על כף המאזניים: החרדים יהיו תושבי קרית גת?

חשיפה ראשונה: ראש עיריית קרית גת אבירם דהרי פנה לשר הפנים ולשר השיכון בבקשה שלא לספח את שפיר – העיר החרדית העתידית שתחל כשכונה בת אלפי יח"ד – בשטח השיפוט של עירו | הדרישה: תנו לקרית גת להתפתח לצפון ולמזרח במקום למערב – אך תחתיה עומד הפחד מההתיישבות החרדית המסיבית | ומה מתכננים שרי הפנים והשיכון בפועל? הקודקודים יכריעו

מעמד ההכרזה על הקמת העיר החרדית בשפיר, במערב קרית גת בשנת 2017 | צילום ארכיון: יעקב כהן, יח"צ

גורלה של שפיר על כף המאזניים. האם העיר החרדית החדשה שאמורה לאכלס עד 30 אלף יחידות דיור בשטחים שממערב לקרית גת, תקום תחילה, כמתוכנן, כשכונה המסונפת לקרית גת ומקבלת ממנה את כל השירותים, או שמא היא תעשה את צעדיה באופן עצמאי, תחת המועצה האזורית שפיר?

במכתב מלפני מעט פחות מחודשיים שכותרתו היא "הסבת הסכם הגג כרמי גת מערב לכרמי גת מזרח", וממוען לשר השיכון יצחק גולדקנופף ולשר הפנים דאז, אריה דרעי, כותב אבירם דהרי, ראש עיריית קרית גת, כי הוא למד מקריאת ההסכמים הקואליציוניים, "כי יש בכוונתכם להקים עיר חרדית חדשה. בסמוך לחתימת ההסכמים הקואליציוניים, הממשלה החדשה הצהירה שבכוונתה להקים עיר חרדית חדשה על השטחים ממערב לקרית גת בתחום שיפוטה של המועצה האזורית שפיר".

לדבריו, "עיריית קרית גת לא תתנגד למהלך זה ובלבד ששטח זה יישאר מחוץ לתחום שיפוטה של העיר קרית גת". אם מישהו צריך היה הסבר, בא דהרי עצמו ומסביר: "משמעות הדברים היא כי על כבוד שר הפנים לדחות את המלצת הועדה הגיאוגרפית להעביר את השטח הזה לתחום שיפוטה של עיריית קריית גת". המשמעות הנוספת והאמיתית היא: עיריית קרית גת אינה מעוניינת בחרדים בתחומי שיפוטה, ותעשה הכל כדי למנוע את שיוך הבנייה החדשה הצפויה להיות משווקת כ"צביון חרדי", לעיר.

ראש עיריית קרית גת אבירם
דהרי | צילום: מענדי קורנט

ומה יעשה דהרי עם הסכם הגג שנחתם עם הממשלה בעבר? "ראוי לציין ולהדגיש", כותב דהרי, "כי עיריית קריית גת חתומה על הסכם גג עם הממשלה היוצאת בחתימתם של משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל על השטח המדובר והחלה מלפני כחצי שנה ביישומו במלוא המרץ לרבות בפרסום מודעות וחוברות שיווק, בעבודות פיתוח תשתיות מואצות בשטח והן בהערכות העירונית הנגזרת מהסכם הגג".

מתוך מכתבו של אבירם דהרי לשרי הפנים והשיכון

אך, דא עקא. אם העירייה אינה מעוניינת עוד בחרדים, היא תיאלץ להיפרד מהשטח. מבקש אפוא דהרי 'סוכריה' חלופית בתמורה להדרת החרדים מתחומו: "בנסיבות אלו ועל מנת לא לפגוע בעיר קרית גת, הפתרון הראוי הוא להסב את הסכם הגג השלישי "כרמי גת מערב" לשטח שממזרח לכרמי גת (מזרחית למסילת הרכבת) ולהתחיל מיידית בהליכי אישור סטטוטוריים של השטח ממזרח בותמ"ל כך שתנופת הבניה בקרית גת תמשך במלוא העוצמה".

את מכתבו חותם ראש עיריית קרית גת, תוך שהוא עושה שימוש בנשימה אחת במונחים כמו יישוב ארץ ישראל, דאגה כנה למשפחות הצעירות ועוד – בד בבד עם דחייה מקוממת של ציבורים אחרים מעירו.

חשוב לציין, כי אף שקרית גת נתמכת במענקי איזון, הרי היא בעלת תשתיות איתנות יחסית, ותוכל להוות התחלה נפלאה לשכונה החרדית הגדולה הצפויה להיבנות בסמוך לה, לפחות עד שזו תהיה עיר ואם בישראל בפני עצמה.

אריה דרעי מצביע על המפות התכנוניות בשפיר | צילום: יעקב כהן יח"צ

ביזנעס פנה לעיריית קרית גת, כדי לברר מה עמדת העירייה וראשה לגבי שכונה חרדית בשפיר? ואם העירייה אינה מעוניינת בשכונה זו – כיצד יסתדר הדבר עם הסכם הגג שנחתם? והאם פנה מר דהרי בנושא לשרי הפנים והשיכון? דוברת עיריית קרית גת מסרה כי "לעירייה לא צריכה להיות עמדה לגבי בינוי במועצה אזורית אחרת".

משהסברנו כי כוונתנו לשטח שעתיד להיות מסופח לקריית גת לפי החלטת הוועדה הגיאוגרפית וצמוד לשפיר, השיבה העירייה כי אכן, "ראש העיר פנה לשר הפנים ושר השיכון והודיע כי קרית גת מעדיפה להתרחב לכיוון צפון ומזרח ולא למערב". וכמובן, אף לא מילה אחת של התנצלות.

פגישה מכרעת

לביזנעס נודע כי בשבועות האחרונים העלו גולדקנופף ויו"ר ש"ס אריה דרעי הילוך בשיחות אודות הבנייה בשפיר, שמסתמנת כאופציה הראשונה המעשית לבניית אלפי יח"ד לציבור החרדי הכורע תחת מצוקת הדיור.

גורמים בסביבת דרעי (בקשתנו לתגובה רשמית לא זכתה להתייחסות, כמובן) אמרו לביזנעס, כי השר לשעבר דרעי – שכעת נראה כי לא יחזור במהרה לכסאו – יקבל את ההחלטה מול הוועדה הגיאוגרפית באמצעות ממלא מקומו מיכאל מלכיאלי, ועל פניו נראה כי בקשתו של דהרי לא תיענה ובשלב הראשון השכונה תסופח לעיר קרית גת, עד להתבסוסתה.

אנשי השר גולדקנופף מילאו אף הם פיהם מים, אך לביזנעס נודע, כי היום (ב) צפויה הייתה להתקיים ישיבה משותפת של גולדקנופף, מנכ"ל משרדו יהודה מורגנשטרן ויו"ר ש"ס ח"כ דרעי, בה אמור היה להיות מוכרע עתידה של שפיר. אין לדעת אם עניינים בוערים אחרים דחקו את הדיון למועד אחר, או שמא החשש מחולשת התענית הוא שהוביל לכך.

כך או כך, אם חפצים הם בקידום הבנייה בשפיר הנמצאת ממערב לקרית גת – על האישים האמורים יהיה להיוועד בקרוב ולקבל החלטה ברורה בנושא.

כתיבת תגובה