השדולה לפתרונות דיור לציבור החרדי | מה היא תוכל לעשות?

נשיאות הכנסת אישרה: תוקם שדולה ל”פתרונות דיור למגזר החרדי” | בראש השדולה שתקדם פתרונות מותאמים לצרכי המגזר החרדי יעמוד ח”כ יעקב אשר | האם השדולה תוכל לפעול מספסלי האופוזיציה? | וגם: במהלך דיון בוועדת הפנים, תקף ח”כ אורי מקלב: “החרדים הם אזרחים שווי זכויות, אתם לא מאפשרים מתחמי בניה לחרדים”

ח"כי דגל התורה, גפני, מקלב ואשר בוועידת המפלגה בחפץ חיים | צילום: שוקי לרר

ברקע המצוקה החריפה בשוק הדיור במגזר החרדי בשנים האחרונות ולקראת גיבוש המדיניות הממשלתית בנושא זה, אישרה נשיאות הכנסת הקמת שדולה שתפעל לקדם פתרונות מותאמים לצרכיו של הציבור החרדי, כשבראשה יעמוד ח”כ יעקב אשר.

כבר בכנסות קודמות פעל ח”כ אשר בנושא הדיור במגזר החרדי ואף עמד בראש שדולות דומות, כשבין היתר פעל לקדם הקמת אגף חרדי במשרד השיכון (שכולל תקן אחד ומחציתו בלבד, אך נחשב ליעיל מאוד), גיבש הצעת מחליטים לממשלה להקצאת אחוזים מתכניות הממשלה בדיור עבור פתרונות מאופיינים ומותאמים לצרכיו של הציבור החרדי בהתאם לגודלו באוכלוסייה, הגיש מספר חוקים בנושא ועוד.

250/200 סייד בר + קובייה

ח”כ אשר אמר כי “מצוקת הדיור בציבור החרדי היא פצצת זמן מתקתקת, הכתובת רשומה על הקיר ועל המדינה לקחת בחשבון את צרכי הציבור החרדי בכל תכנית דיור ממשלתית שתגובש ולספק פתרונות מותאמים ובכמות שתהלום את שיעורם באוכלוסייה”.

עוד אמר, “הקמת שדולה בכנסת שתעסוק באופן ממוקד בפתרונות דיור מותאמים לציבור החרדי היא צעד ראשון ומתבקש בדרך ארוכה שעלינו לעשות כדי לפתור קיפוח ומצוקה של שנים. הגיע הזמן לתיקון”.

כיצד תוכל השדולה לפעול מחוץ לקואליציה? התשובה היא, כפי שהוכיח יעקב אשר מספר פעמים בקדנציה הנוכחית, שבהידברות שקטה – אפשר לחולל פי כמה מצעקות וגידופים על בימת המליאה.

נציין כי אחיו הגדול של יעקב אשר לשיטת ההידברות בהסכמה הוא חבר הכנסת אורי מקלב. שניהם מובילים קו השונה מזה שנוקט בו יו”ר סיעתם, ח”כ משה גפני, שנדמה לאחרונה כאילו הוא מתחרה בח”כ אייכלר על ניכוס עולם הדימויים ההיסטוריים של צוררי ישראל – והדבקתם לחברי הקואליציה.

שינויי חקיקה

רק השבוע, במהלך דיון בוועדת הפנים על הצעת החוק ולפיה יוקמו מתחמי בניה לציבור החרדי רק בסמיכות לשכונות מתחרדות קיימות או בערים חרדיות, הוכח כי גישתו של ח”כ אורי מקלב עשויה להניב פירות פי כמה. מקלב ביקש מהחברים בוועדה לקבוע בחוק הגדרות ברורות לצרכים החרדים ולהגדרות הציבור החרדי, והסביר כי “הציבור החרדי מעדיף לגור במקומות שתוכננו מראש לצרכים החרדיים”.

הדבר אירע בדיון בהצעת חוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור, כאשר על פי החוק המוצע יקוצרו ההליכים והבירוקרטיה בפרויקטים של בניה גדולים הכוללים הכוללים בניה של מעל לאלף יחידות דיור לפחות, ועדות התכנון יוסמכו לזירוז ההליכים בפרויקטים גדולים.

Inner article

במהלך הדיון התברר, כי משרד השיכון דורש להטיל הגבלות לפיהם מתחמי דיור לציבור החרדי יבנו אך ורק בצמוד לשכונה קיימת בה לפחות חמישים אחוז מהתושבים המתגוררים הינם חרדים. ח”כ אורי מקלב, כאמור דרש לקבוע בחוק הגדרות מדויקות מי יכול להיספר כחרדי ולהציג הגדרות מדויקות לחוק זה “כדי שיהפוך להיות חוק ישים ולא אות מתה בספר החוקים”, הסביר מקלב לחברי הוועדה.

במהלך הדיון בוועדה התנגדו חברי הכנסת מיש עתיד וממרצ גם להגבלה הזו ודרשו כי מתחמי הדיור לציבור החרדי יהיו אך ורק בערים החרדיות. מקלב הבהיר באסרטיביות לח”כים והעיר להם: “אתם רק מקדמים בניה ולא מאפשרים קידום פרויקטים גדולים לציבור החרדי, למרבה הצער אתם רק אומרים ‘מה לא’ ולא ‘מה כן’; אתם לא מביאים פתרונות אמיתיים למצוקת הדיור החרדית. אנחנו נגור בכל מקום שנרצה בו, אך תמיד נעדיף מקומות שתוכננו לציבור החרדי”, אמר מקלב.

“הערבים והחרדים הן שתי אוכלוסיות שכולם יודעים איפה הן לא יגורו, אבל אף אחד לא אומר איפה כן. אנו אזרחים שווי זכויות. אל תחשבו עלינו, תחשבון על עצמכם. מכיוון שלא מייעדים לחרדים מקומות דיור, אז הם מתגוררים בעפולה, בקריית אתא, ואחר כך חוששים מחיכוכים בין אוכלוסיות. בקריית גת וקריית מלאכי, שם נבנו שכונות חרדיות, יש הרבה פחות חיכוכים מאשר בין שכנים במגזר הכללי, העיר מקלב.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה