הצרות של אלשטיין: נטישת הבכירים שגורמת לצלילה במניות

התאגיד הענק בצרות • נטישה של המנכ"ל, הסמנכ"ל שעלול לעבור ליצחק תשובה, והצניחה החדה במניות החברה • עם זאת: היום רוכש איש העסקים אייל לפידות חמשה אחוזים מ'כלל ביטוח', מה שגורם לעליות קלות במניותיה של אי.די.בי • האם החברות שבשליטת אלשטיין יחלצו מהקשיים?

אדוארדו אלשטיין בוועידת 'גלובס' | צילום תומר נויברג, פלאש 90

מניותיה של חברת אי.די.בי. ודיסקונט השקעות (דסק"ש) הנמצאת בשליטתו של אדוארדו אלשטיין, ספגו ירידה חמורה אתמול, כאשר המניה צנחה בלמעלה משמונה אחוזים, גם אגרות החוב הארוכות של החברה צנחו בכשניים וחצי אחוזים ואיגרות החוב של אי.די.בי. צנחו בכמעט שמונה אחוזים.

באופן כללי, מצבה הפיננסי של אי.די.בי לא מזהיר לאחרונה, זאת לאור חוסר וודאות לגבי פריעת החובות שלה בשנים הקרובות. בנוסף לכך: תאגיד אי.די.בי לא מצליח למכור כמה מהחברות הקטנות שבבעלותו, ביניהן ישראייר ועוד. לפני מספר ימים התפטר המנכ"ל שולם לפידות מתפקידו במפתיע, ועכשיו ישנם פרסומים על פרישות נוספות בקבוצה. כל המניות של חברות הבת יורדות בהתאם והעתיד של אי.די.בי נראה לוט בערפל יותר מאי פעם.

250/200 סייד בר + קובייה

עם זאת. הבוקר פורסם ב'גלובס' כי איש העסקים אייל לפידות רכש חמשה אחוזים ממניות חברת 'כלל ביטוח' הנמצאת בשליטת אי.די.בי. המחיר הכולל שהוא ישלם הם 132 מיליון שקלים, אך אל דאגה. לפידות ישלם בפועל רק עשרה אחוזים מהסכום הכולל של העסקה, בעוד את היתרה הוא יקבל כהלוואה מידי אי.די.בי.

הדבר מתאפשר לאור אופציה שקיבל לפידות בחודש שעבר, והיא מגיעה בהמשך למכירה נוספת של מניות אי.די.בי בחודש שעבר, אז מכרה החברה 10% נוספים לאנשי העסקים יקיר גבאי ומורי ארקין. הדבר אמור לתת ביטחון כלכלי לחברה, אך הוא מקרב אותה למכירה של רוב מניות 'כלל ביטוח', מה שיכול לגרום לה לאבד את השליטה בחברה.

כאמור, אמש צנחו המניות של דסק"ש, שמשלימה מתחילת השנה ירידה כוללת של למעלה מ-27% מערכה.

Inner article

אלשטיין הוא בעל השליטה גם בדסק"ש וגם באי.די.בי. ועכשיו נוסף לו לא מעט כאב ראש בגין התפטרות המנכ"ל שלו ודיווחים על עזיבה נוספת של אחד הסמנכ"לים בחברה שלפי השמועות לוטש עיניים למשרה אצל הטייקון יצחק תשובה.

חלק מאגרות החוב של אי.די.בי אמנם נסחרות בתשואות מכובדות, אך הנכסים של החברה מידלדלים לאחרונה, מה שאומר שבשנים הקרובות היא תעמוד בפני בעיה קשה מאוד. נציין כי למרות הצניחה החדה במניותיה של אי.די.בי. אמש, היא מתחילה את היום הזה ׁ(שני) במסחר בבורסה בתל אביב בעליות שערים קלות של כאחוז וחצי.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה