הריבית נותרה על כנה, כנראה בפעם האחרונה

הוועדה המוניטרית החליטה להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% | בבנק ישראל הדגישו את ההאצה במגמת העלייה במחירי הדיור | פסגות: ריבית בנק ישראל תתחיל לעלות כבר בחודש אפריל | הראל: לבנק ישראל נגמרה הסבלנות – אנו מצפים שהריבית בישראל תעלה השנה לפחות פעמיים

בנק ישראל | צילום: אוראל כהן, פלאש 90

הוועדה המוניטרית החליטה ב-21/02/2022 להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

לפי דברי בנק ישראל, “המשק הישראלי ממשיך בפעילות כלכלית רציפה ברמה גבוהה לצד נגיף הקורונה. הסיכון להמשך מחזוריות גלי התחלואה עודנו קיים ומביא להמשך אי-הוודאות לגבי עוצמת הפעילות הכלכלית הצפויה.

“האינפלציה בישראל מצויה בסביבת הגבול העליון של היעד, ועומדת בשנים-עשר החודשים האחרונים על 3.1%. הציפיות לאינפלציה לשנה הקרובה ממרבית המקורות עלו אך מצויות בתוך תחום היעד.  הציפיות משוק ההון החל מהשנה השלישית ואילך מצויות בתחום היעד.

“מאז החלטת המדיניות האחרונה השקל נחלש מול הדולר ב-3.3%, במונחי השער האפקטיבי ב-3.4%, וב-3.5% מול האירו.

“על פי נתוני החשבונאות הלאומית, התוצר בשנת 2021 צמח ב-8.1%, מעבר לצמיחה החזויה, ובמונחי תוצר לנפש ב-6.3%. רמת התוצר חצתה לראשונה מאז פרוץ הקורונה את קו המגמה של טרום המשבר.

“מגמת עליית מחירי הדירות האיצה בחודשים האחרונים ואלו עלו בשנים-עשר החודשים האחרונים ב-11.3%, קצב גבוה באופן משמעותי בהשוואה לקצב של השנים האחרונות.

“השפעת האומיקרון בעולם מתונה יחסית ומגמת ההתאוששות הכלכלית נמשכת. השיבושים בשרשראות הייצור נמשכים, אך בעוצמה מעט מתונה יותר.

“במדינות רבות מדדי האינפלציה שוהים ברמה גבוהה משמעותית מיעדי הבנקים המרכזיים, ולפיכך, נמשך ההידוק המוניטרי בעולם”.

גיא בית-אור, הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות אמר כי כצפוי בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי. כפי שהערכנו, בבנק ישראל לא יכלו להישאר אדישים לנתונים האחרונים שיצאו במשק הישראלי ואותתו כי הריבית בישראל צפויה להתחיל ולעלות בחודשים הקרובים. בפרט, בבנק ישראל כתבו כי לראשונה רמת התוצר חצתה את קו המגמה של טרום המשבר – או במלים פשוטות פער התוצר נסגר.

“בכל הנוגע לאינפלציה, בהודעה נכתב כי האינפלציה בסביבות הגבול העליון של יעד יציבות המחירים וציפיות האינפלציה אמנם עלו אך הן עדיין מצויות בגבול היעד. בנוסף בבנק ישראל הדגישו את ההאצה במגמת העלייה במחירי הדיור. להערכתנו, בנק ישראל צפוי להתחיל בתהליך עליית הריבית בחודש אפריל כאשר הריבית צפוי לעלות בין 3 ל-4 פעמים במהלך השנה הקרובה”.

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים אמר כי “בניגוד להודעות ולראיונות העיתונאיים שאופיינו עד לאחרונה באמירות שהבנק יהיה סבלני לחריגה זמנית של האינפלציה מהגבול העליון של היעד, הפעם הודגש בהודעה לעיתונות, שהוועדה המוניטרית מעריכה כי בחודשים הקרובים הריבית תחל לעלות באופן הדרגתי. נתוני הצמיחה המרשימים, הפיחות בשקל, עליית מחירי הדירות והמשך השיפור בשוק העבודה (בהמשך הסקירה) תרמו לשינוי ההכוונה העתידית של הבנק.

“יחד עם זאת, להערכתנו, תוואי האינפלציה יחזור וירד בהמשך השנה (אם או בלי עליית ריבית) וימשיך להיות אחד מקצבי האינפלציות הנמוכים ביותר בעולם, גם קצב הצמיחה ב-2022 לא יהיה דומה לצמיחה שראינו בשנת 2021 ומעל הכל על בנק ישראל להתמודד עם הלחץ המבני להתחזקות השקל. מכאן שאנו עדיין מצפים שעליית הריבית תהיה מתונה משמעותית מעליית הריבית שנראה בארה”ב ודומה יותר לקצב עליית הריבית שנראה השנה באירופה”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה