הקלה ממשית בדרך: מנהרה מהרכבת הקלה לביה"ח 'שערי צדק'

בעלות של עשרות מליוני שקלים: הקלה לעשרות אלפי המבקרים הפוקדים מידי יום את המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים | מעבר תת קרקעי באורך של 130 מטרים להולכי רגל יוקם מתחנת הרכבת הקלה 'יפה נוף' לבית החולים שערי צדק | כיום הדרך עוברת בחמישה מעברי חציה, מדרכות צרות ובשיפוע משמעותי | מועד סיום צפוי: 2027

בית הרפואה שערי צדק, ירושלים. צילום: יוסי זמיר | פלאש 90

משרד התחבורה ועיריית ירושלים, בשיתוף המרכז הרפואי שערי צדק מקדמים הקמת מעבר תת קרקעי להולכי רגל, שיחבר בין תחנת הרכבת הקלה "יפה נוף" ברחוב הרצל לבית החולים שערי צדק. המעבר יתחבר למבנה הכניסה החדש המוקם בימים אלה מעל החניון התת קרקעי של המרכז הרפואי.

המנהרה, באורך של 130 מטרים, צפויה להקל באופן משמעותי על הנגישות למרכז הרפואי שערי צדק, במיוחד עבור אנשים עם מוגבלות, קשישים ואנשים עם עגלות ילדים. כיום, הנגישות מתחנת יפה נוף לבית החולים מחייבת מעבר של חמישה מעברי חציה, יותר מ-300 מטרים הליכה, רובם במדרכות צרות ובשיפוע משמעותי.

הפרויקט תוקצב על ידי משרד התחבורה, בהיקף של כ- 73 מיליון שקלים, שאושרו לאחרונה בוועדת הכספים העירונית של עיריית ירושלים. העבודות להקמת המנהרה יחלו במהלך שנת 2024 ויימשכו כשלוש שנים.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא"ל (במיל') מירי רגב: "קידום התחבורה הציבורית נמצא בראש סדר העדיפויות של המשרד. מרכיב חשוב במערכת הוא חיבור נוח ויעיל לבתי חולים ולמרכזים רפואיים, המשרתים מדי יום עשרות אלפי מטופלים, בני משפחה וחברי צוות רפואי, תוך הבטחת נגישות מלאה לאנשים עם מוגבלות. היום אנחנו מציינים התקדמות משמעותית, עם הוצאתו לדרך של פרויקט מנהרת הולכי הרגל, שתחבר את תחנת הרכבת הקלה עם בית החולים שערי צדק. עם השלמת הפרויקט לא יצטרכו המטופלים והמבקרים להיעזר ברכב פרטי או במונית, על כל הטרחה והעומס הכרוכים בכך, אלא יוכלו להגיע בהליכה של דקות ספורות מתחנת הרכבת הקלה".

מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן: "ירושלים ממשיכה להוביל ולחדש בתחום התחבורה הציבורית. כעת אנחנו מתחילים במימוש חזון שרת התחבורה מירי רגב לחיזוק החיבוריות של מערכת הסעת ההמונים של ירושלים, המשרתת מרכזי השכלה, רפואה ותרבות ומחברת אותם למרכזי תעסוקה ומגורים. בשם משרד התחבורה, אפעל לקדם את הפרויקט בהקדם האפשרי לקראת סיומו המוצלח בקרוב".

מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' עופר מרין: "זוהי בשורה חשובה עבור תושבי ירושלים. המרכז הרפואי שערי צדק הוא הנגיש בעיר וממוקם במרכזה של העיר בין צירי התנועה המרכזיים: כביש בגין וכביש 16 ובין שני קווי רכבת קלה – הקו האדום והקו הירוק העתידי. מיקומו של שערי צדק הפך אותו למרכז אליו המקבל את מרבית אירועי החירום בעיר. הקמת המעבר התת קרקעי תשפר את הנגישות מקו הרכבת אל שערי צדק ותסייע למאות אלפי המטופלים המגיעים מידי שנה לטיפול. אני מודה לראש העיר משה ליאון ולמשרד התחבורה על קידום התכנית החשובה".

מעיריית ירושלים נמסר: "המיזם יאפשר גישה מהירה, נוחה ונגישה לבאי בית החולים דרך הרכבת הקלה. כך, תיווצר אלטרנטיבה נוחה ונגישה להגעה אל בית החולים ללא צורך בשימוש ברכב פרטי. העירייה תמשיך לקדם פתרונות תחבורה יעילים, עבור כלל משתמשי הדרך ובמיוחד עבור משתמשי מערכות התחבורה הציבורית בעיר".

כתיבת תגובה