הקבלנים: "חייבים להוסיף כוח משמעותי למכסת העובדים הזרים"

הקבלנים ותאגידי כוח האדם פנו בדחיפות לשרי הפנים, השיכון, הכלכלה והעבודה לפעול בדחיפות להכפלת מכסת העובדים הזרים בענף הבניה על מנת להתגבר על הפער בענף הבניה עקב אי הגעתם של עובדים פלסטינאים לעבודה | בארגונים ביקשו הקלות לפחות עד סיום מצב החירום במדינה, ולהאריך את היתרי השהייה עד לאמצע דצמבר

עובדים זרים באתר בנייה. (ארכיון). צילום: פלאש 90

"התאחדות הקבלנים בוני הארץ" "והתאחדות תאגידי כ"א זר בענף הבנייה בלשכת המסחר" פנו בדחיפות לשר הפנים משה ארבל ושר השיכון יצחק גולדקנופף, לשר הכלכלה ניר ברקת וליואב בן צור שר העבודה, לפעול לארגון מחדש של ענף הבנייה לאור העובדה שחל איסור כניסה של עובדים פלסטיניים לעבודה בישראל בענף הבנייה, והצפי כי איסור זה לא ישתנה בתקופה הקרובה. לדבריהם, נוצר פער גדול בעובדים בענף הבניה, שיוכל להתמלא רק על ידי ייבוא של עובדים זרים, ובמצב שנוצר על המדינה לפעול באופן שונה וארוך טווח, וזאת על מנת שענף העסקת עובדים זרים בענף הבנייה לא יקרוס ויוכל להתקיים.

אלדד ניצן יו"ר תאגידי כוח אדם זר בענף הבנייה אמר, כי "יש לפעול באופן מידי למילוי, הגדלה ואף הכפלת מכסת העובדים הזרים בענף הבנייה (על מנת להתגבר על הפער שנוצר וייווצר כתוצאה מכך שעובדים פלסטינאים ייגרעו ממצבת העובדים בענף)". 

לצורך קליטת עובדים זרים בישראל, הן בשל צרכי הענף הקיימים, והן בשל הצורך בשיקום הנזקים של פעילות המלחמה, יש הכרח בקידום והחשת מיונם של עובדים זרים בסין ובמולדובה (ובמדינות אחרות מהן יוחלט להביא עובדים זרים).

במצב הדברים הנוכחי, ועל מנת להקל על תאגידי העובדים הזרים בבניין שהכנסותיהם נעצרו לאור המצב המלחמתי וסגירת אתרי הבנייה ואילו הוצאותיהם כגון מגורים לעובדים ושכר הנהלה ממשיכים להיות משולמים, יש לפטור אותם מתשלומי אגרה, שכר (פיקדונות) וכיו"ב, לכל הפחות עד סיום מצב החירום במדינה.

אלדד ניצן אמר כי "על המדינה לגלות אחריות לענף כולו ולפעול באופן מידי מבעוד מועד על מנת למנוע את קריסת הענף כולו, על כל המשתמע מכך".

בפניה לרשות האוכלוסין וההגירה  מבקשת התאחדות כ"א זר בענף הבניה להאריך את מועד הגשת מסמכי הארכת ההיתרים עד ל-19.12.23.

נציין כי כזכור, רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון פנה לקבלנים בקריאה להמשיך בבנייה. "חוסן המדינה מחייב כי גם פעילות המשק תימשך כסדרה, ככל הניתן. לפיכך, רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון קורא לחידוש הפעילות באתרי הבנייה, לשם שימור הפעילות במשק באופן רציף, בהתאם להנחיות פיקוד העורף", נכתב בהודעה שפורסמה אתמול.

כתיבת תגובה