נדחתה תביעת חרדי על אפלייה במכירת ביצים במשבר הקורונה

נדחתה תביעתו של חרדי, תושב בני ברק, שטען לאפלייתו לרעה ברכישת ביצים בראשית תקופת הקורונה | שמואל לסר, בעלי החברה: “בית המשפט הכיר במחויבות שלנו לכל קהל הלקוחות והצרכנים בישראל ודחה את התביעה שכל מטרתה הייתה לגזור קופון, תוך טפילת האשמות שווא על חברתנו” | מגיש התביעה בתגובה ל’ביזנעס’: “שופטת בישראל לא האמינה לשלשה חרדים שבאו להתלונן שהפלו אותם וחושבת שהם שקרנים. מה חדש?”

ביצים | צילום: לסר

בית משפט השלום בתל-אביב דחה את תביעתו של תושב בני ברק, א’ וינגוט, נגד חברת שיווק הביצים  מ.לסר על אפליית חרדים לרעה ברכישת ביצים ופסק לחברה הוצאות בגובה 10 אלף שקל.  

התביעה עסקה במשבר הביצים שפקד את השוק בתחילת משבר הקורונה. המחסור בביצים שפקד את השוק על רקע העלייה החריגה בביקוש ערב הפסח ובשל העלייה בצריכה בסגר הראשון, הביאו להתנפלות של צרכנים על ביצים. חברת לסר, המשווקת ביצים לרשתות השיווק, מוכרת ביצים ישירות לצרכן במפעל החברה בכפר-סבא. על רקע המחסור, החליטה החברה להגביל את מכירת כמות הביצים לכל לקוח.

250/200 סייד בר + קובייה

כאמור א’ וינגוט תבע את החברה, וטען לאפליית החרדים לרעה ברכישת ביצים. בתביעה שהוגשה באמצעות הסיוע המשפטי של משרד המשפטים, טען וינגוט כי החברה סירבה למכור לו את כמות הביצים שרצה בשל היותו חרדי וכי באותה העת מכרה החברה לחילונים ביצים כאוות נפשם.

נזכיר, כי לפי המתואר בדיווח של היחידה שצוטט ב’ביזנעס’, המקרה היה כאשר התובע הגיע למרכז מכירה של חברת מ.לסר בכפר סבא על מנת לקנות תבניות ביצים למשפחתו, בכמות שתספיק עד לאחר חופשת הפסח. אולם, על פי כתב התביעה, משנכנס התובע למתחם המכירה זיהו אותו המוכרים כמי שמשתייך למגזר החרדי, והוא זכה ליחס משפיל ומפלה כשנאמר לו מספר פעמים ‘לך מפה’, ‘אל תגיע לכאן’, ומששאל את המוכרים מדוע הם נוהגים כך כלפיו, נענה באמירה ‘שאינם מוכרים לחרדים’. לאחר דין ודברים וכשהיה ברור שאנשים ששהו במקום מצלמים את המתרחש במכשירים הניידים שלהם, הסכימה החברה למכור לתובע – ולחרדים האחרים שהיו במקום – תבנית ביצים אחת בלבד לכל אחד מהם. זאת, בשעה שלאחרים אשר לא זוהו כמשתייכים לחברה החרדית, הסכימה החברה למכור מספר תבניות לפי בקשת הקונים.

עם זאת, השופטת שרון הינדה דחתה את התביעה – בין היתר משום שלא הסכימה לקבל את ההוכחות והעדויות שהביא התובע וקבעה כי אינן מוצקות דיין (כיוון שהסרטונים שהציג לא תיעדו את המקרה הספציפי שנתבע. נדגיש, כי לא נבחנו סרטונים אחרים שפורסמו ברשת. א”ס), ופסקה כי לא ניתן להוכיח שחברת מ.לסר הפלתה חרדים לרעה ואף הוכיחה כי מכרה ביצים לכל לקוחותיה באופן שווה. יתרה מכך, השופטת קבעה כי החברה סיפקה לקהילות חרדיות רבות תבניות רבות של ביצים וכי ייתכן שהדברים שטען התובע כי נאמרו לו – לא יכולים להתפרש אל נכון, בהיעדר ההקשר המתאים.

עם זאת דחתה השופטת את עדויותיהם של שני חרדים נוספים שהובאו על ידי התובע, האחד בשל קרבה משפחתית לתובע והשני בשל אי קשר למקרה הנדון. מסרטון נוסף המתעד את שהתרחש עם אדם נוסף שנכח במקום, התעלמה השופטת ולא הסכימה לצרפו לחומר הראיות.

עוד כתבה השופטת, כי …”כגוף עסקי יכולה הייתה (מ.לסר) למכור את כל מלאי הביצים שלה לרוכש אחד ולא להיזקק לכל התורים הארוכים שנשרכו בנקודות המכירה שלה. ניתן להניח כי הגבלת המכירה לכמות תבניות לאדם למעשה הגדילה את מאמצי חברת מ.לסר שהייתה צריכה להפעיל מנגנון שלם של ויסות הלקוחות שהתדפקו על דלתה וביקשו לרכוש ביצים”. עוד פסקה השופטת כי “המענה החלקי שהציעה חברת מ.לסר, במבט על התמונה הכוללת של הנסיבות והלחץ בו הייתה שרויה החברה כולה באותם ימים, מסתמן כאקט של אזרחות טובה ולא כאילו נועד להפלות אחד על פני האחר”.

Inner article
סרטון ממכירת הביצים, בו מתועדת הפליית חרדים במספר התבניות הנמכרות. שימוש לפי סעיף 27א’ לחוק זכויות יוצרים

שמואל לסר, בעלי החברה: “בית המשפט הכיר במחויבות שלנו לכל קהל הלקוחות והצרכנים בישראל ודחה את התביעה שכל מטרתה הייתה לגזור קופון, תוך טפילת האשמות שווא על חברתנו. מחלקת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים הייתה צריכה לבחון את המקרה לעומק לפני שהיא מבזבזת את כספי משלם המסים על הגשת תביעת שווא. היה כאן ניסיון סחיטה של חברתנו שהצטרף לניסיונות סחיטה נוספים שלא נכנענו להם, למרות המחיר הכספי והמשאבים שנאלצנו להשקיע בניהול התביעה. חשוב לי לציין כי העברנו את כל החומר ואת ההסבר המפורט למשרד המשפטים וחרף זאת הוגשה תביעת שווא. חברת מ.לסר תמשיך להעניק שירות מצוין לכל המגזרים ואוכלוסיית הצרכנים בישראל”.

א’ וינגוט, מגיש התביעה מסר ל’ביזנעס’ בתגובה לפסיקת בית המשפט: “שופטת בישראל לא האמינה לשלשה חרדים שבאו להתלונן שהפלו אותם וחושבת שהם שקרנים. מה חדש?”

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה