הריבית זינקה והמשכנתאות צנחו לשפל של 12 חודש

הירידה בהיקף המשכנתאות בספטמבר עומדת על 20% פחות מאוגוסט, ובהשוואה לספטמבר אשתקד שבו היו מעט ימי עסקים, המספרים מוכיחים ירידה מהותית | האם הירידה במספר העסקאות וההלוואות לדיור תהווה אינדיקציה לירידת מחירי הדיור? | הערכות כלכליות ראשונות מדברות על ירידת מחירים ושינוי מגמה בשוק הדיור כבר ב-2023

מחירי הדירות | צילום: שאטרסטוק

נתוני המשכנתאות שנלקחו מהבנקים בחודש ספטמבר, שפורסמו היום ע"י בנק ישראל נותנים פוש ענק ומעשי לירידה הענקית במספר עסקאות הנדל"ן בחודשים הקודמים, כפי שדיווחה הלמ"ס וניתחה הכלכלנית הראשית באוצר. לפי המגמה שעולה מנתוני בנק ישראל, הירידה רק תלך ותעמיק.

ולנתונים בפועל: בחודש ספטמבר עמד סך היקף המשכנתאות על מעט פחות מ-7.7 מיליארד שקל. זהו מספר שכבר שנה תמימה לא נראה – מאז ספטמבר אשתקד. אלא שבחודש ספטמבר השנה היו הרבה יותר ימי עסקים מאשתקד, כך שמחד נראה את הירידה גם בנתונים הבאים של חודש אוקטובר, כיוון שחלק מהחגים חלו בהם וגרעו ימי עבודה, ומנגד מדובר אם כן בהיקף נמוך עוד יותר מול ספטמבר של השנה שעברה שבו היו פחות ימי עסקים.

בחודש אוגוסט עמד היקף המשכנתאות שנלקחו מהבנקים על סך של כ-9.6 מיליארד שקל (ירידה של 20% בספטמבר מול אוגוסט), שאף הם היו נמוכים מול הסכומים שהכרנו בתריסר החודשים האחרונים, ואכן נתוני הרכישות בפועל העלו כי הדירות החדשות נחתכו בכ-40% במכירות והשוק בכללותו רשם ירידה של כחמישים אחוזים במספר העסקאות בפועל.

ניתן להעריך כי לא ירחק היום ונחזור לרמות המשכנתאות של 2019, שעמדו על כחמישה-שישה מיליארד שקלים בחודש.

עד כמה הירידה והעצירה החדה בשוק תתבטא במחירי הדיור? אין לדעת. בינתיים המחירים רק עולים. בספטמבר עלו המחירים ב-1.9% ובכך הושלם שיא הגבוה מאז 2010: עלייה שנתית של 19%. כלכלני בנק לאומי בראשות ד"ר גיל מיכאל בפמן ציינו השבוע כי מול נתוני עליית המחירים, הרי שבמקביל, היקף המכירות של דירות חדשות מצוי במגמת ירידה, ועמד באוגוסט השנה על רמה של כ-2.8 אלף דירות (נתונים מנוכי עונתיות), נתון הנמוך בכ-50% בהשוואה לאוגוסט 2021; כמו כן, ציינו, כי היקף ביצועי המשכנתאות המשיך לרדת גם באוגוסט – אך מחירי הדירות עודם ממשיכים לעלות, לעת עתה.

אולם למרות כל זאת כלכלני לאומי סבורים כי "במבט קדימה, ברקע המשך התהליך המואץ של העלאת ריבית בנק ישראל, אנו מעריכים כי קצב עליית מחירי הדירות צפוי להתמתן בחודשים הקרובים וישנה אפשרות ממשית לירידות מחירים בשנת 2023".

כתיבת תגובה