השיטה שתחסוך מיליונים לרשויות המקומיות

לא ייאמן: זו השיטה שיכולה לחסוך מיליוני שקלים במשימות התחזוקה ברחבי הארץ | מנהל היחידה לטכנולוגיות ניטור ובטיחות במעבדות איזוטסט במאמר מיוחד על ‘אחזקה חזויה’ – הדרך היעילה והנכונה לניהול אחזקת תשתיות חכמה וחסכונית

עמודי חשמל בתיקון, אילוסטרציה | צילום: ChameleonsEye, שאטרסטוק

תחזוקת התשתיות ברשויות המקומיות מתבצעת היום בדרך של תחזוקת שבר ותחזוקה מונעת. האם קיימת דרך מדויקת יותר, אשר תביא לחיסכון בכספי ציבור ותשיא את פעולות האחזקה באופן היעיל והנכון? כיום, אנו מקדמים טכנולוגיות ושיטות בדיקה מתקדמות, המסייעות לרשויות לקבל החלטות לביצוע פעולות אחזקה לאחר ניתוח מעשי של חיוניות הציוד והמערכות השונות.

לדוגמא, כאשר בודקים יציבות עמוד תאורה, הרשות מקבלת עדכון לגבי מצב העמוד באחת מתוך 6 אפשרויות. כאשר העמוד תקין לחלוטין או פסול – אלו חדשות טובות או רעות. אך האינדיקציה המשמעותית יותר היא כאשר מתקבלת תשובה: “העמוד אמנם תקין, אך מתפתחת קורוזיה מתחת לפני הקרקע”. או למשל: “העמוד אמנם תקין, אך קיים חופש בברגי החיבור או בביסוס”.

box

במצבים אלו יש לרשות אפשרות מעשית לתקן את הליקוי בעלות נמוכה ובכך לחסוך נפילה בעוד שלוש ארבע שנים. זו היא האחזקה החזויה במיטבה.

אחזקה חזויה מחייבת השקעה כספית גדולה יותר בטווח הקצר, לכן היא יכולה להיראות כבזבזנית אך למעשה היא מדויקת יותר ומתועדפת באופן אנליטי ולא על סמך “תחושות בטן”. בחישוב לטווח ארוך, אחזקת שבר ואחזקה מונעת תמיד יותר יקרות.

דוגמא נוספת קיימת בבדיקות סימון הכבישים בטכנולוגיה ניידת. הטכנולוגיה כיום מאפשרת לזהות סימון תקין או כושל במחיר נוח. אך זה רק קצה המידע. המידע המשמעותי טמון ביכולת לאמוד את קצב שחיקת הסימון ובכך ניתן לתזמן ולתעדף את חידושו, מה שיאפשר לרשות לחסוך כספי ציבור רבים.

האחזקה החזויה מתבססת על ניטור מצב התשתיות בזמן התפקוד שלהן, כאשר ההנחה היא שכל מערכת תדגים סימני אזהרה לפני כשל. טכנולוגיות מתקדמות, שמעבדות איזוטסט מקדמת ומפתחת, יודעות לזהות את סימני האזהרה הללו ולחזות מראש מתי התשתית אמורה “להתקלקל” או להפסיק לתפקד.

Inner article

מתי עמוד התאורה עשוי להיות מסוכן לסביבה? מתי סימון מעברי החציה יזדקק לחידוש? אלו השאלות שהתשובה להן מאפשרת תכנון אחזקה המבוסס על מידע מדויק.

אנו מאמינים כי חלק מתפקידנו ותרומתנו לענף הבניה והתשתיות הוא במתן כלים נכונים ומדויקים בידי מקבלי ההחלטות, אשר יסייעו בידם לנהל בחוכמה את התחזוקה שבאחריותם ובכך נתרום את חלקנו לשינוי משמעותי בתחום זה.

 

הכותב הוא מנהל היחידה לטכנולוגיות ניטור ובטיחות במעבדות איזוטסט

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה