הרכבת שוב סוערת; הוגש צו מניעה לעיצומי העובדים

פרויקט חשמול מסילות הרכבת נתקע שוב | לאחר דחיות מסיבות שונות, כמו הפסקת העבודות במהלך מבצע 'שומר החומות' ופעילות של נת"ע על פסי הרכבת ללא תיאום עם רכבת ישראל, התחייבו ברכבת ישראל לסיים את העבודות עד לתאריך ה-13 בנובמבר | כעת רגע לפני הסיום צפה שוב הדרישה של עובדי רכבת ישראל על תנאי שכרם | העובדים פתחו בעיצומים, והחברה בתגובה פנתה לבית הדין לעבודה והגישה צו מניעה

רכבת במתחם תחזוקה | צילום: רכבת ישראל

אחד מהפרויקטים התחבורתיים הנרחבים שקודמו בשנים האחרונות היה פרויקט חשמול מסילות הרכבת, החישמול אמור להפחית את זיהום האוויר של קטרי הדיזל, לצד ייעול השירות והיפיכתו למהיר יותר, לצורך כך בוטלו חלק מהנסיעות היומיות והופסקו הנסיעות בסופי השבוע על מנת לאפשר לעובדים להתקדם במלאכתם.

לאחר דחיות מסיבות שונות, כמו הפסקת העבודות במהלך מבצע 'שומר החומות' ופעילות של נת"ע על פסי הרכבת ללא תיאום עם רכבת ישראל, התחייבו ברכבת ישראל לסיים את העבודות עד לתאריך ה-13 בנובמבר, אך כעת רגע לפני הסיום צפה שוב הדרישה של עובדי רכבת ישראל על תנאי שכרם, והם מצידם פתחו בעיצומים, החברה בתגובה פנתה לבית הדין לעבודה והגישה צו מניעה. כך על פי הדיווח ב-ynet.

בבקשה, שהגישה אתמול רכבת ישראל לבית הדין היא תקפה את השיבושים של העובדים: "בדרך זו סיכל ועד העובדים – הלכה למעשה – את יכולת החברה לעמוד בהתחייבותה לציבור ולממשלה לפתוח קו רכבת חשמלי חדש ביום 13 בנובמבר 2021, על כל הנזקים החמורים הכרוכים בכך כפי שיפורט להלן, ועלול לסכל אף את היכולת לעמוד בהמשך לוח הזמנים המדוקדק של פרויקט החשמול ובכך לפגוע בעשרות אלפי נוסעים ברחבי הארץ".

עוד הוסיפו: "נדמה שאין צורך להבהיר, כי ככל שבית הדין הנכבד לא יורה על עצירת הצעדים הארגוניים הפראיים לעיל לאלתר ובהתאם לא יתבצעו עבודות התחזוקה הנדרשות, לא ניתן יהיה לקדם את פרויקט החשמול בהתאם להחלטות הממשלה ולתוכנית האסטרטגית של משרד התחבורה, בכלל, ו/או להפעיל את הקו החשמלי קשת השרון – אשקלון בפרט, תוך הסבת נזקים עצומים לשירות שיינתן לציבור הנוסעים ונזקים כספיים חמורים לחברה ולמדינה".

בוועד העובדים טענו בתגובה: "העיצומים שננקטים ברכבת ננקטים בחסות בית הדין הארצי ובאישורו. בכל מקרה הצעדים הארגוניים לא פוגעים בנוסעים".

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, אמר הבוקר: "במהלך כל תקופת ההידברות בין הצדדים, שאחד מעיקריה היה הסדרת השלכות החשמול, עובדי הרכבת גילו אחריות ואורך רוח ופעלו בתום לב כדי להגיע להסכמות.  בתוך כך, מצא בית הדין כי העובדים אכן נפגעים בשכרם והנחה את הנהלת הרכבת שלא להתחיל בהפעלת מערכי החשמול עד שלא יוסדרו מול העובדים כל השלכות המהלך. לא נשלים עם צעדים חד-צדדיים שעולים לכדי פגיעה ממשית בעובדים. חשוב להדגיש כי לא צפויה שום פגיעה בציבור הנוסעים כי בשלב זה ניתן להמשיך בהפעלת קטרי הדיזל".

כתיבת תגובה