה ויש לאפשר למי שחולה לנוח בביתו לאגור כוחות ולהבריא. יחד עם זאת, יש להתחשב גם בהשפעות העדרות של העובד עקב מחלתו, על העסק והמעסיק בפרט כאשר מדובר בעסק קטן ובזמן שמדובר בהעדרות בשל מחלה ארוכה אחרי יום ה – 11. לכן, כדי להקל על העסק הקטן מוצע שהעובד יקבל את התשלום מהיום ה – 11 מביטוח לאומי ולא ממעסיקו. עסקים קטנים ובינוניים בישראל, הם מנוע הצמיחה של המשק ולמרבה הצער יותר ויותר עסקים נסגרים ולכן יש לסייע ולהקל עליהם בפרט שאלו נתקלים בקשיים כלכליים בגלל הסכום הגבוה אותו נדרשים לשלם גם בגין ימי מחלה ממושכת".

התאחדות המלאכה והתעשיה בישראל מציינת כי תלונות רבות נערמו לאחרונה על שולחן מצד בעלי העסקים על כספים רבים שנאלצים לשלם בגין ימי המחלה של העובדים שלהם. לטענת ההתאחדות, לאחרונה אובחנה עליה חדה במספר ימי המחלה של העובדים וזאת בעיקר נוכח חוזר מינהל הרפואה מיום 24.7.2017 אשר קובע, כי רופא יכול לספק אישורי מחלה עד ארבעה ימים ללא צורך בהגעה של העובד במרפאה ואף ללא ציון סיבת המחלה.

נתונים של המחלקה הכלכלית של התאחדות המלאכה והתעשיה מגלים כי העלויות שנגרמות לתעשיה הקטנה בגין ימי המחלה במפעלים הקטנים עומד בשווי של 433.62 מיליון ₪ בשנה, כאשר ההנחה היא כי ישנם 25% דיווחי כזב. בנוסף, הפער הגדול הקיים בין ימי החופשה בגנים ובבתי הספר לעומת ימי החופשה במקומות העבודה מביא עובדים רבים להשתמש בימים אלה כי אין להם ברירה – מן הראוי שמשרד החינוך יטפל בפער זה.

נשיא התאחדות המלאכה והתעשיה יוסי אלקובי בירך על הצעת החוק ואמר כי: "ברור ונהיר לכל מאן דבעי כי דמי מחלה הינה זכות סוציאלית חשובה ויש לאפשר למי שחולה לנוח בביתו, לאגור כוחות ולהבריא וישנה חשיבות רבה לשמור על זכות זו. יחד עם זאת, יש להתחשב גם בהשפעות היעדרותו של העובד, עקב מחלתו, על העסק והמעסיק. עסקים קטנים ובינוניים בישראל, בעלי ובעלות מפעלים יצרניים קטנים, שמעסיקים עד 20 עובדים, במגזר ענפי תעשייה מסורתיים כגון דפוס, מתכת, פלסטיק, עץ, חשמל ועוד נתקלים בקושי כלכלי כפול בגלל הסכום הגבוה אותו נדרשים לשלם במצב כזה, בפעם אחת".

עוד הוסיף אלקובי כי "לפיכך, אנו דורשים שוועדת העבודה, רווחה ובריאות של הכנסת, תקבע מודל כלכלי, שישמור על האיזון בנטל הכלכלי של מימוש זכות היסוד של העובד, הפסדים פוטנציאליים של המעסיק בשל האטה בתפעול העסק ותשלום ימי המחלה, על מנת להקל על העסקים הקטנים והבינוניים. כך לדוגמא להתיר ניכוי הוצאה גבוה יותר במס בגין תשלום פרמיה המשולמת בפוליסת חברות ביטוח חיצוניות לכיסוי תשלום דמי מחלה על ידי המעסיק. מן הראוי כי מדינת ישראל שמעמיסה עוד ועוד עלויות על המעסיקים בנושא חוקת העבודה תושיט יד למעסיק הקטן ותסייע במימון חלק מעלויות אלה שכיום נושאים בהם המעסיקים בלבד".

side
inner

כתיבת תגובה