הצעת החוק שתמנע אפליית חרדים: מס הכנסה שלילי מגיל 21

הצעת חוק חדשה מבקשת לקבוע כי מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) – יינתן החל מגיל 21 | הנוהל הקיים שקובע כי מענק עבודה ניתן רק מגיל 23, מפלה לרעה אלפי משפחות חרדיות שעומדות בקריטריונים העיקריים – ילדים ומצב הכנסה, רק בגלל שאינן עונות לקריטריון הגיל | ח"כ אשר, יוזם החוק: "התיקון לחוק הכרחי ומתבקש, אני מקווה שבמשרדי האוצר והכלכלה יבינו את הפוטנציאל החיובי שלו על שוק התעסוקה ויאשרו זאת בהקדם"

יעקב אשר | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

על רקע המשבר ביוקר המחיה והאינפלציה המאיימת לשחוק את ערך השכר במשק, הגיש ח"כ יעקב אשר הצעת חוק שקובעת כי מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יינתן מגיל 21 – הגיל הממוצע שבו אדם יוצא לעבוד, ולא רק מגיל 23 כפי הנוהל כיום.

מענק עבודה הוא הדרך הממשלתית להיטיב עם עובדים בעלי שכר נמוך הנמצאים מתחת לסף ההכנסה המחייבת בתשלום מס הכנסה. מענק העבודה מאפשר מתן הטבה באופן ממוקד לאוכלוסיות מוחלשות העובדות לפרנסתן, מבלי שהן ייאלצו להסתמך על גמלאות וקצבאות.

250/200 סייד בר + קובייה

הזכאות לקבלת ההטבה האמורה בנויה מפרמטר של רמת הכנסה וגיל העובד, כאשר לפי הנוהל הקבוע כיום זכאי לכך כל מי שהוא בן 23 ומעלה ויש לו ילד אחד לפחות, או בן 55 ומעלה ללא ילדים.

מצב זה מפלה לרעה אלפי עובדים בגילאים נמוכים יותר (ובהם אלפי משפחות חרדיות) שעומדים בכל הקריטריונים העיקריים של המענק – ילדים ומצב הכנסה, ואינם מקבלים את מענק העבודה רק בגלל שאינם עונים לקריטריון השרירותי של גיל 23. החוק של ח"כ אשר מבקש לתקן זאת ולקבוע את גיל 21 כקריטריון הגיל.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "בחוק להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ולצמצום פערים חברתיים (מענק עבודה), נקבע כי הזכאות היא מגיל 23 בלבד. עם זאת, המועד שבו אדם נכנס לראשונה למעגל העבודה הוא בגיל 21, וקיימת חשיבות לעודד תעסוקה מגיל זה".

עוד הודגש בהצעת החוק של ח"כ אשר כי מאחר והחוק נועד לצמצום פערים, בוודאי שיש לתקנו כך שיחול כבר בגיל 21, שכן "מי שיוצא לעבודה בגיל 21 בדרך כלל משתכר פחות בשל העדר וותק או ניסיון". מכיון שכך מבקשת הצעת חוק לתקן את הגדרת "עובד" לקבוע זכאות למענק עבודה מגיל 21 ולא מגיל 23.

870/135 ליינר ארטקל

הצעת החוק נבחנת בימים אלה על ידי הצוות המקצועי במשרד האוצר ואף נידונה בוועדת השרים לחקיקה, כשבהסכמת ח"כ אשר הוחלט לתת שבועיים ימים לצוות המקצועי באוצר כדי להשלים את העבודה על החוק.

ח"כ יעקב אשר אמר כי "מדובר בתיקון הכרחי ומתבקש ואני מקווה שבמשרדי האוצר והכלכלה יבינו את הפוטנציאל החיובי שלו על שוק התעסוקה ויאשרו זאת בהקדם".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה