הראשונה בגוש דן: בני ברק עוברת לתחבורה ציבורית עירונית חשמלית

בעוד כשבועיים: בני ברק העיר הראשונה בגוש דן שבה התחבורה הציבורית העירונית תפעל באמצעות אוטובוסים חשמליים | משרד התחבורה וחברת דן חנכו קמפוס חשמלי, מהגדולים בישראל ובעולם, 120 עמדות טעינה וחניה, בהשקעה של כ-40 מיליון שקלים | רגב: "אנו עולים מדרגה נוספת בדרך לחזון התחבורה הציבורית הירוקה, בהנעה חשמלית שקטה ונקייה וללא פליטת מזהמים" | מקלב: "מצעידים את התחבורה הציבורית בגוש דן קדימה"

אלקטרודן, האוטובוס החשמלי של חברת דן | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מהפכת האוטובוסים החשמליים צוברת תאוצה. החל מ-1 במרס 2023: בני ברק תהיה העיר הראשונה בישראל שבה כל התחבורה העירונית תופעל באמצעות אוטובוסים חשמליים. שרת התחבורה מירי רגב חנכה היום (א') קמפוס חשמלי מהגדולים בישראל ובעולם כולו. זאת, במסגרת מהפכת החשמול שמוביל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים בתחבורה הציבורית.

הקמפוס החשמלי החדש, "מבצע קדש", שהוקם על ידי חברת דן, הוא היחידי בארץ המיועד כולו להטענת אוטובוסים חשמליים. המתחם, שבהקמתו הושקעו כ-40 מיליון שקלים, ממוקם סמוך לאצטדיון רמת גן ומשתרע על שטח של 11 דונם.

250/200 סייד בר + קובייה

המתחם כולל 120 עמדות לטעינה מהירה, ומאפשר טעינה של 120 אוטובוסים בו-זמנית. חברת דן תקים עוד כ-500 עמדות טעינה בארבעה חניונים נוספים, אשר ישרתו את צי האוטובוסים החשמליים שבו תצטייד החברה בשנים הקרובות.

מתחם הטעינה מוקם כחלק מתכנית של משרד התחבורה לפיתוח מרכזי תחבורה ציבורית שיתמכו בהרחבת השירות ובהפיכת צי האוטובוסים הארצי לחשמלי. בימים אלו נמצא המשרד בתהליכי ביצוע של 25 תחנות מרכזיות, מסופים וחניונים חשמליים נוספים.

במסגרת מהפכת החשמול שמוביל משרד התחבורה, יוכנסו השנה לשירות מעל 500 אוטובוסים חשמליים חדשים, אשר יצטרפו לכ-600 האוטובוסים החשמליים שכבר פועלים היום. עד שנת 2026 יפעלו בישראל יותר מ-2,500 אוטובוסים חשמליים, המהווים יותר מ-50% מהצי העירוני בארץ.

המתחם מחובר לרשת החשמל במתח גבוה באמצעות שישה חדרי שנאים, וגודל חיבור החשמל הוא 760KVA. המתחם כולל 62 מטעני DC לטעינה מהירה בהספק של 180 קילוואט, בעלי יציאה כפולה המאפשרת טעינת שני אוטובוסים בו-זמנית. האוטובוסים שנטענים בחניון יפעלו בעיר בני ברק ויתרמו לשיפור באיכות השירות ובאיכות הסביבה, ולהקטנת פליטת מזהמים.

הטעינה מנוהלת על ידי מערכת ניהול טעינה מתקדמת, המאפשרת שליטה מלאה על מהלך הטעינה ומאפשרת תיעדוף על סמך קריטריונים תפעוליים ובהם מועד כניסת האוטובוס לחניון, מצב אחוז הסוללה של האוטובוס, סידור העבודה ליום למחרת ועוד.

שרת התחבורה מירי רגב: "בשבוע שעבר הנחנו אבן פינה להקמת תחנה מרכזית חדשה וחשמלית בעיר אשקלון, והיום אנו עולים מדרגה נוספת בדרך לחזון התחבורה הציבורית הירוקה, בהנעה חשמלית שקטה ונקייה וללא פליטת מזהמים. בני ברק היא אחת הערים שבה השימוש בתחבורה הציבורית הינו בין הגדולים במדינה, וזה רק סימלי שהיא תהיה הראשונה להנות מתחבורה חשמלית נקייה ושקטה".

לדברי רגב, "בכוונתי לפעול בכל הדרכים לעידוד השימוש בתחבורה הציבורית באמצעות תעריפים נוחים, שיפור השירות, תדירות גבוהה והקמת מרכזי תחבורה המשלבים את כל אמצעי התחבורה תוך קישוריות מיטבית ביניהם. לצד כל אלה, אפעל להאצת המעבר להנעה חשמלית נקייה, שתשפר את חווית הנסיעה ואת איכות החיים והסביבה של כלל משתמשי הדרך. תחבורה ציבורית יעילה ואטרקטיבית היא הפתרון היחיד ליציאה מהפקקים – וזה היעד שלנו לשנים הקרובות", הוסיפה השרה רגב.

סגן השר במשרד ראש הממשלה והתחבורה אורי מקלב: "מסוף זה מצעיד קדימה את התחבורה הציבורית בבני ברק ובמחוז דן כולו באמצעות מתחם טכנולוגי ראשון בגודלו בארץ, שיתרום לאיכות הסביבה ולנסיעה נוחה יותר באוטובוסים חדישים, שקטים ומרווחים. גוש דן מתמודד בשנים האחרונות עם צפיפות רבה וזיהום אויר מהאוטובוסים הרבים הנוסעים בו. כבר בקדנציה הקודמת שלנו במשרד התחבורה התחלנו לשדרג את התחבורה הציבורית באיזור וכעת עומדים לפתחנו שתי הפעימות הנוספות ואנחנו מעלים את בני ברק על סדר היום של משרד התחבורה".

מנכ"ל חברת דן, אופיר קרני: "דן הציבה לעצמה יעד שאפתני של חישמול כל צי האוטובוסים כולו עד 2030. על מנת לאפשר ליעד הזה להתממש בונה החברה תשתית לוגיסטית, טכנולוגית ואנושית. השקעות החברה בתחום יאפשרו את הפעלת מערך הצי החשמלי באמצעות הכשרת כוח אדם מתאים, בניית יכולות אחזקה לצי החשמלי, וכמו כן בניית תשתית טעינה חכמה ועתירת אנרגיה שתשמש את מערכת ההיסעים החשמלית".

Inner 620/130

כתיבת תגובה