הקורונה יצרה מהפך: תשלומי הדירות יועברו מרחוק

מאז תחילת משבר הקורונה, כמיליארד שקלים שולמו עבור דירות חדשות ללא הגעה לסניפי הבנק • ההנחיות הזמניות לימי הקורונה הופכות קבועות: ניתן לבצע תשלומי דירה מרחוק ללא הגעה לסניפי הבנק

אפליקציות העברת כספים | צילום: geralt, pixabay

הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, פרסם בחודש מרץ נייר עמדה ובו נקבע כי אין צורך בנוכחות פיזית של רוכשי דירות בסניפי הבנק לצורך ביצוע תשלום בגין דירות חדשות. ההנחיות הוארכו בחודש מאי האחרון וכעת נקבעו כהנחיות קבועות.  על פי הערכות – ההקלה עתידה לחסוך למשק כ-150,000 ביקורים בשנה בסניפי הבנקים. ההיענות הגדולה למהלך בשטח מוכיחה את נחיצותו הרבה לציבור.

על פי נתוני חוק המכר, 370 מיליון ₪ שולמו מהון עצמי ודווחו ישירות לממונה מתחילת הקורונה ועד כה (בין ה-23/3/20 עד יום ה' שעבר). על בסיס דפוסי התשלום המקובלים, מעריך הממונה כי שולמו בסך הכל, בשיתוף תשלומי המשכנתא, כמיליארד שקלים עבור רכישת דירות חדשות בתקופה זו.

250/200 סייד בר + קובייה

במסגרת ההקלות לציבור, אשר פרסם משרד הבינוי והשיכון בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, פרסם ממונה חוק המכר נייר עמדה בנושא תשלום עבור דירות חדשות ללא צורך בהגעה פיזית לסניפי הבנקים. לפי הנתונים עד כה, הציבור עשה שימוש נרחב בהקלה ועל כן הוחלט להגדיר את ההנחיות כקבועות.

ההערכות הן כי בשלושת החודשים מאז פרסום נייר העמדה, אלפי רוכשי דירות חדשות ניצלו את ההקלה, וכי מיליארד שקלים בקירוב עברו בין רוכשי דירות ליזמים.  מדובר בחיסכון של אלפי ביקורים בסניפי הבנק. הקלה זו עתידה לחסוך כ-150,000 ביקורים של רוכשי דירות חדשות בשנה בסניפי הבנקים.

בעת האחרונה, גורמים רבים בשוק הנדל"ן בישראל פנו לממונה חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון בבקשה שיקבע ההנחיות אשר פורסמו במסגרת נייר העמדה כהנחיות קבועות.

בעקבות דוח ניהול סיכונים בנושא, הוחלט כי ראוי ונכון לאפשר לשוק הנדל"ן להמשיך להתנהל, מבלי לדרוש מרוכשי הדירות להגיע לסניפי הבנקים.

לפי הוראות חוק המכר, תשלום עבור דירה חדשה ייעשה באמצעות פנקס שוברים. עד כה היה נהוג שרוכש הדירה נדרש להגיע לסניף הבנק המלווה את הפרויקט מטעם היזם, וכן לסניף הבנק שבו לקח משכנתא ולשלם בנוכחות פקיד הבנק. משבר הקורונה ובעקבותיו הסגר שהוטל, עימם התמודדה מדינת ישראל, לא אפשרו להמשיך בהתנהלות זו.

מי יכול לבצע תשלום ללא הגעה לסניף הבנק?

  1. רוכש הדירה מחזיק בפנקס שוברים אשר נמסר לו על ידי מוכר הדירה;
  2. רוכש הדירה ימלא את השובר הרלוונטי בפנקס השוברים ויעביר העתק שלו לפקיד הבנק בו נלקחה המשכנתא באמצעות מדיה דיגיטלית. העברת העתק השובר תיעשה בכל דרך שתידרש על ידי פקיד הבנק;
  3. העברת השובר תלווה בהעתק תעודת זהות וכל אמצעי זיהוי נוסף שיידרש על ידי פקיד הבנק;
  4. לאחר השלמת הליך אימות הזהות ובדיקת הבקשה על ידי הבנק כמקובל, הכספים יועברו מהבנק בו נלקחה המשכנתא ישירות לחשבון הליווי. אסמכתא בגין ביצוע ההעברה תועבר מהבנק בו נלקחה המשכנתא לרוכש בכל אמצעי בו ייבחר הבנק;
  5. כאשר התשלום מבוצע באמצעות הון עצמי, על רוכש הדירה למלא את השובר הרלוונטי בפנקס השוברים ולשלוח עותק ממנו ואמצעי זיהוי מסוג תעודת זהות או רישיון נהיגה, לממונה חוק המכר בדואר אלקטרוני לכתובת:[email protected]. לאחר משלוח העותק לממונה חוק המכר, על הרוכש לבצע העברה בנקאית של התשלום לחשבון הליווי בלבד.

870/135 ליינר ארטקל

שר הבינוי והשיכון ח"כ יעקב ליצמן: "מדובר בפתרון שמונע בירוקרטיה מיותרת לטובת רוכשי הדירות. אני שמח שמצאנו דרך להקל על הציבור בתקופת הקורונה, ויש להמשיך זאת גם להבא".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יאיר פינס: "הצוותים המקצועיים במשרד הבינוי והשיכון פועלים ללא הרף  לייעל את שוק הנדל"ן ולהפחית בירוקרטיה ורגולציה אשר עבר זמנן.  נושא התשלומים בגין דירות חדשות עלה במהלך משבר הקורונה, והפתרון שמצא המשרד היה מיידי ואפקטיבי. המהלך יחסוך למשק עשרות אלפי ימי עבודה בשנה, מייתור הצורך להגיע פיזית לסניפי הבנק".

היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון, עו"ד אלעזר במברגר: "לשמחתי, המהלך של ביצוע תשלומים מרחוק אשר ננקט לראשונה רק במשבר הקורונה, הוכיח את עצמו כמהלך שיש בו חסכון של נטל בירוקרטי, אשר ראוי לשמר גם לימי שגרה. בכוונתנו להמשיך לייעל את התהליך, תוך שימת דגש על הצורך להמשיך בהגנה אפקטיבית על כספי רוכשי הדירות".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה