הרשתות מתכוננות ל'מכה' הגדולה של החגים

מכירות רשתות השיווק צפויות לגדול בכ-6% בחודש החגים הקרוב ● האם ההכבדות הרגולטוריות על הרשתות ישפיעו על המבצעים? ● ואיזה רשת מעדכנת את המבצעים בקופה לפני שהיא משלטת את המדפים? ● וגם: כך משתנים חלק המבצעים בין סניפי הרשתות – על פי התחרות האזורית

"מעל 40 שנה הצרכן סומך עלינו". רמי לוי | צילום: יונתן זינדל, פלאש90

גידול של כ- 6% צפוי במכירות רשתות השיווק השונות בתחומי המזון, כלי בית, ההלבשה, ומוצרי בני קיימא, בחודש ספטמבר (תשרי) הקרוב. עלייה זו צפויה בעיקרה כתוצאה מגידול משמעותי בתחום כלי הבית ומטבח. כך עולה מבדיקה שערך אגף הכלכלה באיגוד לשכות המסחר, לקראת ראש השנה ותקופת חגי תשרי.

רשת שיווק נחשבת בהחזיקה מספר חנויות, לפחות 3, השייכות לאותה רשת והמוכרות מוצרים מכל ענפי המסחר כולל מזון.

מבדיקה שערך האיגוד על בסיס ניתוח שנים קודמות (2003-2017), עולה כי בתקופה זו חלה עלייה ממוצעת של כ- 6.7% בסך המכירות של רשתות השיווק, בהשוואה לחודש שקדם לה, וירידה בשיעור של 9.2% בחודש שאחרי החגים.

לדברי ראובן שליסל, סגן נשיא לשכת המסחר ויו"ר ענף המזון באיגוד לשכות המסחר, "ניתן לזקוף את הגידול הצפוי במכירות רשתות השיווק, לעומת שנה שעברה, לתחרות המחירים העזה המתקיימת ביניהן. הצרכן הישראלי צפוי ליהנות בתקופת החגים הנוכחית ממחירים תחרותיים ומבחר נרחב".

אורן רווח, יו"ר חטיבות הרשתות הקמעונאיות באיגוד לשכות המסחר ויו"ר קבוצת החברות אסתי לאודר, מצטרף לדבריו של שליסל: "רשתות השיווק השונות מציעות לצרכן מגוון מבצעים לחג במחירים אטרקטיביים, ובמגוון אפשרויות תשלום. זאת על אף ההכבדות הרגולטוריות והביורוקרטיות המתווספות חדשות לבקרים על הענף".

השניים מדגישים כי "תחום הקניות הדיגיטלי בכל הרשתות, בפרט בתחום המזון, תפס בשנים האחרונות תאוצה ומהווה נתח שוק גדול המשמש חלק נכבד מהקניות לחג, ובכלל".

בימים האחרונים פורסם בYnet תחקיר השוואתי ארוך, מאת כתבת הצרכנות והכלכלה של האתר, מירב קריסטל, ולפיו המחירים באפליקציית השוואת המחירים האינטרנטית מעניקה לרמי לוי מחירים הזולים יותר מהמחירים על המדפים, כאשר השילוט על המדפים אינו מספר ללקוחות על מבצעי העומק המצפים להם כהפתעה בקופה. לפי הדיווח, רק לאחר קנייה ב-75, או מאה שקלים, ההנחות צצות.

עם זאת, מרמי לוי נמסר בתגובה כי זו המדיניות המוצהרת של הרשת: "ההוראה לכל הרשת בכל הוזלת מחיר היא שיש קודם כל להוריד את המחיר בקופה ולאחר מכן לדאוג לשילוט בשביל למנוע בעיה שהלקוח ראה שילוט ולא קיבל את המחיר. כשהמחיר עולה זה מתבצע הפוך – קודם משלטים ולאחר מכן מעדכנים את המחיר בקופה.

"רשת רמי לוי חרטה על דגלה להיות עם המחירים הזולים ביותר. 92 אחוז מהמחירים הם מחירים זהים ברשת והם יותר זולים מהמתחרים ו-8 אחוז הם מבצעים מעמיקים יותר בהתאם לתחרות והצרכים של הצרכן באזור. אנחנו 40 שנה מבטיחים לתת את הסל הזול ביותר והצרכן סומך עלינו שאנחנו עושים את העבודה נאמנה בשבילו".

כתיבת תגובה