הרפורמות אישרה: מנגנון חדש לאימוץ תקינה בינ”ל

יו”ר הוועדה, ח”כ רחל עזריה: “הקלה משמעותית ליבואנים שתוריד במהירות את יוקר המחיה”. שר הכלכלה, ח”כ אלי כהן: ” הפחתה דרמטית של הרגולציה, לאחר שגורמים אינטרסנטיים השתמשו בתקינה להגבלת התחרות”

תקינה בינ"ל shutterstock
ועדת הרפורמות אישרה היום פה אחד לקריאה שניה ושלישית את חוק התקנים אותו מקדם השר אלי כהן ופיו תקנים רשמיים יאומצו כלשונם על בסיס התקינה הבינלאומית ללא התאמות ייחודיות לישראל. מדיניות זו נועדה להפחית את הרגולציה ולהתאים את התקינה הישראלית לתקינה הבינ”ל ובכך להסיר חסמי סחר ביבוא, להוריד עלויות של המוצרים, להגדיל את מגוון המוצרים בשוק וכיו”ב.

התיקון מתייחס רק לקבוצת התקנים הרשמיים המאמצים תקנים בין-לאומיים, אשר היו קיימים לפני אוגוסט 2016 ולא לתקנים חדשים, וכולל מנגנון לבחינה חד-פעמית שלהם והסרת השינויים הלאומיים שאינם מתחייבים שיימצאו בהם, למעט במקרים חריגים.

השינוי המוצע במסגרת החוק: על פי השינוי, תחול התקינה הבינלאומית גם על כל התקנים הקיימים כיום בישראל, ולא רק על אלו העתידיים, כך שהתקינה הבינלאומית תאומץ באופן גורף. במקומות בהם יסברו שיש לעשות התאמות ייחודיות לישראל, הן ידרשו להיות מבוצעות תוך 60 יום, באישור שר הכלכלה, שר האוצר וראש הממשלה. מטרת האישור ע”י השרים היא להבטיח שההתאמות יהיו במקומות מעטים וחיוניים.

למרות לוח הזמנים הנוקשה, הוועדה קבעה כי הודעה על הכוונה לבצע שינויים בתקנים הקיימים, תישלח, בין היתר, לנציגי כל ארגוני הצרכנים שאושרו במסגרת חוק הגנת הצרכן, בנוסף על פרסום ההודעה באתר המשרד, לכלל הציבור, העברתה לשרי הממשלה ולנציגי ארגוני התעשיינים והיבואנים, בכדי לוודא שיתאפשר להם להביע עמדתם לתהליך השינוי.

שר הכלכלה והתעשייה, ח”כ אלי כהן (כולנו): “אין שום סיבה לייצר תקנים ייחודיים לישראל! אימוץ התקנים הבינלאומיים יפחית באופן דרמטי את הרגולציה, יגדיל את מגוון המוצרים ויסייע ביעילות המגזר התעשייתי והפחתת יוקר המחיה. חלק מהסטיות בתקנים הישראלים נוצרו ע”י גורמים אינטרסנטים המשתמשים בוועדת התקינה כפרקטיקה להגבלת תחרות”.

 יו”ר הוועדה, ח”כ רחל עזריה, אמרה: “הרפורמה במכון התקנים היא כלי חשוב במאבק ביוקר המחייה ובפתיחת השוק הישראלי לתחרות. כולם היום יכולים לראות דרך האינטרנט וברחבי העולם את הפער בין מגוון המוצרים שיש בחו”ל ובין אלו שנכנסים לארץ, וכמובן שגם המחירים בארץ גבוהים יותר. אנחנו רגילים לחשוב על עצמנו כעל מדינה מאד מיוחדת, אבל יש נושאים שאין סיבה שנהיה מיוחדים בהם. אם מוצר טוב לשימוש באירופה ובארצות הברית אין סיבה שלא נתבסס על התקן הבינלאומי כדי להכניס אותו לארץ. הצעת החוק הגיעה לוועדה בשבוע שעבר, עבדנו עליה באינטנסיביות כדי להעביר אותה במהרה, ועל מנת שמשרד הכלכלה ומכון התקנים יוכלו להתחיל את העבודה והצרכנים יוכלו ליהנות ממחירים זולים יותר בהקדם האפשרי”.

ono-side
ono-inner

כתיבת תגובה