השווקים מגיבים בעצבנות, משרד הבריאות נערך

נגיף הקורונה מעלה את התנודתיות והעצבנות בשווקים • שר הבריאות יעקב ליצמן חתם על צו פקודת בריאות העם להרחיב את סמכויות המשרד עם התמודדות עם הקורונה • משרד הבריאות: “אין בחתימת הצו משום הודעה למצב חירום, אלא בהיערכות לכל תרחיש אפשרי”

צ'י שאן סגן נשיא סין בביקורו בירושלים, עם בנימין נתניהו | צילום: קובי גדעון, לע"מ

“התפשטות נגיף הקורונה בסין והזליגה למספר מדינות נוספות מעלה משמעותית את העצבנות בשווקים עם פתיחת שבוע המסחר. ב”מקור הרעש” סין השווקים סגורים זה מספר ימים עקב חופשת ראש השנה בסין אולם ביפן, אירופה ובארה”ב נרשמות ירידות שערים חדות יחסית של כ 2% בממוצע במדדים המובילים. במקביל נרשמות עליות חדות בשוקי איגרות החוב הממשלתיות ובמחיר הזהב כביטוי לנהירה אחר נכסים בעלי סיכון נמוך. מחיר הנפט בקורלציה חיובית לשוקי המניות רושם אף הוא ירידות חדות יחסית”, כך מנתח דודי רזניק, אסטרטג ריביות – לאומי שוקי הון.

לדבריו, “יש לזכור כי שוקי המניות רשמו בחודשים האחרונים עליות שערים חדות יחסית בעיקר מראשית חודש אוקטובר. העליות נרשמו על רקע ההתקדמות וחתימת השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה”ב לסין, הניצחון של בוריס ג’ונסון בבחירות בבריטניה שהפחית משמעותית את הסיכון מברקזיט ללא הסכם וכן שיפור מסוים בפעילות הכלכלית העולמית. כך לדוגמה רשם מדד  ה 500 P&S עלייה של כ – 14% מראשית חודש אוקטובר 2019. לפיכך נראה כי גילוי נגיף הקורונה מהווה תירוץ וסיבה מספיק טובה למשקיעים בעולם למימוש רווחים.

250/200 סייד בר + קובייה

“בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית בעיקר, כאמור, לאחר התקופה הארוכה לאחרונה של רצף עליות. 

“בסך הכול הפוטנציאל השלילי מבחינת כלכלת סין הינו משמעותי, אך התקווה שמדובר באירוע זמני וחולף ולאחר מכן סין, ושותפות הסחר יוכלו לסגור את הפער. כל עוד האירוע יוגדר כקצר מועד נראה שהשפעתו תהיה מוגבלת. והיה מדובר באירוע מתמשך, עלולות להיות לכך השפעות שליליות מהותיות בכל הקשור ליציבות פיננסית בסין והשווקים הפיננסיים הגלובליים”.

משרד הבריאות נערך

במקביל דווח כי שר הבריאות יעקב ליצמן חתם על צו פקודת בריאות העם להרחיב את סמכויות המשרד עם התמודדות עם הקורונה. משרד הבריאות הודיע: “יודגש אין בחתימת הצו משום הודעה למצב חירום, אלא בהיערכות לכל תרחיש אפשרי. החתימה על הצו מאפשרת למעשה למנכ”ל המשרד משה בר סימן טוב, לראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ סיגל סדקצי ולרופאי המחוזות במשרד, לבצע במידת הצורך את כל הצעדים הנדרשים להתמודד עם התפרצות הנגיף בארץ.

Inner article

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר, כי “לאחר ישיבה עם גורמי המקצוע במשרד, חתמתי כעת על הצו שמוסיף את נגיף הקורונה לרשימת המחלות המדבקות בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי, איתם אנחנו בקשר יום יומי. החתימה על הצו תאפשר לנו, במידת הצורך, לבצע את כל הצעדים הנדרשים להתמודד עם התפרצות הנגיף בארץ.

“חשוב לי להרגיע את הציבור שהחתימה על הצו היא לא מצב חירום, היא נותנת לנו את האפשרות לנקוט את כל הצעדים הנדרשים בעת הצורך.

“נכון לכעת – והדגש הוא על כעת, אין חולה מאומת בקורונה אך אנו ערוכים גם לכך”.

במשרד הבריאות ציינו כי “המלצנו אתמול להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין ולא לנסוע כלל למחוז חוביי בסין. יש לשים לב לכך שאזורים רבים בסין סגורים לתנועה. אנו פועלים יחד עם מד”א גם בנתב”ג. אנו ערוכים לכל תרחיש, מקיימים ישיבות עדכון יומיות ונמשיך לעדכן את הציבור באופן שוטף”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה