הרשת הגדולה הבאה: ‘מחסני השוק’ בדרך להנפקה

עם 63 סניפים שהחלו במכולת קטנה בבאר שבע, ‘מחסני השוק’ תמחק את מותג ה’קו אופ’ הוותיק • לציבור הכללי תושק הרשת כ’מחסני השוק בשבילך’ ואילו לציבור החרדי כ’מחסני השוק למהדרין’ • עכשיו יבקשו שאול ושלום נעמן את אמון המשקיעים בבורסה בת”א • הערכה: שווי השוק יעמוד על מיליארד שקל

שלום ושאול נעמן, מבעלי רשת מחסני השוק | צילום: סיון פרג

רשת מחסני השוק, בבעלותן של משפחות נעמן וכהן, עומדת בפני מהלכים אסטרטגיים להצמחת הרשת ולכניסה לשווקים חדשים. בבחינה של מחסני השוק שרכשה לפני כשנה את פעילותה של רשת קו-אופ, מול יינות ביתן שהסתבכה עם הרכישה של מגה, נראה שזו הראשונה מכלכלת את צעדיה בתבונה. הרכישה המדוברת, בהיקף של 148 מיליון שקל, הכפילה בין לילה את פעילות הרשת הבינונית שהתחילה מחנות מכולת קטנה בבאר שבע.

מחסני השוק המונה כיום 63 סניפים בפריסה ארצית, מעסיקה אלפי עובדים בישראל, והיא גם משקיעה משאבים רבים בפיתוח ובחיפוש מנועי צמיחה לרשת. אחד מהם הוא השקעה בשיפוץ סניפי קו-אופ הקיימים, תוך בידול הרשת והכנסת טכנולוגיות מתקדמות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

על פי דיווח ב’גלובס’ מחסני השוק תשקיע כ-90 מיליוני שקלים כדי ‘למחוק’ את המותג הוותיק והנוסטלגי ‘קו אופ’ בדרך למיתוג מחדש תחת השם ‘מחסני השוק בשבילך’. שני מוזס מדווחת כי מחסני השוק נמצאת בשלבים מתקדמים בדרך למחוק את המותג של הרשת שרכשה – הקואופ שופ, לאחר שהגיעה למסקנה שאין כדאיות עבורה לתחזק שני מותגים שונים. עד כה הוסבו תשע חנויות של הקו-אופ לפורמט החדש, ואילו שני סניפים נוספים – בירושלים ובאילת – הוסבו לפורמט של מחסני השוק, כאשר הסניף בירושלים פונה למגזר החרדי תחת השם מחסני השוק למהדרין.

למדו מהטעויות של ביתן

במסגרת הכנסת טכנולוגיות חדשות לרשת, התווספו גם קופות חדשות לשימוש בשירות עצמי והוטמעו קופות אקספרס, המאפשרות מעבר מהיר בלי עגלה. על פי הדיווח, צפויות להיות מוסבות עוד כ-24 חנויות לפורמט החדש בתוך כשנתיים. בדרך יוחלפו בהם מקררים, מקפיאים, ריצוף וקופות. שיפוצים (שיפורים, ליתר דיוק) שאינם דורשים את סגירת הסניף לגמרי, אולם משפרים את הנראות ואת השירות בסניפים של הרשת שנסגרה. בנוסף לשיפוצים הללו, מחסני השוק מרחיבה את פריסת הקצביות לכל הסניפים, ומגדילה את מחלקת הירקות.

“הרשת למדה מהטעויות של נחום ביתן, והיא פועלת בצורה שקולה ומאוזנת יותר. המשמעות לכך היא תהליך איטי יותר, אבל כך היא שומרת על האיתנות שלה”, אמר ספק גדול ל’גלובס’. הוא הוסיף כי, “הם מעדיפים לפעול מתחת לרדאר, ולבצע את ההשקעות וההסבות באופן מדורג ומדוד”. את הצלחת הרשת תולה הדיווח בקורונה שסגרה את האנשים בבתים, חסמה להם את היציאה לחו”ל ולחופשים, סגרה להם את המסעדות והבילויים, ושלחה אותם לקנות הכל ליד הבית.

870/135 ליינר ארטקל

על פי סטורנקסט העוקב אחרי שוק המזון, נרשם גידול של כ-9% במכירות, מתחילת 2020, בעקבות הקורונה. משיחות שקיימו ב’גלובס’ עם ספקים גדולים בענף עולה, כי מכירות החנויות שרכשה מחסני השוק הצליחו לצמוח גם מעבר לקצב של השוק – גידול של כ-15%. אחרים מדווחים על גידול גבוה יותר של כ-25%. “המבחן של הסניפים האלה יהיה כשהקורונה תיעלם, אבל זה בהחלט תמך בהתאוששות מהירה יותר של הרשת”, אמר ל’גלובס’ אחד הספקים.

מאידך נראה כי יש עדיין “לא מעט בעיות תפעוליות, בין היתר אתגר לגייס כוח אדם לחנויות הקטנות ולשמור עליו, אבל נראה שהרשת הולכת בכיוון חיובי”, אמר ספק אחר בדיווח.

סניף של מחסני השוק | צילום: יח”צ

הכנות מקדמיות להנפקה

מניתוח של חברת BDI קופאס עולה כי היקף ההכנסות של הרשת הממוזגת עמד ב-2019 על כ-1.7 מיליארד שקל, זאת בטרם משבר הקורונה. עם הנתון הזה יבואו ככל הנראה בעלי מחסני השוק לבורסה בתל אביב ויבקשו את אמון המשקיעים, כדי לממן את עלות השיפוצים והשדרוג מחדש.

על פי דיווח ב-TheMarker שאול נעמן רוצה להנפיק את מחסני השוק לפי שווי של מיליארד שקל. זאת בעקבות הגאות בעסקי המזון הקמעונאי בעקבות מגפת הקורונה. בדיווח נטען כי החברה נערכת להנפקה ראשונה של מניותיה והחלה בהכנות מקדמיות לגיוס. נציין כי ב-2019 מחזור המכירות של מחסני השוק היה נמוך בהשוואה למחזור המכירות של שופרסל, ויקטורי ורמי לוי.

את שווי השוק של מחסני השוק ניתן להעריך מול רשתות דומות. על פי הדיווח, מחזור המכירות של מחסני השוק היה גבוה ממחזורה של פרשמרקט, שהיה 1.4 מיליארד שקל, ושנסחרת בשווי של 2 מיליארד שקל; וגבוה גם ממחזורה של טיב טעם, שמחזורה 1.5 מיליארד שקל, והיא נסחרת בשווי של 725 מיליון שקל.

מחסני השוק מחזיקה גם בחנות אונליין כמו רשתות גדולות אחרות. גיוס הכספים יסייע להרחיב ולשכלל את שירותי האונליין של הרשת.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה