השווקים יישארו סגורים? “לא תיאמו איתנו”

סגר כלכלי על בעלי העסקים בשוק: “זו מכה קשה נוספת ובלתי מתחשבת בסוחרים שעובדים בתוך עסק שלא מקבל לתוכו קהל. הסופרים ברחבי העיר צפופים הרבה יותר מהשוק”, אמרה יו”ר ועד סוחרי ‘מחנה יהודה’ • וגם: “אנשים חושבים שהקורונה לא תגיע אליהם” – מראות התמונות של מאות המטיילים שיצאו אל החופים ופרצו את הסגר – הובילו להודעות גינוי חריפות

נתניהו בשוק מחנה יהודה בירושלים | צילום ארכיון: יונתן סינדל, פלאש 90

בשווקים בארץ ביניהם שוק מחנה יהודה בירושלים ושוק הכרמל בתל אביב זועמים על ההחלטה שנקבעה בתקנות החירום החדשות ולפיה אסור להפעיל “שוק קמעונאי הפתוח לציבור הרחב, וכן דוכן בשוק”. בעיריות תל אביב וירושלים טוענים כי לא תיאמו איתן את סגירת השווקים. משמעות הדברים: לא ברור אם שוק הכרמל, התקווה ומחנה יהודה ייפתחו או יישארו סגורים.

בתקנות נאמר כי המפעיל מקום או עסק, בעצמו או באמצעות אחר, דינו – מאסר שישה חודשים או קנס. לטענת הממשלה, סגירת השווקים נעשית כדי להימנע מהצפיפות השוררת בין הדוכנים בעת שאנשים רבים גודשים את סמטאות השווקים לעומת רשת שיווק שהמעברים בהם רחבים ויש להם יכולת ויסות של קונים דבר הנמנע בשווקים הפתוחים לכל.

250/200 סייד בר + קובייה

התקנות החדשות גררו אחריהם ביקורת גדולה ובדיווח ב-ynet נאמר כי בעיריית ירושלים “לא מכירים הנחיה לסגור את השוק”. ראש העיר ירושלים משה ליאון מתנגד באופן נחרץ לסגירת שוק מחנה יהודה. לדבריו, “מדובר במתחם מרווח, תחת כיפת השמים, שאינו שונה ממתחמים דומים שלא נסגרים. בכל מקרה, כל דיון בנושא חייב שיהיה עם העירייה ונציגות הסוחרים”.

סוחרי שוק מחנה יהודה כועסים על ההחלטה. באתר N12 נאמר כי הסוחרים תקפו את ראש הממשלה ואמרו כי “נתניהו זרק אותנו לכלבים, זה יותר גרוע מלחלות בקורונה”. יו”ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, הגיבה על ההחלטה: “מעשה זה פירושו סגר כלכלי על בעלי העסקים בשוק. זו מכה קשה נוספת ובלתי מתחשבת בסוחרים שעובדים בתוך עסק שלא מקבל לתוכו קהל. הסופרים ברחבי העיר צפופים הרבה יותר מהשוק, יש כאן מרחבים עצומים שמאפשרים לשמור על מרחק של שני מטרים זה מזה”.

“על ממשלת ישראל להפנים את העובדה שבעלי העסקים בדרך הבטוחה לקריסה כלכלית” קראה פרידמן. “כולנו נלחמים יחד בנגיף הקורונה, אבל עושה רושם שמקבלי ההחלטות מסתכלים רק על היום ומחר במקום להסתכל כמה צעדים קדימה”.

התקשורת – המנצלת את ההזדמנות לנגח את נתניהו – הביאה תגובה של נינו פרץ, חבר ליכוד וסוחר בשוק: “רמי לוי וכל רשתות השיווק פתוחים לקניות בגלל צריכת המזון החיונית, אך העסקים הקטנים בשווקים – שהם פתוחים ומאווררים נסגרים? לא יעלה על הדעת דבר שכזה”. לדברי פרץ, “אין התקהלות בשווקים בתקופה הזו כי אין תחבורה ציבורית. לכן אני מבקש ממך לא לתת יד לסגירת השוק”. 

באתר ‘טיים אאוט’ תקפו את ההחלטה בשאלה “האם הייתה יכולה להתקבל החלטה דומה אם שוק הכרמל היה בבעלות חברת BDI או רמי לוי? האם החלטה דומה הייתה מתקבלת אילו עשרות בעלי הדוכנים בשוק הכרמל היו חברים באיגוד לשכת המסחר? אתם יודעים את התשובה”. לדבריהם, “ההחלטה לסגור את השווקים בתל אביב ובירושלים היא לא פחות משערורייתית”. כותבת השורות באתר, שייתכן ולא נחשפה לתמונות מאיטליה ומספרד מסיימת בקריאה, “אל תהרגו לנו את השוק”.

שועטים אל הפארקים

את תוצאות תקיפות התקשורת הבלתי פוסקות על נתניהו, משרד הבריאות וממשלת המעבר (בחסות הבג”צ שהגביל את עבודת השב”כ), ניתן היה לראות בחוצות תל אביב, בפארקים ובחופי הים. זאת למרות בקשתו המפורשת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, “אתם אזרחי ישראל נדרשים להישאר בבית. זאת הנחיה מחייבת שתיאכף על ידי גורמי האכיפה. אני מבקש את שיתוף הפעולה, מטרתן (של ההנחיות. ד”ש) להבטיח שכמה שפחות אנשים ידבקו”.

870/135 ליינר ארטקל

וכך בניגוד למגזר החרדי שהתמודד בשבת האחרונה עם סגירת בתי כנסת, תפילות בבית או התפלגות למניינים קטנים, ישראלים רבים יצאו לפארקים ולחופים. “למרות השמש הישארו בבית!”, נאמר בהודעה שפרסם משרד הבריאות את מול ההפקרות בחופים ובפארקים, “מזג האוויר היפה הוא לא סיבה לצאת החוצה”. 

מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב פרסם אתמול הודעה מול התמונות של מאות מטיילים שפרצו את הסגר הלא רשמי ויצאו מהבתים בהמוניהם: “אל תצאו מהבית. הקפידו על ההנחיות של משרד הבריאות, אחרת נמצא את עצמנו בהתפרצות משמעותית. אני מבקש מהציבור להישאר בבית, מי שיצא – נא לחזור הביתה”.

רויטל לוי מבת ים סיפרה ל-ynet כי רבים טיילו בחוץ למרות הנחיות משרד הבריאות: “מפחיד לראות את זה, ככה ממשיכים להידבק עוד ועוד אנשים, זה לא ייגמר ככה, אנחנו לא רוצים שיקרה פה מה שהיה באיטליה. נכון, זה קשה להיות בבית אבל זה מצב חירום. אנשים חושבים שהכול בסדר ולא מקפידים על ההנחיות, אולי צריך אפילו לדלל את היציאות מהבית לקניות, כי אנשים לא מבינים את המצב, חושבים שזה בסדר”.

ע’, תושבת הרצליה, אמרה: “נמאס כבר מחוסר האחריות והחשיבה שמדובר בחופש גדול. אנשים חושבים שהקורונה לא תגיע אליהם”. היא מספרת שראתה התקהלות של 17 נערים מחוץ לביתה אבל שוטרי הסיור שהגיעו לא חילקו דו”חות, אלא כרזו להם להתפנות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה