השיקים שלכם חזרו במשבר הקורונה? לא תוגבלו

בעקבות משבר הקורונה: שר המשפטים אבי ניסנקורן מקדם תקנות שימנעו הקפאת חשבונות של אזרחים שהשיקים שלהם חזרו עקב המצב הכלכלי

אבי ניסנקורן בכנסת | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כפי שפורסם ב’ביזנעס’ לראשונה: חזרות שיקים לא יגבילו את בעלי החשבון ונתוני האשראי יישמרו. התקנות החדשות נועדו להקל על הציבור בתהליך החזרה לשגרה ולסייע לאוכלוסיות המתקשות לשמור על יציבות כלכלית בעקבות משבר הקורונה. את המהלך הובילה במשרד המשפטים עו”ד רני נויבואר, ראש אשכול משפט אזרחי בייעוץ וחקיקה. עם כניסתו לתפקיד, אישר אותן שר המשפטים והנחה להעבירן לוועדת החוקה באופן מיידי.

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, חלה עלייה דרמתית בכמות השיקים החוזרים ובמספר החשבונות שהוגבלו. אזרחים רבים שלא צפו את המשבר, וביניהם עצמאים ובעלי ועסקים קטנים, עלולים למצוא את חשבונותיהם מוגבלים, באופן שיקשה על המשך התנהלותם.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

חוק שיקים ללא כיסוי קובע שחשבון בנק יוגבל אם בתקופה של שנה חזרו 10 שיקים או יותר, כיוון שלא היה להם כיסוי מספיק בחשבון. להגבלת חשבון בנק משמעות מרחיקת לכת. כך למשל, בעל החשבון לא יכול להוציא שיקים נוספים. בנוסף, הגבלת החשבון משבשת את חייו של בעל החשבון ופוגעת במוניטין שלו. על פי התקנות החדשות, שיק שהופקד החל מה 4.3.2020 ועד ליום 22.6.2020 וחזר מחמת היעדר כיסוי לא יובא בחשבון בספירת השיקים לצורך הטלת הגבלה לפי החוק.

עו״ד רני נויבואר מבהירה כי ״התקנות ימנעו את הגבלת חשבונות הבנק של אותם לקוחות שהשיקים שלהם חזרו בגין משבר הקורונה, ובכך תימנע פגיעה בבעלי החשבון, ובמוניטין שלהם. בנוסף, מניעת ההגבלה תאפשר ללקוחות להמשיך לנהל את עסקיהם ולהשתקם מהמשבר, בצורה פשוטה יותר. עם זאת יצוין, כי אין בתיקון התקנות משום אישור שלא לשלם חובות, וגם השיקים לא מתבטלים, אלא שהתקנות נועדו להקל על המשך הפעילות העסקית״.

עוד בנושא:

שר המשפטים הנכנס, לטיפולך

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה