השבת של ישראייר: הבעלות החדשה וההשפעה החרדית

רכישת ‘ישראייר’ על ידי רמי לוי ושלום חיים (‘טעמן’) מובילה את חברת התעופה הישראלית שמשמשת גם כחברת תיירות לדילמה הגדולה: האם להפסיק את פעילותה בשבת או להסתכן בירידה עצומה בצריכת מוצרי הייבוא של ‘טעמן’ ובחרם על רשת השיווק ‘רמי לוי’ • כל פרטי העסקה המרתקת, הבחירה בהצעה של רמי לוי וההשלכות על שוק התעופה הישראלי • טיסה בשקל, סנדביץ’ מקופיקס

כמעט שבת שלום. מטוס השלום של ישראייר | צילום: יח"צ

אחרי אל על, שעברה לידי אלי רוזנברג, חברת התעופה ישראייר נפלה גם היא כפרי בשל לידיים כמעט חרדיות. בעלי האג”ח של ישראייר בחרו ברוב קולות, בהצעתם של רמי לוי ושלום חיים, בעלי טעמן. ההצעה נבחרה למרות שלא הייתה הגבוהה ביותר מבין ההצעות שהוגשו. השניים מחזיקים בנתחים נכבדים מתוך השיווק הקמעונאי למגזר החרדי, רמי לוי באמצעות רשת החנויות למהדרין (וקופיקס בעיר), ושלום חיים באמצעות מוצרי טעמן, הנטועים עמוק מאוד בארון המזווה החרדי.

לאחר תהליך התמחרות ארוך שכלל הצעות של יגאל דמרי ומוטי בן משה, נבחרה אתמול (ג’) הצעתו של רמי לוי במסגרת החברה הפרטית בי.ג’י. איי. שבשותפות עם שלום חיים. רמי לוי הציע למחזיקי האג”ח של ישראייר, 112.5 מיליון שקל במזומן תמורת 75% ממניות חברת התעופה. העסקה כולה שוות ערך ל-162 מיליון שקל, זאת לאחר שחברת אי.די.בי ויתרה לישראייר על הלוואה של 5 מיליון דולר.

250/200 סייד בר + קובייה

מחכים לאישור

במסגרת ההצעה הוסכם כי בעוד שנתיים יוכלו מחזיקי אג”ח אי.די.בי לדרוש 40.5 מיליון שקל תמורת 25% ממניות ישראייר שנשארות בידיהם. בנוסף תעניק בי.ג’י.איי אופציות בשווי 2.8 מיליון שקל למנהלי ישראייר. עוד סוכם כי בי.ג’י.איי תוכל להקצות מניות בשיעור של 25% למחזיקי אג”ח אי.די.בי, כנגד 25% ממניות ישראייר שיקבלו בעסקה.

רמי לוי. צילום: מרים אלסטר | פלאש 90

יחד עם זאת, בית המשפט עדיין לא אישר את העסקה והצפי הוא שהדבר יקרה ביום ראשון הקרוב לאחר שזו תוגש על ידי נאמן לנכסי אי.די.בי, עו”ד אופיר נאור. רק לאחר דיון בנושא יפרסם השופט חגי ברנר את החלטתו. בבית המשפט עדיין תלוי ועומד ערעורו של מוטי בן משה כנגד החלטת בית המשפט בגין ביצוע התמחרות מחודשת במכרז לרכישת ישראייר. כמו כן, יתכן מאוד שיגאל דמרי יבחר באופציית הערעור על הצעה שהגיש. נזכיר כי בסיבוב הראשון של המכרז זכתה כבר הצעתו של רמי לוי, אך נעקפה על ידי המציעים האחרים.

טיסה בשקל, סנדביץ’ מקופיקס

על פי הודעתו של רמי לוי לבורסה, מתכוון לוי ליצור סינרגיה בין מועדון הלקוחות הענק של רמי לוי לבין לקוחות ישראייר, כולל הנפקת כרטיס אשראי כמו פליי קארד שהיה משותף ללקוחות אל על ורשת מגה. לחגיגת המבצעים וההנחות תצרף גם רמי לוי תקשורת שתציע שירותי נדידה ושיחות חו”ל. כך יזכו לקוחות רמי לוי להצעות לרכישת חבילת טיסה + סלולר חו”ל בין העגבניות והעוף הטרי, או לחילופין יוכלו לצבור באמצעות הרכישות הקמעונאיות נקודות תעופה. חברי המועדון אף יוכלו לרכוש מוצרי דיוטי פרי ב’מחירי רמי לוי’.

פרשני כלכלה ציינו כי כאמור, הצעתו של לוי נבחרה למרות שלא הייתה ההצעה הגבוהה ביותר בהשוואה לשאר המתמודדים, בין היתר בגלל הרכיב שכולל שימוש במועדוני לקוחות קיימים עם מאגר ענק וזמין. גם הרכיב של השבחת יתרת 25% ממניות ישראייר קרצו מאוד לבעלי האג”ח. במהלך המכרז ניסה דמרי להשתמש גם הוא בקלף הקמעונאות וטען כי רשת שיווק גדולה המונה כ-500 אלף לקוחות הציעה לו שיתוף פעולה עם ישראייר. מוטי בן משה הציע את הצעותיו דרך דור אלון.

סיבה נוספת לבחירת רמי לוי הייתה ביחס לשמירת הדרג הניהולי של ישראייר. כיום, מנכ”ל החברה הוא אורי סירקיס הדומיננטי, ובתקופת הקורונה הראתה החברה יכולת להצטמק בין היתר באמצעות ויתור על מעל 1,000 מ”ר של שטחי משרדים ועוד. גם שיתוף הפעולה בין העובדים לבין ההנהלה טובים מאוד בזכות סירקיס. השמירה על ההנהלה הקיימת, נכונה מאוד בעתות משבר. כאמור כ-75% מבין מחזיקי האג”ח מסדרה ט’ תמכו בהצעה, 21% התנגדו וכ-3% נמנעו.

ניתוח העסקה ב’כלכליסט’ של גולן חזני, העלה פתרון נוסף לסינרגיה בין החברות. כך למשל תוכל חברת ישראייר לרכוש מקופיקס את הארוחות והכריכים לטיסות שלה. השילוב בין מועדוני לקוחות מוכר וידוע בעולם והשילוב של רמי לוי – קופיקס – ישראייר – רמי לוי תקשורת – טעמן ועוד ייצור עוד כותרות רבות בעולם העסקי.

היכרות מזוויות שונות

חזני מזכיר בניתוחו כי לעומת חברת אל על שהחזיקה בעת מכירתה חוב של 2.1 מיליארד דולר  בעבור צי המטוסים שלה, ישראייר מחזיקה חוב קטן יחסית של 55 מיליון דולר. בנוסף, בעת משבר הקורונה ישראייר התמודדה עם המשבר בצורה הטובה ביותר מבין החברות הישראליות. בעוד שארקיע הושבתה לחלוטין, ישראייר המשיכה לטוס מדי יום לאילת. כמו כן החברה בלטה בהחזרת מטיילים שנתקעו בחו”ל ובהטסת מטענים. סימני החיים האלה, לפי הניתוח של חזני ב’כלכליסט’, בלטו בתקופה שהמשק היה קפוא.

בדיווח הוא מוסיף ומספר כי הקשר הראשון של רמי לוי לישראייר נוצר רשמית כבר לפני כחצי שנה. לוי וחיים החלו להופיע מדי כמה ימים במשרדי איי די בי פיתוח, שהייתה אז בשליטתו של אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה הארגנטיני שהפסיד את החברה לפני שלושה חודשים לאחר שהגיעה לחדלות פירעון. מעבר לכך יש לחיים שלום היכרות עם אלשטיין. בנו נשוי לאחיינית של אלשטיין, בתה של דיאנה, האחות היחידה של אלשטיין שמתגוררת בארץ.

Inner article
אורי סירקיס, מנכ”ל ישראייר | צילום: דוברות

בנוסף, גם לרמי לוי יש היכרות מזווית נוספת עם ישראייר. חזני מספר כי המנכ”ל אורי סירקיס מתגורר בסמיכות אליו בירושלים, והשניים מכירים היטב “ובימי שישי אף נפגשים לעיתים לכוסית ערק וקובה במסעדה בשוק מחנה יהודה. לאורך יותר משנה ניסה סירקיס לעניין את לוי בישראייר ובסופו של דבר הצליח לשכנע אותו בחיוניות העסקה לעסקיו. המחזיקים שקלטו את הנטייה של המנכ”ל לכיוון של לוי בחרו בו”, כותב חזני.

בניתוחו, חזני אף מזכיר כי לרמי לוי יש חברת נדל”ן פרטית, והמלון הראשון של רמי לוי צפוי לקום בטיילת ארמון הנציב וכי הוא הולך ומוקם בימים אלה עם 180 חדרים. מלון נוסף יוקם במתחם התחנה, ומלון שלישי בעיר פאפוס בקפריסין. מלונות אלה יצטרפו לחבילות שיעניק לוי באמצעות ישראייר לטסים לחו”ל ותיירות פנים, ואולי גם לתיירות נכנסת שכן ישראייר מחזיקה בחברת דיזנהויז העוסקת בתיירות נכנסת.

ורק ארקיע תטוס בשבת?

כעת נותר לברר האם ישראייר צפויה להפסיק את טיסותיה בשבת. בעולם העסקי לא שוכחים את החרם החרדי על שפע שוק בעקבות רכישת רשת PM;AM בידי דודי ויסמן. בוועדת השבת לא מיהרו לצאת בהכרזות, אולם ברור לחלוטין שרמי לוי המחזיק ברשת הפונה למגזר החרדי, ושלום חיים כאדם דתי המשווק את מוצרי טעמן למגזר החרדי, לא יעזו להסתכן בחרם חרדי. בעבר, ויתר רמי לוי על רכישת דלק ישראל בשל בעיות דומות.

חזני ב’כלכליסט’ העלה השערה אחרת, ולפיה “ייתכן שהפתרון יהיה באישור רבני מיוחד לטיסות בשבת, ובמקביל תרומה של נתח נאה מהרווחים למוסדות צדקה כפי שנהגו טייקונים דתיים אחרים”. מלבד העובדה ש’ביזנעס’ לא מכיר אישור רבני להפעלת מערך טיסות בשבת – גם לא תמורת צדקה – ההימור שלנו הוא, כי ככל הנראה, שום פתרון אחר, מלבד השבתה של החברה בשבת, לא יימצא.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

4 תגובות ל: "השבת של ישראייר: הבעלות החדשה וההשפעה החרדית"

 1. רמי
  כל עסק שעובד בשבת אין ברכה
  נקודה .
  אפילו תתרום לא יעזור
  אוהב אותך מלך

 2. יפה ,מעניין שהלוואה של 5 מליון דולר ויתרו להם
  אני חייב 250 אלף שח ואף אחד לא וותר עבורי
  ,החובות הללו נוצר מחוסר התסגלות בעבודות חיצוניות ,אז לקחתי כי לא החזקתי מעמד עבודה במקום אחד
  הלוואי שמשהו יעזור עבורי טיפה בחפחתת ההלוואה
  אני רותץצה לקחת משכנתא אבל הבנק לא נותן מהסיבה שיש הלוואה שצריך לסגור אותה.

 3. לו לא יטוסו בשבת אין להם זכות קיום. כנראה מי שהולכים לשחק אותה הם ארקיע. איפה שנכנס הדת יש בעיה של “כשרות פיננסית” בהצלחה להרקיע.

 4. ימכרו לאיזה שייח מאבו דאבי או לגוי אחר את כל ההכנסות משבת.ובא לציון גואל.

כתיבת תגובה